Vajina Estetiği ya da Estetik Genital Cerrahi Hakkında Ne Biliyoruz?

Genital Estetik

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.


Zaman ve tıp ilerledi, cinsel organının görünümünden memnun olmayan kadınlar için yeni bir sayfa açıldı. Halk arasında bilinen adıyla vajina estetiği ya da estetik genital cerrahi sayesinde, çeşitli sebeplerden kaynaklanan görüntü ve fonksiyon bozuklukları kolayca tedavi edilebiliyor.

Estetik genital cerrahi, çeşitli müdahaleler ile kadın genital bölge görüntüsünü değiştirebildiği gibi, cinsel fonksiyonların düzeltilmesinde de rol oynuyor. Halk arasında bilinen adıyla vajina estetiği ya da estetik genital cerrahi sayesinde, çeşitli sebeplerden kaynaklanan görüntü ve fonksiyon bozuklukları kolayca tedavi edilebiliyor.

Genital bölgesinin görüntüsü ya da şeklinin eşiyle mutlu bir cinsel hayat yaşamasına engel olduğunu düşünen kadınlar, zaman geçtikçe estetik cerrahinin avantajlarından estetik anlamda daha fazla faydalanıyor.

Hangi Operasyonlar Mümkün?

En sık başvurulan genital estetik müdahalelerin ilk sıralarında vajinoplasti (vajina daraltma) ve labioplasti (dudak küçültme) operasyonları yer alıyor. Mons pubis için liposuction, labium majus ya da minuslara yağ enjeksiyonu, klitoris etrafından doku çıkarılarak duyarlılığın artırılması operasyonları da sıklıkla uygulanıyor.

Genital Bölge Anatomisi

Genital bölge anatomisi doğal olarak kişiden kişiye değişen ciddi farklılıklar barındırıyor. Kadın genital bölgesinde, temel olarak olarak; dışta bulunan dudaklar (labium majus), içte bulunan dudaklar (labium minus) ve üstte ortada klitoris bulunuyor.

genital estetik

Genellikle dudaklar altta perinenin en alt kısmına, üstte de klitorise kadar uzanıyor. Nadiren steroid türü çeşitli ilaçlara bağlı ya da yapısal olarak klitoriste büyüme görülebiliyor. Klitoris embriyonik hayatta erkek penisine karşılılık geliyor. Bölgede bulunan ortalama 8000 adet sinir ucu, erkek cinsel organının yaklaşık 2 katına denk geliyor.

Teorik olarak klitorisi örten doku miktarı ne kadar fazla olursa, cinsel uyarılmanın o kadar zor olacağı söyleniyor. Klitorisin hemen alt kısmında küçük dudakların arasında üretra girişi (idrar yolu) onun altında da vajina girişi bulunuyor. Hemen vajinanın girişinde bulunan ince dairesel doku parçası olan kızlık zarı (himen), çeşitli anatomik şekillerde olabiliyor. Dudaklardan yukarıya doğru yer alan tüylü bölge mons pubis (Latince anlamı Venüs Tepesi) olarak adlandırılıyor.

Labioplasti / Labium Minus Küçültülmesi

Jinekolog hekimler tarafından genital estetik ameliyatları kapsamında yer alan labioplasti ameliyatlarına "iç dudak estetiği" de deniliyor. Operasyonun kozmetik amaçları yanında, işlevsel yararları da bulunuyor.

İç dudaklara uygulanan küçültme operasyonu labioplasti, estetik genital cerrahide en çok başvurulan müdahalelerin ilk sıralarında yer alıyor. Genellikle labiumların çok büyük, sarkık ya da hoş görünmediğini düşünen kadınlar bu operasyon için başvuruyor.

Operasyon ayrıca, labiumlar arasındaki büyüklük ya da görüntü farklılığının giderilmesi için de uygulanabiliyor. Önceden doğum yapmamış kadınlar ve daha önce hiç cinsel ilişkiye girmemiş genç kızlar da labioplasti olabiliyor. Ameliyat gebelik için engel teşkil etmiyor, kızlık zarına (hymen) zarar vermiyor.

Labium Majus Küçültülmesi

Dış dudakların küçültülmesi prosedürüne genellikle daha nadir olarak başvuruluyor. Genellikle dar giysilerle veya mayo ile hastayı rahatsız ettiği için talep ediliyor. Wedge şeklinde doku çıkarılması ya da liposuction yoluyla dış dudaklar küçültülebiliyor.

Labium Majus Büyütülmesi

Labiumların daha genç ve dolgun görünmesi için yağ enjeksiyonu yapılıyor. Prosedürle, kalça ya da bacağa yapılan liposuction işlemi sırasında alınan yağ dokusu, büyük dudakların içine düşük basınçlı bir sistem kullanılarak enjekte edilebiliyor.

Vajinoplasti

Vajinanın yaş, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, kürtajlar ve sık cinsel ilişkiler sonucunda sıkılığı ve darlığı zaman içinde azalabiliyor. Genişlemiş vajinaya yeniden sıkılık vermek için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatları” (vajina sıkılaştırma, vajinoplasti veya vajen daraltıcı operasyon) isimleri veriliyor.

Vajinoplasti ameliyatında, vajina arka duvarındaki kaslar sıkılaştırılarak ve vajina mukozasından parça çıkarılarak daraltma işlemi gerçekleştiriliyor. Ameliyata ihtiyaç duyan kadınların bir kısmında doğum sonrası gelişmiş olan idrar ya da dışkı kaçırma sorunları da bulunabiliyor. Bu durumda eş zamanlı olarak bu sorunların da basit cerrahi müdahale ile düzeltilebiliyor.

Ameliyat genellikle genel anestezi altında tercih ediliyor. Vajinanın sıkılaşması hem kadında hem de erkekte ilişki sırasında duyarlılık hissini arttırarak cinsel hazzı olumlu yönde etkiliyor.

G Noktası Büyütme

Cinsel ilişki sırasında vajinal orgazmı sağlayan G noktası cerrahi olmayan, basit bir kollajen enjeksiyonu ile büyütülebiliyor. Bu şekilde hem cinsel ilişki daha tatminkar olmuyor hem de orgazm daha kolay bir hale geliyor.

Ameliyat Sonrası

  • Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarından 3 gün sonra işe dönmekte bir sakınca bulunmuyor.
  • Ameliyattan bir gün sonra ılık suyla banyo yapılabiliyor.
  • Genital estetik ameliyat sonrasında ciddi bir ağrı görülmüyor.
  • Ağrı kesici ilaçlar ile birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normal görülüyor.
  • Ameliyattan 1-1.5 ay sonra cinsel ilişkide bir sakınca bulunmuyor ve 15 -20 gün sonra dikişler kendiliğinden dökülüyor.

Yayınlanma tarihi: 21/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Genital Estetik ile ilgili yazılar