Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Gürdal Ören tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

Aşırı kilo ve obezitedeki artış, birçok ülke için önemli bir sağlık sorunu haline geldi. Son veriler, obezite pandemisinin tüm yaş gruplarını etkilediğini kanıtlıyor.

Yakın zamanda yayına aldığımız “13 Yaşında 200 Kiloydu, Tüp Mide Ameliyatı Oldu” haberimizden sonra aklımıza takılan yaş ve obezite cerrahisi ilişkisi ile ilgili soruları Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gürdal Ören’e sorduk:
Op. Dr. Gürdal Ören mide küçültme whatsapp butonu

Peki, Kilo Vermeye Yardımcı Olan Obezite Cerrahisi Kaç Yaşından İtibaren Yapılabilir?

obezite“Öncelikle şunu söylemek isterim… İster genç olsun, ister daha ileri yaşlarda olsun, çoğu durumda, diyet değişiklikleri, artan fiziksel aktivite ve ilaç tedavisi gibi konservatif yöntemler, aşırı vücut kütlesini önemli ölçüde azaltmak için yeterli değildir.

Sonuç olarak, metabolik ve bariatrik cerrahi, obezite tedavisi yöntemi olarak tartışılmaz bir popülerlik kazanmaktadır. Bariatrik prosedürler sadece morbid obez hasta sayısını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda hastaların yaşam kalitesini de önemli ölçüde iyileştirir.

Çocuklarda Obezite Ciddi Bir Sağlık Sorunudur

çocuklarda obeziteÇocuklarda obezite, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve çocuklar yetişkinliğe doğru ilerledikçe, yaşamın ilerleyen dönemlerinde anormal glikoz seviyeleri olasılığını artıran ciddi bir sağlık sorunudur.

Sağlık koşullarının yanı sıra, fazla kilolu bir çocuk depresyon, düşük özgüven ve okuldaki düşük notlar gibi başka zorluklarla da karşı karşıya kalabilir.

Obez çocukların kilo verme ameliyatı olması gerekip gerekmediği konusunda süregelen tartışmalara rağmen, çocuklarda obezitenin etkilerini bastırmak için geçmiş yıllarda birçok başarılı cerrahi operasyon yapılmıştır.

Bununla birlikte, birçok insan tüp mide cerrahisi için minimum yaş gereksinimleri konusunda hala endişe duymaktadır.

Bariatrik Cerrahi İçin Asgari Yaş Gereksinimleri

çocuklarda tüp mideBir çocuğun veya gencin hazır olup olmadığının belirlenmesi açıkçası büyük bir karardır. Hastanın, doktorun, ailelerin, psikologların, diyetisyenlerin ve egzersiz uzmanlarının görüşleri mutlaka alınmalıdır.

Şu şekilde bir özet verebilirim:

  • Aşırı kilonun neden olduğu ciddi tıbbi sorunları olan

  • Vücut kitle indeksinin 35 BMI veya daha fazla olan

  • 14 yaşını doldurmuş gençlerin en önemlisi ergenlik çağını atlatmışlarsa

ameliyata girmelerine izin verilebilir.

Bir gencin kilo verme ameliyatı için yeterince sağlıklı olup olmadığı da çok önemli. Ameliyat öncesi hastalar, ameliyattan önceki aylarda sağlıklarını iyileştirmek için egzersiz uzmanları ve diyetisyenlerle birlikte çalışırlar.

Bu, kilo verme ameliyatını hasta için daha etkili ve daha güvenli hale getirmek için yapılır.

Çocuğa Mevzu Açıkça Anlatılmalı ve Bilinçlendirilmelidir

çocukları bilinçlendirmekHastanın bariatrik cerrahiye girmeden önce neler olup bittiğinin farkında olması gerekir.

İşlemin gerekliliklerine ve doktorun ameliyatı takip etmek için egzersiz türü ve diyet konusunda yaptığı tavsiyelere rıza göstermelidir. Gerçek ameliyat, kilo verme yolculuğunun sadece ilk adımıdır.

Özetle, cerrahi işlemden sonra olanlar, ameliyatın kendisinden daha önemli.

Ameliyat İçin Duygusal Olarak Olgun Mu?

obezite ve psikolojiKilo verme ameliyatı geçiren hastalar ağrı, sağlık komplikasyonları ve uzun iyileşme süreleri ile uğraşmak zorunda kalabilir.

Obezite ameliyatı olmak isteyen bir genç, cerrahi bir prosedür geçirmenin getirdiği her şeyi kabul etmeye ve bunlarla başa çıkmaya, duygusal olarak hazır olmalıdır.

Bir hasta korkmuş veya ameliyat için hazır değilse, daha az invaziv olan diğer alternatif seçenekleri önerebiliriz.

Yeni Yaşam Tarzı Değişikliklerini Kabul Etmelidir

sağlıklı beslenmeGenç hastanın ameliyattan sonra yeni diyete ve yaşam tarzı değişikliklerine uyum sağlamaya istekli olup olmadığını bilmek gerekiyor.

Obezite cerrahisi geçiren hastalar asla eski yaşam tarzlarına geri dönmemelidirler.

Her gün egzersiz yapmaları, sağlıklı bir diyet planı izlemeleri, mineral ve vitamin takviyeleri almaları ve tüm tıbbi randevularına gelmeleri gerekebilir.

Genç hasta bunları yapmak istemiyorsa kilo verme yolculuğunda tek başına ameliyat yeterli olmayacaktır.

Aile Üyelerinden Destek Almak Şart

aile desteğiYeni bir beslenme biçimine, günlük egzersizlere ve düzenli doktor randevularına uyum sağlamakta zorlanabilirler, yeni yaşam tarzı değişikliklerine yardım almadan bağlı kalmak oldukça zordur.

Obezite cerrahisi geçiren genç bir hasta, zor zamanlardan geçmelerine yardımcı olmak için bu duruma hazır olan aile üyelerine sahip olmalıdır.
 

Yeniben'de tüp mide ameliyatı tedavisinde öne çıkan doktor olmak için tıklayın!


Yayınlanma tarihi: 25/11/2021

-

Son Güncellenme: 03/06/2022

Başa Dön