Yarık Dudak ve Damaklı Bebeğe Türk Lalesi Ameliyatı

Dudak Damak Yarığı (Tavşan Dudak) Tedavisi
Dudak Damak Yarığı (Tavşan Dudak) Tedavisi tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Selin Sezgin tarafından yazılmıştır.

Yarık Dudak ve Damaklı Bebeğe Türk Lalesi Ameliyatı

Kahramanmaraş'ta üst dudak ve damak yarığı ile doğan bebeğe 9 aylıkken ameliyat yapıldı ve operasyonda 'Türk lalesi' tekniği kullanıldı.
bebeklerde dudak damak yarığı
Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, bebeğin ilk ameliyatında dudak, kas ve cilt kapama yaptıklarını dile getirdi.

Doğuştan Dudak ve Damak Yarığı

muhammet abdülkerim bebek
Kahramanmaraş'ta yaşamını sürdüren yan yabancı uyruklu aile Nur ve Mustafa Abdülkerim'in 3 çocuğu bulunuyor. Çocuklardan biri olan 9 aylık Muhammet Abdülkerim bebek ise dudak ve damak yarığı ile doğdu.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde muayene edilen bebek, ameliyata alındı.

Hastanenin Cerrahi Plastik, Rekonstruktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Bekerecioğlu, Türk lalesi olarak isimlendirilen durumun ameliyatla düzeltilebileceğini söyledi.

Prof. Dr. Bekerecioğlu; "Hastamızın iki taraflı dudak ve damak yarığı var ve ağız içine bakıldığında damak yarığı net bir şekilde görülüyor.

Hastamız 9 aylık ama idealinde bu ameliyata 2.5 - 3 aylıkken başlanır. Burada zamanlama biraz gecikmiş.

Uluslararası Literatürde Türk Lalesi

türk lalesi
Muhammet Abdülkerim bebeğe operasyon sırasında dudağındaki derinin kapatılmasının yanında ağız içi, orta dudak kası ve cilt kapaması da yapılacak.

Prof. Dr. Bekerecioğlu; “Doğuştan olan bu vakalarda yetersizlikler var. Özellikle dudağın ön kısmında bulunan 'proler premaksiler kolimella' dediğimiz iç kısımlarda eksiklikler oluyor.

Bu eksiklikleri ve yetersizlikleri gidermek için bizim de kullandığımız 'Türk lalesi' yöntemi var. İki tarafı dudak yarığında kullanılacak.

Uluslararası literatüre de giren Türk lalesi yöntemi, ülkemizin plastik cerrahi uzmanları tarafından geliştirildi. Uluslararası prestijli bir dergide yayımlandıktan sonra kabul edilen bu yöntemi kullanarak ameliyatı yapacağız.” dedi.

İleriki yaşlarda başka operasyonlar da yapılması gerekiyor. Dr. Bekerecioğlu; "Bugünkü ameliyattan yaklaşık 10 gün sonra normal görünümüne olabildiğince kavuşmasını bekliyoruz.

12 aylıktan sonraki süreçte damak ile ilgili ameliyatlar, 10 - 12 yaşlarında burun ve dudakla ilgili daha farklı ameliyatlar da yapmak gerekiyor.

Bebeğin annesi Suriyeli Nur Abdülkerim ise; "Ameliyata giriyor bebeğim, inşallah başarılı olur. Doktorlara teşekkür ederiz, ellerine sağlık" dedi.

Yeniben’in uluslararası platformu Newlyme’de öne çıkan doktor olmak için tıklayınız!


Yayınlanma tarihi: 10/12/2021

-

Son Güncellenme: 10/12/2021

Başa Dön