Tüp Mide Sonrası Dışarıda Yemek Yemenin 5 Yolu

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Eren Taşkın tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Tüp Mide Sonrası Dışarıda Yemek Yemenin 5 Yolu

Bariatrik cerrahi sonrası tarifler ve sağlıklı beslenme, gerçek anlamda verilen kiloları korumak için son derece önemli. Tüp mide ve diğer obezite cerrahisi yöntemleri, kilo vermeye yardımcı olurken, aslında bu süreç biraz da yeme içme alışkanlıklarının değişmesi için zemin hazırlıyor. Tüp mide olmuş birisinin en fazla muzdarip olduğu konuların başında ise dışardayken ne yemek yiyeceğini, nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmemesi ve dahası eve sipariş yaparken yine aynı şekilde uzak durması gereken alternatifleri seçemiyor olmasıdır. Tüp mide sonrası dışarda yemek yemenin yollarını, Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Eren Taşkın anlatıyor:

Op. Dr. Eren Taşkın

Op. Dr. Eren Taşkın

whatsapp ikonu

“Söylediklerinizde haklısınız ve ayrıca şunu da belirtmek isterim herhangi bir bariatrik ameliyattan sonra diyet hedeflerinize bağlı kalmak, her zaman evde yemek pişirmek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Hatta bununla birlikte, eve ne sipariş edeceğiniz, nelerden kaçınacağınız ve yemeğinizin bariatrik dostu olmasını sağlamak için doğru ikamelerin nasıl yapılacağı gibi birçok soru vardır. Bugüne kadar obezite cerrahisi uyguladığım hastalarımın tamamına kılavuzluk edecek, onlara yol haritası olacak bir küçük kitapçıkla onları taburcu ettim. Çünkü obezite cerrahisi geçirmiş hastanın sonrasında ne yemesi gerektiğini çok iyi bilmesi gerekiyor. Şimdi size obezite cerrahisinden sonra dışarıda yeme içme konusunu kolaylaştırmak için beş ipucu vermek isterim.

Seçenekleri Olan Bir Restoran Bulun

Tüp mideden sonra ve tabii diğer bariatrik cerrahilerinden sonra, bazı yiyecek ve içeceklerin yan etkilere neden olma olasılığı yüksektir ve özellikle ameliyat sonrası dönemde kaçınılmalıdır. Gazlı içecekler, şekerle tatlandırılmış içecekler, kafein, sakız ve baharatlı yiyecekler genellikle iyi tolere edilmez. Uzak durun. Menüsünde çok çeşit olan, seçenekleri bol bir yer tercih ederseniz, seçim yapmakta zorlanmazsınız. Izgara etler, kepekli tahıllar ve sebze bazlı yemekler gibi çeşitli besleyici ve bariatrik dostu seçeneklere sahip olduğunu bildiğiniz bir restoran seçin.

Protein Kraldır

Gideceğiniz restoranın ya da sipariş edeceğiniz yerin önceden menüsüne bir göz atın. Bu siparişinizi vereceğinizde hedeflerinize uygun bir yemek seçme olasılığınızı yükseltir. Ne sipariş edeceğinizi seçerken, her öğünün önemli bir parçası olan protein ile başlayın. Protein tüp mide olmuş birisi için öncelikli besin türüdür. Buharda pişirilmiş, ızgarada pişirilmiş veya fırında pişirilmiş yiyecekleri seçin ve kavrulmuş, kızartılmış olanlardan kaçının. Yeni ameliyatlıysanız, doktorunuzun ilk etapta önerdiği yiyeceklere yönelin, bunlar iyi tolere edeceğinizi bildiğimiz besinlerdir. Doktorunuzun önerilerine mutlaka uyun. Bu haliyle iyi tolere edemediğiniz yiyeceklerden uzak durursunuz.

protein kaynakları

Biraz Sebze Ekleyin

Proteini seçtikten sonra yemeğinize biraz sebze ekleyin. Bahsettiğim sebze, patates kızartması değil bu arada. Makarna yerine salata ya da ızgara edilmiş karışık sebzeler olabilir.

Yemeğini Böl

Restoran porsiyonları büyüktür hatta bazen tüp mideli birisine önerilen porsiyon boyutunun 4-5 katı bile olabilir. Miktarı kontrol etmeye yardımcı olmak için, restoranın yarım boy porsiyonlar sunup sunmadığını sorun ve bu şekilde sipariş verin.

yemek porsiyonları

Yarım porsiyon vermiyorlarsa, yemeye başlamadan önce yiyeceğiniz kadarını alın ve diğer kalan paketlendirin, geri kalanının başka bir gün yiyerek tadını çıkarın. Fakat tabağımdakini yiyeyim arta kalanı paket yaptırırım diye düşünmeyin, gözünüzün önünde ufak porsiyonun olması alışkanlık kazanmanız için çok önemli.

Dikkatli Yiyin

Her lokmaya ve sizi nasıl hissettirdiğine dikkat edin, yemeğinizin tadını çıkarın. Vücudunuzun ne zaman doyduğunu fark edin. Doyduğunuz an yemeyi bırakın. Burada tıkandığınız an demiyorum, doyduğunuz an diyorum dikkat ederseniz. Bu ikisinin farkına varmak önemli. Ortadan değil, mutlaka tabağınıza alarak tüketin. Su ve katıyı birbirine karıştırmayın. Yemeğinizi bitirdikten yarım saat sonra içeceğinizi içebilirsiniz. “

Op. Dr. Eren Taşkın ile obezite cerrahisi üzerine yaptığımız sohbeti dinlemek için tıklayınız. 


Yayınlanma tarihi: 19/01/2021

-

Son Güncellenme: 11/03/2021

Mide Küçültme (Tüp Mide) ile ilgili yazılar