Liposuction (yağ aldırma) bölgeleri ve yöntemleri nelerdir?

Liposuction (Yağ Aldırma)

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Yağ aldırma ameliyatı ideal kilosunda olup, düzenli olarak sağlıklı beslenme ritmine sahip sporu bir hayat biçimi görmelerine rağmen kendilerini bölgesel yağ depolarından kurtaramayanlar için idealdir.

Yağ aldırma, liposakşın yöntemi ile kişiye uygun olan teknik seçilerek yapılır. Vücudun hangi bölgesinden yağ alınacak ise uygulama o bölgenin adıyla bölgesel olarak isimlendirilir.

  • Yüzden yağ aldırma (yanak-gıdı..)
  • Basen ve kalçadan yağ aldırma
  • Karın bölgesinden-göbekten yağ aldırma
  • Koldan yağ aldırma
  • Sırttan yağ aldırma
  • Bacaktan yağ aldırma

Bölgesel olarak yağ fazlalığı gözlemlenen alanlardan alınacak yağ, ilgili alana yönelik etkisi kanıtlanmış liposuction tekniği ile gerçekleştirilir. Yağ aldırma bölgeleri ve yağ aldırma yöntemleri şu şekildedir:

1.Yüzden Yağ Aldırma (yanak-gıdı)

yüzden yağ aldırma

Çene ve boyun bölgesinde ikinci bir çenenin varlığı gibi algılandığı için “double chin” diye anılır. Genellikle fazla kilolu insanların görüntüsünde sıklıkla gözlemlenen bu durum, normal kilolu ya da zayıf kişilerde de oluşabilir. Boynun çeneden başlayarak eğik bir görünüm sergilediği çift çene, gıdı, boyun bölgesinde yağlanma görünen kişiler yağ aldırma operasyonu için uygun adaylardır.

2. Sırttan Yağ Aldırma

sırttan yağ aldırma

"Bufalo kamburu" adıyla anılan, sırtın ve boynun üst kısmında bulunan anormal yağ birikimini tanımlamak için kullanılan çıkıntıyı ifade eder. Genellikle steroid tedavisi sonrası vücudun belirli steroidleri aşırı üretilmesi ve/veya obezitenin bir sonucudur. Bu a-estetik görünümden kurtulmak için genellikle yağ aldırma ameliyatı tercih edilir. Sırt bölgesinde toplanan yağlar “Bufalo kamburu” ile sınırlı değildir.

3. Koldan Yağ Aldırma

koldan yağ aldırma

Kilo kaybının sağlanması ve form bozukluğunun telafisi en zor bölgelerden biri üst kol bölgesidir. Yarasa kanatlarını andıran sarkmış ve yağlı kol görüntüsünün tedavisinde de yağ aldırma ameliyatı önerilir. Tüm liposuction yöntemleri kullanılabilir. Sizin için en uygun olanın hangisi olduğuna doktorunuz karar verecektir.

4. Karın Bölgesinden-Göbekten Yağ Aldırma

karın bölgesinden yağ aldırma

Hem kadın hem de erkeklerin yağ toplanmasından, yağ eritilememesinden en çok şikayetçi oldukları bölgelerin başında göbek bölgesi gelir. Göbekten yağ aldırma, liposuction ameliyatının en sıklıkla uygulandığı bölgelerdendir. Göbekten yağ aldırma ameliyatında özellikle klasik liposuction tekniği en iyi sonucu verir. Diğer liposakşın yöntemleri de çıkarılacak yağ ve kişinin fiziki özelliklerine bağlı olarak yapılabilir.

5. Basen ve Kalçadan Yağ Aldırma

basen ve kalçadan yağ aldırma

Basen yağları, vücudun dirençli bölgesel yağlanma bölgesidir. Spor ve diyete rağmen basen yağlarından kurtulamayan kişiler için ideal tedavi biçimidir: basenden yağ aldırma. Klasik liposuction ameliyatı başta olmak üzere tüm liposakşın teknikleri basenden yağ aldırma ameliyatı için planlanabilir. Basenden yağ aldırma ameliyatı, genel anestezi altında ortalama 1-4 saat aralığında yapılır. İyileşme sürecinde en az 3 hafta korse takılması şarttır.

6. Bacaktan Yağ Aldırma

bacaktan yağ aldırma

Bacak liposuctionı ya da bilinen diğer adıyla bacaktan yağ aldırma, işlem yapılacak bacak bölgesine göre farklılık gösterir. Üst bacak bölgesi, diz, alt bacak bölgesi ve ayak bileği olmak üzere bacaktan yağ alınabilecek 4 bölge vardır. Her bir bölgeye yönelik işlem, bölge yapısı nedeniyle farklıdır. Alt bacaktan yağ alma işlemi, üst bacaktan yağ aldırma işlemine göre daha zor ve komplikedir. Dizin altından ayak bileğine uzanan bölge alt bacak diye tanımlanır. Bu alandaki deri incedir, bu alandaki yağ tabakası tek katmandır. Bu nedenle alt bacaktan yağ aldırma ameliyatında superdry liposakşın adı verilen yöntem tercih edilir. Bacaktan yağ aldırma denilince ayak bileği ve diz bölgesinde birikmiş yağ tabakaları da akla gelir. Bu bölgelerde de deri inceliği, hassas dokuların oluşu gibi nedenlerden dolayı yağ aldırma işleminin yine superdry liposuction yöntemi ile yapılması idealdir. Üst bacak yağ aldırma uygulaması bacaktaki diğer bölgelerden farklıdır. Dokunulmayan yasak bölgeler içerir. Sarkma ve gevşemeye eğilimli bir bölgedir. Bu nedenle klasik liposakşın yerine ultrasonik-vaser liposakşın ameliyatı, lazer liposakşın ve lazer lipoliz uygulaması teknikleri ile üst bacak üzerinde çalışılması doğru olur.


Yayınlanma tarihi: 21/02/2019

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Liposuction (Yağ Aldırma) ile ilgili yazılar