Vücut Ölçülerine Göre Estetik Ameliyatı: Büyük Meme Küçültme

Meme Küçültme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Doç. Dr. Sevgi Kurt Yazar tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Vücut Ölçülerine Göre Estetik Ameliyatı: Büyük Meme Küçültme

Indigo Dergisi’nde yer alan habere göre meme küçültme ameliyatları, kadınlar tarafından estetik amaçlı olarak tercih edilirken, aslında yaşam kalitesini düşüren pek çok sağlık sorunundan kurtulmak için de yapılıyor.

Meme küçültme estetiğini ve daha pek çok ayrıntıyı Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Sevgi Kurt Yazar anlatıyor:
Doç.Dr. Sevgi Kurt Yazar
“Meme küçültmeyi sadece estetik amaçlı düşünmemek lazım. Zira büyük meme yapısı yüzünden özellikle sırt ve boyun ağrılarına, duruş bozukluklarına ve kamburluk gibi sıkıntılara ve hatta bazen hastanın nefes almakta güçlük çekmesine bile yol açabiliyor.

Bedensel sağlık problemlerinin yanı sıra, dış görünüşlerinden hoşlanmayan kadınlar kendini toplumdan soyutlayabiliyor, sosyal ve psikolojik açıdan olumsuz etkilenebiliyor.”

Yaşam Kalitesi Olumsuz Etkileniyor

büyük meme sorunu“Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ya da bazı hastalıklar sonucu vücut ölçülerine uyum sağlayamayan iri meme problemleri ortaya çıkabilir.

Buna; kilo değişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi de eklendiğinde yaşam kalitesini düşüren bir görünüm ve sağlık sorunları görülür.

Az evvel de dediğim gibi sırt ve boyun ağrıları, kol sinirinde uyuşmalar, duruş bozuklukları ve kamburluk gibi ortopedik sorunların yanı sıra özellikle yaz aylarında cilt tahrişleri oluşabilir.

Kişinin günlük aktiviteleri ve hareket alanı sınırlanır, psikolojik ve sosyal ilişkileri olumsuz etkilenir.”

Kişilerin Yaşamını Kolaylaştıran Bir Estetiktir

meme küçültme“Meme Küçültme ve dikleştirme amacıyla uygulanan ameliyatlar, memeye doğal bir görünüm kazandırır ve kişinin yaşamı kolaylaştırır.

Vücut ölçülerine göre meme şekillendirilir ameliyatının nasıl yapılacağı; meme büyüklüğü, şekli, cilt yapısı, hastanın şikayetleri, yaşı, evlilik ve çocuk sahibi olup olmayacağı gibi detaylar değerlendirildikten sonra planlanır.”

Konforlu Bir Süreç Geçirilir

meme küçültme öncesi sonrası“Ameliyat izi, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyat hakkında hasta detaylı olarak bilgilendirilir.

Ameliyatta, büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri tabakası çıkarılır. Genel anestezi altında yapılan işlem, yaklaşık 3-4 saat sürer.

Kendiliğinden eriyen gizli dikiş uygulanır ve zamanla silikleşir bu izler… Ameliyattan sonra çok az ağrılı geçen süreçte kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir.

Meme üzerine, iç çamaşırına benzer sargı uygulanır. Genellikle her iki memeye dren adı verilen küçük borular yerleştirilir ve bunlar, 2-3 gün sonra çıkarılır.

Meme başı üzerine ayrı pansuman uygulanır. Dikişler genellikle gizlidir ve alınmaz.”

Meme Küçültme Sonrası İzden Korkmayın

meme küçültme ameliyatı izi“Hasta 6 – 8 hafta sporcu iç çamaşırı ya da medikal korse kullanır. Ameliyattan sonraki erken dönemde görülebilen şişlik, hissizlik ve morluk gibi sorunlar çok kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır.

Ameliyatta hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı etrafında iz kalabilir. Son zamanlarda uygulanan cerrahi teknikler sayesinde ameliyat izleri minimum düzeylere indirilmiştir.

Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır.

İşlem öncesinde hastaya bu detaylar ayrıntılı olarak iletilmekte ve ameliyat izi konusunda gerekli bilgilendirme yapılmaktadır.”

İyi ve Kalıcı Bir Sonuç Alırsınız

meme küçültme sonrası“Meme Küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin sosyal ve psikolojik açıdan kendini iyi hissetmesini sağlayan, hastayı yaşama bağlayan ve özellikle de kadının giyim tarzını kolaylaştıran bir ameliyattır.

Meme küçültme ve dikleştirme ameliyatı sonrası gebe kalınabilir ve emzirme fonksiyonu devam eder. Fakat emzirme küçültme cerrahisinden etkilenebilir.

Ameliyatla şekillendirilmiş meme, yapısını uzun süre korur ancak hastanın ameliyat sonrası süreçte özellikle kilo değişimleri konusunda dikkatli olması önerilir.

Kişi ameliyattan bir hafta sonra iş yaşamına geri dönebilir. Ancak iki ay gibi bir süre ağır sporlardan uzak durma önerilir.”


Yayınlanma tarihi: 09/06/2022

-

Son Güncellenme: 09/06/2022

Başa Dön