Tüp Mide ve Gastrik Bypass Arasındaki Farklar

Mide Bypass (Gastrik Bypass) Ameliyatı 

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.


Tüp Mide ve Gastrik Bypass Arasındaki Farklar

Kilo vermek için obezite cerrahisini düşünen insanların birden fazla seçeneği var. Tüp mide ameliyatından gastrik bypass ameliyatına, ameliyatsız seçenekler arasında ise mide botoksundan, mide balonuna kadar birçok alternatif bulunuyor. Peki tüp mide ve gastrik bypass ameliyatının farklarını biliyor musunuz? Konu hakkında Metabolik ve Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eren Taşkın Yeniben’e açıklamalarda bulundu:

“Gastrik bypass ve tüp mide diğer adıyla sleeve gastrektomi ameliyatlarını incelerken dikkate alınması gereken birkaç faktör vardır. Hangi ameliyatın sizin için doğru olduğuna karar verirken, seçeneklerinizi karşılaştırmak çok önemlidir. Bu iki tür bariatrik prosedür arasındaki benzerliklere ve farklılıklara bakalım şimdi. Hem tüp mide ameliyatı hem de gastrik bypass, midenizi normal boyutunu küçültür ve ufak bir kese haline getirir. Bu iki şekilde kilo kaybına neden olur. Bırakılan mide hızla dolar, böylece kendinizi tok hissedersiniz ve yiyebileceğiniz yiyecek miktarı sınırlanır. Genellikle "açlık hormonu" olarak bilinen grelin miktarı azalır. İki prosedür arasındaki en belirgin fark ise yeni mide poşunun oluşturulma biçimidir.Tüp mide ile gastrik bypass farkı

Örneğin tüp mide ameliyatı ile cerrah, midenizin yaklaşık yüzde 80'ini kalıcı olarak alır. Geriye kalan, tüpe ya da muz şekline benzer mide dikilir, mideye ya da bağırsaklara başka hiçbir değişiklik yapılmaz.

Gastrik bypass ameliyatı Roux-en-Y gastrik bypass olarak da adlandırılan bu prosedürde ise midenizin çoğu ve ince bağırsağınızın ilk kısmı alınarak veya “bypass edilerek” küçük bir mide kesesi oluşturulur. Yeni oluşturulan mide kesesi daha sonra kalan ince bağırsağa yeniden bağlanır. Midenin atlanan kısmı, ince bağırsağın daha da aşağısına tutturulur, böylece orada üretilen asit ve sindirim enzimlerini sağlamaya devam eder. İnce bağırsağınızın midenizle çıkarılan kısmı normalde bazı besinleri ve kalorileri emer. Bu bölüm atlandığından, bu kalorilerin emilimi gerçekleşmez, bu da kilo vermenize katkıda bulunur.

Tüp mide ve gastrik bypass farkı

İyileşmede dönemi farklılıklarına gelince… Gastrik bypass, tüp mide ameliyatından daha karmaşıktır. Bunun nedeni, mide baypasının iki aşamalı bir prosedür olması, tüp mide yalnızca bir aşamayı içermesidir. Hem tüp mide ameliyatı hem de mide baypass genellikle laparoskopik olarak yapılır. Bu, ameliyatı gerçekleştirmek için karnınızdaki birkaç küçük kesiden laparoskop adı verilen bir kamera ve diğer aletlerle ışıklı bir dürbün kullanırız. Her şey yolunda giderse, çok fazla ameliyat sonrası ağrınız olmaz. Tüp mide ameliyatından 2-3 gün sonra eve gidersiniz. Gastrik baypass daha karmaşık olduğu için, eve gidecek kadar iyileşmeden önce muhtemelen hastanede 1 gün daha fazla kalabilirsiniz.

Hem tüp mide ameliyatı hem de mide baypası için geçerli olan en büyük avantajlardan biri, bu prosedürlerin obezite ile ilişkili durumlar için riskinizi önemli ölçüde azaltmasıdır. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon ( hipertansiyon ), yüksek kolesterol ( hiperlipidemi) , kalp hastalığı, inme, karaciğer yağlanması hastalığı gibi…

Tüp mide ameliyatı gastrik baypas ile karşılaştırıldığında daha az kilo kaybı gözlemlenir ve daha yavaş kilo verilir. Gastrit bypass ise dediğim gibi iki aşamalı bir ameliyat olduğu için tüp mideye göre daha fazla komplikasyon riskine sahiptir. İyileşme, tüp mide ameliyatından daha uzundur. Besinlerin ve vitaminlerin emilimi azalacağı için bazı eksikliklere sebep olabilir fakat tüm bunlar takviyelerle giderilebilir.

Hasta için doğru olan bariatrik cerrahi türü, mevcut kiloya, tıbbi geçmişe, beklentilere göre değişkenlik gösterir. Tüp mide mi, gastrit baypass mı? Hangisinin sizin için doğru bir seçenek olduğuna doktorunuzla birlikte karar verirsiniz.”

Kaynaklar:


Yayınlanma tarihi: 18/02/2021

-

Son Güncellenme: 18/02/2021

Mide Bypass (Gastrik Bypass) Ameliyatı  ile ilgili yazılar