Türkiye'de Bir Üniversitede Daha Yüz Nakli Yapılacak


Türkiye'de Bir Üniversitede Daha Yüz Nakli Yapılacak

Türkiye'de ilk yüz nakli Akdeniz Üniversitesi'nde geçekleştirilmişti. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi de yüz nakli için hazırlıklarını tamamladı. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim Savacı, yüz ve kol nakli gerçekleştirmek için Sağlık Bakanlığı'na yaptıkları başvurunun kabul edildiğini ve kompozit doku nakli ruhsatlarını aldıklarını, bundan sonra üniversitede yüz ve kol nakli yapabileceklerini belirtti.

KOnya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim Savacı, kol ve yüz nakli için gereçkli altyapıya ve ekibe sahip olduklarını belirtti ve devam etti; "Kompozit dokuda altyapının yeterli olması lazım; çünkü bu olay, sadece işlem yapmak değil dokunun yaşatılabilmesi de çok önemli. Fakültemizde de bu altyapı mevcut. Her hastanede mevcut olmayabiliyor. Biz de tecrübemize güvenerek Sağlık Bakanlığı'mıza başvurduk. Bakanlıktan yetkili kişiler, gelip, buradaki durumu incelediler, tecrübelerimizi ortaya koyduk ve bize 'tamam' deyip ruhsatımızı verdiler." dedi.

Organ bağışının önemine de bir kez daha değinen Savacı: "İnsanlarımıza organ bağışının ne kadar kutsal olduğunu anlatmamız lazım. Bir insanı kurtarmanın, bütün bir dünyayı kurtarmak olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Bunun hakikatten ne maddi ne de manevi bir ücreti söz konusu, tamamen özveriyle yapılan bir şeydir. 36 saat ameliyat ne demek? Bu sevmeden yapılmaz. Bu canla başla yapılan bir şeydir. Sağlık Bakanlığı'mız da vatandaşlarımızdan herhangi bir ücret talep etmemektedir." dedi.

Meram Tıp Fakültesi Yüz ve Kol Nakli

Doç. Dr. Bilsev İnce de yüz ve kol nakli yapabilen ikinci üniversite olduklarını belirtti ve şöyle devam etti; "Organ nakilleri uzun bir süreç, bu hastalara ömür boyu ilaç vermemiz lazım. Bağışıklık sistemini bastırıcı ilaçlar takviye ediliyor. Hem cerrahi işlem, ameliyat ve uzun fizik tedavi süreci olduğu için hastayı tamamen ele almamız gerekiyor. Bir insana başka bir insanın yüzünü ya da kolunu nakledeceksiniz. Bu nakiller sırasında hastanın bunu kabullenmesi lazım. Beyin ölümü gerçekleşmiş; ancak henüz vefat etmemiş hastalardan organ bağışı izini varsa nasıl ki karaciğer, böbrek ve kalp alınıyorsa yüz ile kol da nakil için alınabilir. Burada bizim insanımıza görev düşüyor. Organ bağışlarının artması lazım ki bizler de gerekli donörleri bulalım ve ihtiyacı olan hastaları ameliyat edebilelim.''

yüz nakli öncesi ve sonrası

Doç. Dr. Mehmet Dadacı ise hasta kabul etmeye 25 kişilik bir ekip ile başlayacakları belirterek, "Bu bir ekip işidir. Sadece cerrahi işlemle kalmıyor sonrasında hastanın takibi, yoğun bakım süreci; çünkü bu devamlılığını arz eden bir durum. Hastanın ölene kadar bu kurumda tedavisini devam ettirmesi gerekli. Bunun için biz hastane olarak bu işe gönül verdik. Koronavirüs düşüşe geçtikten sonra hasta kabul etmek istiyoruz" açıklamasında bulundu.


Yayınlanma tarihi: 14/04/2021

-

Son Güncellenme: 16/04/2021

Başa Dön