Yaşlanmayı nasıl durdurursunuz?


Haberler.com'da yer alan haberde Okan Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Aydın Gözü, yaşlanma karşıtı önerileri açıkladı.

Yaş ilerledikçe vücutta bir takım kırışıklıkların ve sarkmaların kendini göstermesi normal kabul edilmektedir. Yer çekiminin de var olan etkisi ile bu duruma karşı koymak pek mümkün değildir.

Ancak günümüzde, estetik cerrahi ve kozmetik uygulamaları ile bunu önlemek artık çok kolay!

Size özel estetik çözümler

Yaşlılığın vücutta en çok görünür olduğu bölgeler; yüz, boyun ve ellerimizdir.

Deri yaşlanmasının derecesi ise kişiye özgü olan genetik yapı, beslenme, kronik hastalıklar ve yaşam tarzı, doğru beslenme, güneş/solaryum, spor/egzersiz, sigara alkol kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak farklılık gösterir.
 

yüz kırışıklığı


Uygun yaşam tarzı, doğru beslenme, spor/egzersiz, sigara/alkol kontrolü gibi önlemlerin yanı sıra derinin nemlendirilmesi ve doğru kozmetik tercihler aslında işin temelini oluşturur.

Bu önlemlerin yetersiz kaldığını düşünüyor ve/veya bir basamak daha ileri gitmek, kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız kişiye özel estetik/kozmetik çözümler size yardımcı olacaktır.

Değişmenize gerek olmasın

Erken dönem kırışıklıklarını botulinum toksini ile azaltabilirsiniz.

İnce kırışıklık ve lekeler için yüzeysel ya da derin kimyasal soyma(peeling) işlemleri, çeşitli enerji (ışık, lazer, ultrason, radyofrekans) uygulamalarI, PRP ve iğneleme (PCI, dermaroller) yöntemleri kullanılır.

Derinin incelmesi ve daha alt tabakalarda ortaya çıkan erimenin (atrofi) de yaşlanmaya etkisi büyüktür.

Bunun çözümü ise çeşitli yapay dolgu (hyaluronik asit, vb) uygulamaları, kendi yağ dokumuz ve içerdiği kök hücrelerin kullanılması, kendi derimizden hazırlanan fibroblast (kollajen yapıcı hücreler) kültürleri ile yapılan uygulamalardır.

Bu uygulamalar uzman hekim tarafından kişiye özgü olarak planlanıp uygulandığında deri yaşlanması büyük ölçüde önlenmekte ve daha ileri yöntemlere (eriyebilir iplerle yapılan askılamalar, göz çevresi estetiği, yanak, şakak ya da kaş kaldırma, yüz-boyun germe cerrahisi) olan gereksinim geciktirilmektedir.


Yayınlanma tarihi: 05/09/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar