Tüp Mide Sonrası Karın Germe ve Hızlı İyileşme Tüyoları

Karın Germe

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Tüp Mide Sonrası Karın Germe ve Hızlı İyileşme Tüyoları

Tam bir yeni sen!  Bariatrik cerrahi en popüler ismiyle tüp mide veya diyet ve egzersiz yoluyla kilo kaybı gerçekten hayat değiştiren bir olay. Daha iyi görünüyorsun ve hissediyorsun.

Daha sağlıklısın, daha önce yapamadığın aktiviteleri gerçekleştiriyorsun. Yeni kıyafetler, rahatça uçakta uçma veya sinemada koltuğuna sığarak oturma, bacak bacak üzerine atabilme!

Fakat kilo kaybına eşlik eden değişikliklerin çoğu olumlu olsa da, gevşek, sarkmış cilt yapısı da birçok hasta için aslında bir endişe kaynağı. Sarkan deri hem konforu hem de kendine olan güveni sarstığı gibi, geçmişte yaşanan obezitenin sürekli hatırlatıcısı da oluveriyor.

Yapılan araştırmalara göre post bariatrik cerrahi olarak geçen yani kilo verme sonrası yapılan estetik operasyonlar içerisinde en fazla talep edilen uygulamalar arasında karın germe yer alıyor.

Kişilerin ise kafasına takılan soruların arasında tüp mide sonrası karın germenin nasıl yapılacağı var. Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem, Tüp mide sonrası karın germe ve hızlı iyileşme tüyoları ile bizlerle…

Op. Dr. Berat Çiğdem karın germe whatsapp butonu

“Son derece iyi özetlemişsiniz. Kilo vermek şahane bir şey ama ardında bazen enkazdan çıkmış bir beden bırakabiliyor. Elastikiyeti kaybolmuş bir deri, sarkma sorunları, buna eşlik eden konforsuz bir hayat…

 

Tüp Mideden 2 Sene Sonra

Tüp mideden 2 sene sonra

İnsanların en sık sorun yaşadığı alan ise karındır. "Pannus" adı verilen sarkan bir önlük gibi duran, katlanmış bir deriden bahsediyorum. 

Giysilerin iyi oturmasını önlemenin yanı sıra, pannus döküntü semptomlarına ve cilt tahrişine bile neden olabilir. Bu belirtiler sıcak havalarda ise daha kötü olma eğilimindedir.

Aşırı büyük ve ağır bir pannus egzersiz yapmayı bile engelleyebilir. Karın germeye geçmeden evvel şunu da söylemek isterim. Bu operasyonu düşünmek için en iyi zaman hedef kilonuza mümkün olduğunca yakın olduğunuzda ve kilonuz stabil olduğundadır.

Bu genellikle gastrik bypass ameliyatından veya tüp mideden 2 sene sonradır.

 

2-3 Hafta İçinde Toparlanma

2-3 haftada toparlanma

Obezite cerrahisi sonrası karın germe, karnın yeniden şekillendirmesini sağlamak için sarkan deriye, karın kaslarına ve göbek deliğine müdahale ettiğimiz bir operasyondur.

Skar genellikle boylu boyunca aşağıya, sezaryen çizgi hattına yapılır. Sarkma derecesine göre bu izin uzunluğu artar. Gerekli görürsek bunu 360’a tamamlar, çepeçevre bir germe yapabiliriz.

Genel anestezi altında yapılır ve ortalama 2 ile 4 saat arasında süren bir operasyondur. Birçok hasta hastanede bir gece kalır. Ameliyattan sonra altı hafta boyunca ağır kaldırma yapmaksızın, günlük işler görülebilir. Kendi hastalarımı gözlemlediğimde ortalama 2-3 hafta içinde toparlandıklarını söyleyebilirim.

Bu operasyonun bir başka avantajını daha söylemeden geçmeyelim. Aşırı derecede yağlanan ve gerilen ciltte çok ciddi çatlak sorunu da oluşur.

Karın germe sayesinde bu bölgede oluşmuş çoğu çatlaktan da kurtulmak mümkündür. Şimdi geçelim karın germe sonrası hızlı iyileşme tüyolarına:

 

İzin Alın, Ara Verin

masa başı çalışma

İyileşmek için en az bir haftaya ihtiyacınız olacaktır. Karın germe hastalarımın çoğu 10 ila 14 gün sonra çok daha iyi hissettiklerini söylerler. Oldukça hareketli bir işiniz varsa ya masa başına geçiş yapın ya da izin sürelerinizi bu noktaları düşünerek ayarlayın.
 

Bol Bol Uyuyun ve Dinlenin

uyuyun ve dinlenin

Uyku, tabiat ananın şifacısıdır! Serin, karanlık ve konforlu bir ortamda bol bol dinlenin ve uyuyun.
 

Yardım Alın

yardım almak

Bebeği bebek arabasına, mama sandalyesine, küvete veya araba koltuğuna yerleştirmek ve çıkarmak; market alışverişi sonrası arabadan arabaya ve dolaplara ürünleri kaldırmak; elektrikli süpürgesini çalıştırmak için mobilyaları hareket ettirmek…

Tüm bu faaliyetler siz iyileşirken başka biri tarafından yapılmalıdır. Birilerinden yardım alın, yardım alacağınız kişileri önceden ayarlayın.

 

Harekete Geçin!

ev içi yürüyüş

Her saat başı kalkın ve yatak odasının etrafında yürüyün. Bunu, rahat olduğunuzda, evinizin içinde kısa bir yürüyüşle başlayıp ardından dışarıya çıkarak devam ettirin. Kendinizi aşırı yormayın, ancak mutlaka hareket edin, çünkü hareketlilik iyileşmeyi hızlandıracak ve duygusal olarak daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır!
 

Sigaraya Dikkat

sigaraya dikkat

Sigara içiyorsanız, karın germe ameliyatınızdan en az 4 hafta önce bırakın ve karın germe ameliyatından sonra 4 hafta boyunca sigaradan uzak durun.
 

Yara Bakımına Önem Verin

yara bakımı

Yara bakımı için doktorunuzun verdiği yara iyileşme talimatlarını uygulayın ve dikişlerinizin ıslanmamasına özellikle dikkat edin. Dikişlerinizin etrafında sızma, kızarıklık veya ağrı olursa mutlaka doktorunuzu haberdar edin.
 

Kabızlığınızı Çözün

kabızlık önleyici besinler

Karın germe ameliyatından sonra kabızlık yaşanabilir. Bunun için ameliyattan sonraki ilk hafta kabızlığa neden olan bu gıdalardan kaçının:

  • Kırmızı et
  • Süt ürünleri, özellikle peynir
  • Muz
  • Kek ve pasta gibi unlu mamuller
  • Patates kızartması ve cips gibi kızarmış yiyecekler
  • Çok fazla tuz kabızlığı kötüleştirebilir

Karın germe ameliyatı tamamlandıktan sonra aynaya baktığında hemen her hasta, kendini daha genç, daha seksi ve vücudunuzdan memnun hisseder. Bunu korumak ise yine kendisinin elinde!”

Podcast


Yayınlanma tarihi: 14/07/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön