Vaser liposuction ile klasik liposuction arasındaki fark nedir?

Liposuction (Yağ Aldırma)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Hüseyin Kandulu tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Lazer liposuction, vaser lipo veya klasik lipo, hangisini tercih ederseniz edin, hepsi yağ alma yöntemleridir fakat hepsi birbirinden farklı enerji kaynaklarını kullanırlar. Örneğin vaser lipo ultrason kullanır, geleneksel liposuction ise bu yağ hücrelerini vücuttan çıkarmak için hareket enerjisini kullanır. Lazer liposuction ise yağ hücrelerini yakmak ve eritmek için fiber optik lazerlerden gelen ısı enerjisini kullanır.

Hangisinin sizin için daha iyi olduğunu yazmadan önce, bu tedavilere yakından bakalım:

Liposuction

liposuction

"Liposuction" ilk olarak İtalyan jinekologlar Giorgio ve Arpad Fischer tarafından 1974 senesinde kullanıldı, geliştirilmesi ve estetik cerrahide kullanılması ise Estetik Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Yves-Gerard Illouz tarafından 1982 yılında başladı. Yıllardır estetik cerrahlar farklı vücut bölgelerinin görünümünü iyileştirmek, vücut şeklini değiştirmek için kullanıyorlar. Klasik liposakşın, göğüsler, kalçalar, karın, gıdı ve dizler dahil olmak üzere vücudun çoğu bölgesinde işe yarar. Bazen yağ nedeniyle genişleyen fazla deriyi çıkarmak için liposuction uygulamasına ek olarak germe cerrahileri de yapılabilir.

Vaser Liposuction

vaser liposuction

Vaser, Vibration Amplification of Sound Energy at Resonanceultrason, Türkçe çevirisiyle Rezonansta Ses Enerjisinin Titreşim Amplifikasyonu anlamına gelen bir kısaltmadır. Cerrah istenmeyen yağları bedenden uzaklaştırmak için, küçük bir prob yardımıyla, ultrason enerjisini, uygulamanın yapılacağı alana verir. Vaser lipo teknolojisi özellikle boyun, çene, kollar, uyluklar ve bel çevresinde etkilidir.

Vaser liposuction ve liposuction arasındaki farklar

Adından da anlayabileceğiniz gibi, her iki liposuction tekniği de bir emme kanülü kullanarak yağı çeker. Ancak bundan önce cerrahın yağ hücrelerini parçalaması gerekir ve işte tam burası, bu iki yöntemin farklı olduğu yerdir.

Liposuction işleminden önce hasta, genel anestezi veya alan yeterince küçükse lokal anestezi alır. Cerrah önce derin yağ tabakasına ulaşmak amacıyla kullanacağı kanül girişi için ufak bir kesi yapar. Yüzeysel katman üzerinde çalışmanın cilde zarar verme riski daha yüksek olduğu için bu çok önemlidir. Kanül, yağ hücrelerini dokulardan ayırmak için ileri geri hareket eder ve daha sonra bir vakum cihazı yağı vücuttan dışarı alır ve yağ şişeye geçer. Tumescent dediğimiz başka bir teknikte cerrah, yağ tabakasına anestezi, epinefrin ve tuz solüsyonu ile sıvı enjekte eder. Epinefrin, kan damarlarını daraltarak kan kaybını azaltırken, tuz çözeltisi kanülün bu yağı almasını kolaylaştırır. Bu yöntem vücuda giren kanüller nedeniyle tüneller oluşturur. Bu nedenle hastalar, tünellerin çökmesi ve iyileşme sürecinin bir an evvel başlaması için, birkaç hafta boyunca kompresyon giysisi yani bir çeşit medikal korse giymelidir. Bölgenin büyüklüğüne bağlı olarak, hastalar işlemden sonra eve dönebilir veya bir gece hastanede kalmaları gerekebilir.

Vaser Liposuction uygulamasında ise cerrah, önce morarmayı azaltmak ve kan kaybını en aza indirmek için vaser lipo yapılacak bölgeye lokal anestezi ve salin solüsyonu enjekte edecektir. Bu sıvı aynı zamanda bölgeyi ıslatır ve yağ birikiminin daha kolay parçalanmasını sağlar. Klasik lipo yönteminin aksine, Vaser lipo, yağı nazik bir şekilde parçalayan ve ultrason enerjisini ileten bir prob kullanır. Probdan gelen titreşim, yağ hücrelerini gevşetir ve sıvı hale getirir. Çevre dokular bozulmadan kalır çünkü Vaser, dokularda travmaya neden olabilen, yağı parçalamak için kullanılan kanüle ihtiyaç duymaz. Ayrıca sıvı hale getirilmiş yağı, çevre dokulara minimum zarar vererek çeker.

Hangisi sana uygun?

laser liposuction

Geleneksel liposuction daha yüksek kiloya sahip olanlar için idealdir. Yani bedenden uzaklaştırılması istenen yağın miktarı fazla olanlar bu yöntemi tercih edebilirler. Vaser liponun bir seansta çıkarabildiği yağ miktarı sınırlıdır, geleneksel liposuctionda da elbette bir sınır vardır ama vaser lipo ile kıyasladığımızda daha fazladır.

Vaser liponun iyileşme süresi geleneksel liposuctionlara göre daha kısadır. Teknik, daha az kanama, ağrı ve morarma ile sonuçlanır. Hastalar genellikle hemen sonra eve gidebilir, 2 ila 3 hafta boyunca herhangi bir yorucu aktiviteden kaçınmaları gerekir. Erkekler de geleneksel liposuction tekniği yerine Vaser lipoyu tercih edebilir. Erkeklerin vücut dokuları daha kaslıdır ve geleneksel liposuction ile operasyonun idare edilmesi zordur. Ayrıca vaser lipo ile, kasların üstüne yapılacak daha doğru ve daha net kas kıvrımları oluşturulabilir.

Her iki tedavi şeklinde farklı teknikler kullansa da, nihai amaçları aynıdır: İstenmeyen yağları bedenden uzaklaştırmak. İster geleneksel lipoyu ister vaser lipoyu tercih edin, alacağınız sonuç, cerrahınızın el becerisiyle de doğru orantılıdır. Unutmayın, her iki türün de riskleri vardır. Hangi tedaviyi seçerseniz seçin, doğru doktor seçimi her şeyden önemlidir. Her iki teknikte de iyi sonuçlar alsanız da, dikkat etmediğiniz, uygun diyet ve egzersizleri yapmadığınızda, tekrar yağlanma sorunu yaşarsınız.


Yayınlanma tarihi: 08/10/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Liposuction (Yağ Aldırma) ile ilgili yazılar