Yaz Sezonu Plastik Cerrahi İçin İdeal Midir?


Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Emre Gönenç Baygöl tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Yaz Sezonu Plastik Cerrahi İçin İdeal Midir?

Kışın mevsiminin ya da bahar aylarının plastik cerrahi için en iyi zaman olduğunu duymuş olabilirsiniz. Aslına bakarsanız estetik cerrahi yaz aylarında da yapılıyor, neden yapılmasın ki?

Kış aylarını daha ideal bulanların söylediklerine bakarsak, hava soğuk, içeride çok zaman geçireceksin ve örtünebileceksin diyorlar. Konuyu Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emre Gönenç Baygöl’e sorduk:
Op. Dr. Emre Gönenç Baygöl“Elbette estetik cerrahi her mevsim yapılabilir. Hatta kış, çoğu insanın hayatında oldukça yoğun bir zamandır. Yaz ise birçokları için çok daha rahat bir mevsimdir.

Yaz aylarında işler yavaşlar ve çocuklar tatildir. Bu ve diğer birkaç nedenden dolayı kış, ilkbahar veya sonbahar yerine yaz aylarında plastik cerrahi düşünmeye değer olabilir.

Senelik İzninizi Değerlendirebilirsiniz

Yıllık izinYaz aylarında iki haftalık tatil zamanınızı kullanmaya karar verirseniz ameliyattan sonra iyileşmek için mantıklı bir süredir.

Çocuklar da yaz boyunca okulda değiller ve size iyileşme döneminde basit ev işlerine yardımcı olabilirler.  Ayrıca yaz mevsimi, okul yılı boyunca çalışmak zorunda olan kişiler için de ideal bir zamandır.

Örneğin, bir öğretmenseniz, ameliyattan sonra okul yılı başlamadan önce iyileşmek için yaklaşık üç ayınız var.

Sezon, kulak ameliyatı veya burun estetiği yaptırmayı düşünen gençler için de ideal olabilir çünkü okul günlerini kaçırmadan, iyileşmiş olurlar.

Yaz Gelmeden Tatil İçin Hazırlık

tatilYaz gelmeden tam da bu günlerde meme ameliyatı veya karın germe ameliyatı olmanın faydaları ise bikini vücudunu yakalamak için toparlanma zamanınızın olmasıdır.

Bazı insanlar yazın sıcak ve nemli günlerini sever. Bazısı ise tüm günü klimalı bir ortamda geçirmeyi tercih eder. İkinci kategoriye giriyorsanız, ameliyatınızı yılın en sıcak sezonu için planlamak çok mantıklı.

Zaten havuz başında ya da kumsalda uzanmaktan hoşlanmıyorsunuz, bu yüzden klimayı en serin dereceye ayarlayarak kapalı mekanlarda dinlenerek, ameliyatınızın iyileşme sürecini en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz.

Yaz Boyunca Akılda Tutulması Gerekenler

güneş koruyucuHaziran, temmuz veya ağustos için bir ameliyat planlıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önlem var. Biri özellikle güneşe maruz kalma konusunda dikkatli olmak.

Cildimizi düzenli olarak güneş ışınlarından korumak zorundayız ancak bunu ameliyattan sonra yapmak özellikle önemlidir. Güneşin UV ışınları, çoğu insanın istemediği cerrahi yara izlerini daha koyu hale getirebilir.

Isı ayrıca ameliyattan sonra ödemi daha da kötüleştirebilir. Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta havuz kenarına gidip dinlenmek veya dışarıda güneşlenmek ne kadar cazip olursa olsun, klimalı bir ortamda kalmak en iyisidir. “


Yayınlanma tarihi: 30/05/2022

-

Son Güncellenme: 30/05/2022

Başa Dön