Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Yapmaya Ne Zaman Başlayabilirim?

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Derya Kılınç tarafından yazılmış, Op. Dr. Gürdal Ören tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Spor Yapmaya Ne Zaman Başlayabilirim?

Kendinizi bildiniz bileli fazla kilolardan muzdariptiniz. Sayısız diyet programı uyguladınız ancak her defasından en başa döndünüz ve sonunda tüp mide ameliyatı oldunuz. Bu noktaya kadar her şey harika.

Ameliyatta sonra kilo vermeye başladığınızda bu süreci sporla desteklemek ve bedeninizin mimarı olmak isteyebilir “Tüp mide ameliyatı sonrası ne zaman spor yapmaya başlayabilirim?” diye düşünmeye başlayabilirsiniz. 

Bu harika bir soru ve şanslısınız ki cevap son derece olumlu! Sadece zamanlamayı doğru yapmanız gerekiyor! 

Tüp mide ameliyatı sonrasında ne zaman spor yapılabileceği ve daha fazlası hakkında bilmeniz gerekenleri Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören anlatıyor:
Op. Dr. Gürdal Ören tüp mide whatsapp butonu
“Tüp mide ameliyatı günümüzde bilinen diğer adıyla obezite cerrahisi; tüm dünyada en sık uygulanan obezite cerrahisi yöntemidir.

Bu ameliyat ile normal mide hacminin (800-1000 ml) ⅔’sinin laparoskopik cerrahi yöntemle küçültülerek 200-250 ml sınırına çekilir.

Ameliyat sonrası mide adeta uzunlamasına bir tüp formu alır, ameliyatın “tüp mide” ismi ile anılmasının nedeni ulaşılan bu şekildir.”

“Bu ameliyat sonrasında spor, kilo vermedeki başarıyı büyük oranda etkiler. Bu nedenle spor bu sürecin bir parçası olarak düşünülmelidir.

Günde birkaç dakika yürüyüş yapmak bile sağlıklı egzersiz rutini oluşturmanın harika bir yoludur. Unutmayın egzersiz sadece koşmak ve ağırlık kaldırmak değildir. Fiziksel olarak aktif kalmak da başlı başına bir egzersizdir.”

“Tüp mide ameliyatı sonrası her hasta için özel diyet ve egzersiz programı oluşturulsa da tüp mide ameliyatı sonrası bazı noktalara dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Öncelikle yapmak istediğiniz egzersizler hakkında doktorunuzla detaylı olarak konuşmalısınız. Kendi başınıza uygulayacağınız bir egzersiz programı, istenmeyen durumlar yaşanmasına neden olabilir.

Bu süreçte doktorunuz size uygun olan diyet ve egzersiz programlarını önerecektir.” 

Peki Egzersize Ne Zaman Başlayabilirim?

tüp mide sonrası egzersize başlamaTüp mide ameliyatı sonrası egzersiz rutinini doktorunuzun kontrolünde ilerletmeniz gerekir. Doktorlar genellikle ilk 4 hafta boyunca egzersiz yapılmasını önermez.

Ancak hastalar başarılı bir şekilde 4 haftanın sonuna geldiğinde nefes ve esneme egzersiz rutinine dahil edilir.

6. haftadan sonra da yüzme, aerobik hareketler ve duruma bağlı olarak da ağırlık antrenmanları spor planına elenir. 8 ila 12 hafta arasında karın kaslarını çalıştıran egzersizler yapılabilir.

12. haftadan sonra da artık kasların tam olarak çalışmasını sağlayan egzersizler plana dahil edilebilir. 10 gün sonra yüzme, 2. aydan itibaren her türlü spor hareketlerini yapabilirler.

Hastaneden çıktıktan hemen sonra ise yürüyüşe çıkıp 10.000 adım atabilirler. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Ne Sıklıkta ve Nasıl Egzersiz Yapabilirim?

egzersiz zamanlarıFiziksel olarak aktif kalmanız bu süreçte kilo vermeniz ve uzun süreli kilo kontrolü sağlamanız adına son derece önemli. 

Ameliyat sonrası egzersiz programında ilerledikçe vücudunuzu şaşırtacak ve yakılacak kaloriyi artıracak egzersiz sıklığını genel durumunuza göre ve doktorunuzun onayıyla belirlemelisiniz.

Bu süreçte kilo verirken yakılan kalori sayısı genellikle zamanla azalır. Bu nedenle fitness aktivitelerinin yoğunluğunu veya uzunluğunu artırmak önemlidir.

Genel aktivite önerileri tempolu yürüyüş, koşu, zumba, yüzme ve aletli egzersizlerde 150 dakikalık orta yoğunluklu bir plan şeklindedir.

Ancak bu dakika ve egzersiz türünün kişiden kişiye farklılık gösterdiğini unutmayın ve doktorunuza danışın. Doktorunuzun bu konuda size özel önerileri olabilir. 

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Egzersiz Yaparken Bunlara Dikkat!

egzersiz yapılırken dikkat edileceklerTüp mide ameliyatınız başarılı geçti ve iyileştiniz. Ancak yeni bedeninize kavuşmanız için etkili bir egzersiz programı uygulamanız şart!

Yapacağınız egzersizler, ameliyat sonrası yağ yakımının ve kas gelişimin hızlanmasında etkilidir. Ayrıca düzenli egzersiz yaparak verilen kilolarla yaşanacak sarkmayı da en hafife indirebilirsiniz.

Bu programı uygularken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Uzun ve ağır egzersizler yapmaktan kaçının. Egzersiz planına günde 10 dakika ile başlayın ve bu süreyi kademeli olarak artırın. 
 • Spora başlamadan önce ısınma hareketleri yapmanız şart! Aksi takdirde can sıkan sakatlıklar yaşayabilirsiniz.
 • Spor öncesi ısınma kadar spor sonrası soğuma da önemlidir. Böylelikle egzersizle uyarılan kaslarınız gevşer ve dinlenir.
 • Ameliyat sonrasında yaşanabilecek sarkmaları minimuma indirmek için, pilates ve aerobik hareketleri egzersiz rutininize mutlaka dahil edin.
 • Günlük hayatın akışında da küçük değişiklikler yaratarak egzersiz uygulayabilirsiniz. Kısa mesafeler için araç kullanmak yerine yürümek, asansör yerine merdiven tercih etmek bunlardan en önemlisi.
 • Ameliyat sonrası ilk hafta yalnızca 5 gün 5 ila 10 dakika kadar yürüyüş yapabilirsiniz. İkinci hafta yine 5 gün olacak şekilde 10 ila 15 dakika kadar yürüyebilir, üçüncü haftadan itibaren rutini 6 gün 15 dakika olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Dördüncü haftadan itibaren de haftanın 7 günü 30 dakika yürüyüş yapabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Uygulayabileceğiniz Spor Programı

antreman programı  
1. Ay Günde 10 dakika ile başlayan ve haftada 5 gün, günde 30 dakikaya kadar çıkan hafif yürüyüşler. 
*Zorlanmanız durumunda 30 dakikayı 2-3 seansa bölebilirsiniz.
2. ve 3. Aylar Vücudunuz yürümeye adapte olduktan sonra eliptik veya sabit bisiklet gibi bazı farklı kardiyo aletleri kullanımı ve karın egzersizlerine mini setler halinde başlayabilirsiniz.
4. ve 6. Aylar Rutine direnç eğitimi eklemeye başlayabilirsiniz.
Bu direnç egzersizleri ilk olarak hafif ağırlıklar ve mini setler halinde olmalıdır.
6. ve 12. Aylar Artık hem pek çok kas grubu aynı anda çalıştıran egzersizleri hem de güç antrenmanlarını sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu programda kendinizi yormamanız önemlidir. Egzersizlerin şiddetini ve süresini zamanla artırabilirsiniz.

Bu egzersiz rutinine kaslarınızı ısıtarak başlamalı ve sonrasında uyarılan kaslarınızı soğutmalısınız. Isınma için 10 dakikalık hafif yürüyüş yeterli olacaktır. Daha sonra yavaş yavaş tempo yükseltilebilir.

Yaklaşık 30 dakikalık egzersizden sonra hemen durmamalı ve 5-10 dakika hafif hareketlerle yavaşlamalıdır. Bu, kasların dinlenmesini sağlar. 

Unutmayın, egzersiz kilo kaybını korumak için gereklidir. Bununla birlikte, alışkanlık haline gelmesi ve bir tür rutine uyulması gerekir.

Bu rutini oluşturmak için egzersiz arkadaşı bulabilir ya da spor salonuna yazılabilirsiniz. 

Ameliyat Sonrası Egzersizin Önemi

egzersiz yapmanın önemiTüp mide ameliyatı sonrası egzersiz yapmak sadece yaşam kalitenizi artırmakla kalmaz aynı zamanda kilo verme hedeflerinize daha hızlı ve daha verimli bir şekilde ulaşmanıza ve sürdürmenize yardımcı olur.

Yapılan çalışmalar tüp mide ameliyatı sonrasında egzersiz yapmanın yalnızca kilo vermenizi hızlandıracağını değil aynı zamanda bu zorlu süreçte yaşayabileceğiniz depresyon durumlarını minimuma indireceğini de gösterir.

Çalışmalar ayrıca egzersizin iyileşme sürecine yardımcı olduğunu ve tüp mide ameliyatı sonrası komplikasyonları en aza indirdiğini de göstermektedir. Dahası da var!

Tüp mide ameliyatından önce hafif bir egzersiz rutini uygulamanız gerekebilir. Ameliyattan önce egzersiz yapmanız bu ameliyat için nitelikli aday olmanızı sağlar.

Operasyon sonrası egzersizden görmeyi bekleyebileceğiniz faydalardan bazıları şunlardır:

 • Artan dayanıklılık
 • Daha sağlıklı kalp
 • Vücut yağının azalması
 • Yağsız vücut kütlesinin artması
 • Olumlu ruh hali

Bunlar sadece birkaç örnek! Egzersizin eşsiz faydalar sağladığını ve size uzun vadede yardımcı olacağını unutmayın!


Yayınlanma tarihi: 18/10/2021

-

Son Güncellenme: 13/12/2021

Başa Dön