Tip 2 Diyabet Yönetimi ve Kilo Vermeye Yardımcı Olan Yeni İlaç Ozempic

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Doç. Dr. Ali Durmuş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Tip 2 Diyabet Yönetimi ve Kilo Vermeye Yardımcı Olan Yeni İlaç Ozempic

Tip 2 diyabet prevalansı dünya çapında arttıkça, insanların diyabetlerini iyi yönetmelerine ve komplikasyonları önlemelerine yardımcı olmak için daha fazla araştırma yapıldığını görüyoruz ve son 10 yılda bir dizi yeni ilacın piyasaya sürüldüğüne de şahit olduk.

Tip 2 diyabetli kişilerin %90'ı ya aşırı kilolu ya da obezdir. Kilo vermenin kan şekeri kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve bazılarında tip 2 diyabeti tamamen tersine çevirebildiğini hepimiz biliyoruz.

Başlığımızda bahsettiğimiz GLP-1(Glukagon Benzeri Peptid-1) analoğu olan Semaglutide adlı yeni bir ilaç, ticari adı ise Ozempic.

Son araştırmalar, semaglutidin kilo kaybı için etkili bir ilaç olduğunu göstermektedir.

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı: Doc. Dr.Ali Durmuş ilaç hakkında şunları söyledi:
Doç. Dr. Ali Durmuş Tip2 Şeker whatsapp butonu

“Biz bu ilacın kardiyovasküler güvenlik çalışmasında Türkiye merkezlerinden biriydik. Tip 2 diyabet tedavisinde onayı vardı zaten şimdi obezite de de onayı aldı.

Saxenda ile aynı grup ilaç. Ama Saxenda’ya üstünlüğü var ile ilgili head to head çalışması var mı ona bakmak lazım. Fark olmasa bile haftada tek doz uygulanması avantaj tabii ki.”

Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Doc. Dr. Mustafa Atabey’e ilacın obezite cerrahisine alternatif bir durum oluşturup, oluşturmadığını, obezite cerrahisi geçirmiş olmasına rağmen tekrar kilo olan kişilerce kullanımını ve konu hakkındaki görüşlerini sorduk:
Doç. Dr. Mustafa Atabey tip2 şeker whatsapp butonu

“Bu tür tedavilerin cerrahiye alternatif olmadığını biliyoruz. Cerrahi sonrası kilo alım nedeni cerrahiye mi yoksa hastaya bağlı nedenlerle mi öncelikle bunun ortaya konması gerekiyor.

Biliyoruz ki standart olmayan cerrahi işlemler tekrar kilo alımında önemli bir yere sahip. Bu tarz hastalarda öncelikle revizyon işlemleri düşünülmeli. Bu tarz medikal tedavi yöntemleri belli süre kullanılıp kesilmesi gereken yöntemler.

Ameliyat sonrası tekrar kilo alan hastalarda kullanılması hususunda; öncelikle tekrar kilo alımının nedeni ortaya konmalıdır.

Hasta standart olmayan cerrahiye bağlı olarak tekrar yüksek kilolara ulaşmış ise revizyon cerrahisi öncelikli olarak düşünülebilir.

Bariatrik cerrahi sonrası kullanımı için cerrahi hasta grubu ile ilgili karşılaştırmalı çalışmaların olması gereklidir.”

Semglaglutid için yapılan çalışmaları inceledik ve sizler için bir derleme yaptık:
kilo verme

STEP1 çalışması The New England Journal of Medicine dergisinde, Profesör John Wilding, Profesör Rachel Batterham ve diğer ortak yazarlar tarafından yazılan “Bir Haftalık Semaglutide, Aşırı Kilolu veya Obeziteli Yetişkinlerde” başlığında yayınlandı.

Sonuç bölümünde şunlar yazıyor: “Obeziteli İnsanlarda Semaglutid Tedavi Etkisi (STEP) programı, obezite veya aşırı kilolu yetişkinlerde semaglutidin plaseboya kıyasla kilo kaybı, güvenlik ve tolere edilebilirlik üzerindeki etkisini araştırmaktır.

Haftada bir kez 2,4 mg verildiğinde etkili bir kilo verme ilacıdır. 68 haftalık bir süre boyunca, haftada bir kez verilen semaglutid enjeksiyonu, plasebo alanlara kıyasla yaklaşık %15 kilo kaybıyla sonuçlandı (%2,4 kilo kaybı).

Tip 2 diyabet için lisanslı semgalutid olan Ozempic, bu çalışmada kilo kaybı için kullanılana (2.4 miligram) kıyasla çok daha küçük bir dozda (en fazla bir miligram) kullanılmaktadır.”

Konuya ilişkin diğer araştırma ve ifadeler ise şu şekilde:
ozempic

Bu çalışma çeşitli magazin dergilerinde ve BBC web sitesinde yayınlanan yayınların ardından büyük ilgi gördü:

“Araştırma, enjeksiyonun sağlıklı yaşam tarzı müdahalesi ile birleştirildiğinde insanların kilo vermesine yardımcı olduğunu açıkça göstermektedir.

Bu enjeksiyonda daha fazla kişi yan etkiler nedeniyle tedaviyi bırakmıştır. Semaglutid ile belirtilen yaygın yan etkilere ise mide bulantısı ve ishal olarak yer verildi.”

GLP-1 Hormonunu Hedefleyen Bu İlaç Nasıl Bir İşleve Sahip?

metabolik cerrahi

 • GLP-1, glikoz ve iştah düzenlemesinde birden fazla etkiye sahip olan doğal bir hormondur. Kan şekeri ve iştaha pankreas ve beyinde meydana gelen değişiklikler aracılık eder. Peptid veya GLP-1 gibi Glukagon hormonu önemli bir rol oynar.
 • GLP-1, insülin sekresyonunu uyararak glikoza bağımlı bir şekilde kan şekerini düşürür; bu, GLP-1'in yalnızca kan şekeri yüksek olduğunda çalıştığı ve kan şekeri düşük olduğunda insülin salgısını uyarmadığı anlamına gelir.
 • GLP-1 ayrıca kan şekeri yüksek olduğunda glukagon salgılanmasını da azaltır. Glukagon, kan şekerini artıran bir hormondur. Glukagon genellikle kan şekeri düşük olduğunda pankreas tarafından üretilir. Glukagon, karaciğerdeki glikojeni (şeker depoları) glikoza dönüştürür.
 • Kan şekerini düşürme mekanizması ayrıca yiyecek tükettikten sonra mide boşalmasında küçük bir gecikme içerir. Hipoglisemi veya düşük kan şekeri sırasında Semaglutide insülin sekresyonunu azaltır.
 • Ayrıca, azaltılmış gıda alımı, iştah azalması yoluyla vücut ağırlığını ve vücut yağ kütlesini azalttığı da bilinmektedir. Ayrıca Ozempic, yüksek yağlı yiyeceklere olan tercihi azaltır.

Ozempic'in Aynı Sınıftaki Diğer İlaçlardan Farkı Nedir?

ozempic kullanımı
 • Semaglutide veya Ozempic bir GLP-1 analoğudur ve haftada bir enjeksiyon olarak uygulanır.
 • Araştırmalar, Ozempic'in dulaglutid, eksenatid OW, sitagliptin ve insülin glarjin ile karşılaştırıldığında HbA1c'yi (Glikosile edilmiş hemoglobin, kan şekeri kontrolü ölçüsü) başlangıçtan itibaren düşürmede üstün olduğunu göstermektedir. Tüm karşılaştırmalar için dulaglutid, eksenatid (haftalık), sitagliptin ve insülin glarjin ile karşılaştırıldığında, üstündü ve başlangıçtan itibaren sürekli kilo kaybıyla sonuçlandı. Semaglutide (Ozempic) 1 mg , dulaglutide (başka bir GLP-1 analogu) 3.0 kg'a kıyasla 6,5 ​​kg'lık üstün ve sürekli kilo kaybı gösterdi.
 • Ozempic ile tedavi, kardiyovasküler nedenler, ölümcül olmayan kalp krizi veya ölümcül olmayan inme kaynaklı ölüm riskinde %26'lık bir azalma ile sonuçlandı.
 • Ozempic'in diğer GLP-1 analogları gibi plazma lipidleri üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu ve sistolik kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir.

Kimlere Semaglutide veya Ozempic Reçete Edilebilir?

reçete
 • Ozempic, rekombinant DNA teknolojisi ile üretilen insan glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) analoğudur. Ticari adı Ozempic'tir, Novo Nordisk tarafından üretilmiştir ve şu dozlarda mevcuttur: 0.25, 0.5 ve 1 miligram önceden doldurulmuş kalemler.
 • Ozempic ® , metformin herhangi bir nedenle alınamadığında tek başına veya tip 2 diyabet için diğer ilaçlarla kombinasyon halinde diyet ve egzersize ek olarak yetersiz veya kontrolsüz tip 2 diabeti olan yetişkinlerin tedavisinde endikedir. Ozempic haftada bir kez, günün herhangi bir saatinde, yemekli veya yemeksiz olarak uygulanmalıdır. Ozempic, karın, uyluk veya üst kola deri altından enjekte edilmelidir.

Semaglutide Kimlere Reçete Edilemez?

hamilelik
 • Semaglutid, tip 1 diyabetli hastalarda veya diyabetik ketoasidoz tedavisi için kullanılmamalıdır. Semaglutid, insülinin yerini tutmaz. Semaglutid, kalp yetmezliği olan hastalarda önerilmez.
 • Ozempic, hamilelikte güvenliğine ilişkin veri bulunmadığından hamilelik sırasında kullanılmamalıdır.

Yeniben'de tüp mide tedavisinde öne çıkan doktor olmak için tıklayınız!


Yayınlanma tarihi: 20/10/2021

-

Son Güncellenme: 01/07/2022

Başa Dön