Tepeden tırnağa estetik ve güzellik


Tüm diyetlere rağmen kurtulamadığımız inatçı yağlar, göz çevrenizde kırışıklıklar, dişlerinizde yıpranma, yorgun bakan gözleriniz... Küçük görünen ama mutsuzluk yaratan bu problemlerin üstesinden gelmek artık mümkün. Üstelik bu uygulamalar sağlığımıza da faydalı...

DİŞ ESTETİĞİNDE ÜÇ BOYUTLU ÇÖZÜM

Bu konuda son yıllardaki en yeni gelişmelerden biri de üç boyutlu teknolojinin diş hekiminde kullanımıyla ortaya çıkan "Cad Cam". Özellikle zaman konusunda sıkıntı yaşayan kişiler için ideal bir yöntem olarak belirtilen Cad Cam ile uygun vakalarda çok hızlı sonuçlara ulaşılabiliyor. Bu yöntem ile ağız içinin ölçüsü intraoral scanner denen bir çeşit kamera yardımıyla alınıyor ve ağzın 3 boyutlu modeli saniyeler içerisinde bilgisayarda oluşturuluyor, elde edilen bu 3 boyutlu görüntü üzerinde dişin yeni şekli bilgisayar yardımı ile tasarlanıyor.

Tasarlanan restorasyon bilgisayarın komutası altında kazıma ünitesi tarafından full porselen fabrikasyon bloklardan kazınıyor ve bir saat içinde yeni restorasyon hazır oluyor.

GÜZEL BİR GÜLÜŞ İÇİN

Araştırmalar hür türlü iletişimde kişilerin ilk karşılaşma anındaki yargının genel kanının yüzde 70'ini oluşturduğunu gösteriyor. Hal böyle olunca güzel bir gülüşle başlayan görüşmelerin istenilen sonuca ulaşması daha muhtemel görünüyor. Bugün estetik diş hekimliği teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak çok daha estetik ve aynı zamanda sağlıklı sonuçlara ulaşabiliyor. Gülüş tasarımının uygulanabilmesi için belli prensipler bulunuyor.

​ORTODONTİK TEDAVİLER

Öncelikli kişinin ihtiyaçlarına yönelik işlemler kademeli olarak gerçekleştiriliyor. Eğer ihtiyaç varsa ortodondik tedavi ile çapraşık dişler düzeltiliyor. Ve günümüzde gelişmiş ve görünmeyen brakitler sayesinde yetişkinlerde ortodontik tedavi günlük hayat ve iş hayatını etkilemeden rahatlıkla kullanılabiliyor. Devamında yüzde 90-95 oranındaki etkili sonuca ulaşılabilinen diş beyazlatma işlemi yapılabiliyor. Yine diş eti estetiği ile de hiç dişe dokunmadan ve zarar vermeden hoş bir görüntü elde etmek mümkün olabiliyor.

HER DİŞE AYRI LAMİNE

Estetik diş hekimliğinde son yıllarda en çok kullanılan ürünlerden biri de porselen lamineler.

Günümüz teknolojisiyle göz içi lensleri kadar ince yapılabilen lamineler de güzel görünen dişlere sahip olmak mümkün olabiliyor. Tüm dişlere tek tek ya da ihtiyaç durumundaki dişe ayrı olarak yapılabilen lamineler aynı zamanda dişe herhangi bir tıbbi müdahale gerektiği durumlara da engel oluşturmuyor.

Gülüş tasarımı yapılan bir kişi istediği sonuca ulaştığı anda bırakabiliyor.

DİRENÇLİ YAĞLARDAN KURTULUN

Güzellik söz konusu olduğunda şüphesiz akla ilk gelenlerden biri de kurtulmak istenen fazla kilolar oluyor. Ancak bazı kişiler kilo vermelerine rağmen karın, kalça ya da kol gibi bölgesel alanlardaki yağ dokuları yerli yerinde kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte vücuttaki yağ oranının kadınlarda yüzde 30, erkeklerde ise yüzde 25'ten fazla olması durumunda hastalıkların ortaya çıkması açısından da risk oluşturduğu için bu dirençli yağlardan kurtulmak gerekiyor. Bölgesel yağlanma probleminin çözümünde bugün en sık lazer lipoliz, soğuk lipoliz, liposuction, enjeksiyon lipoliz yöntemleri kullanılıyor. Özellikle bahar ayları uygulamalar için uygun bir dönem.

SELÜLİT BİR SAĞLIK SORUNU

Bilimsel ismi "hydrolipodistrofi" olan selülit, aslında bir dolaşım bozukluğu. Dokuda dolaşım bozulmasına bağlı olarak ödem gelişiyor ve toksik maddeler deri altında birikiyor. Oluşumunda genetik etkenlerin rolü büyük olsa da hareketsiz yaşam, beslenme alışkanlıkları az su tüketimi gibi yaşam alışkanlıkları da oluşumunu hızlandırabiliyor.

Selülit tedavisinde mezoterapi yöntemiyle etkili sonuçlara ulaşılabiliyor. Yağ hücrelerinin etrafını saran fibröz dokular enjeksiyon yöntemiyle parçalanarak idrarla atılıyor. Mezoterapi kişinin ihtiyacına göre ortalama 8-10 seans ve haftada bir uygulanıyor. Sonrasında da her yıl 1-2 seans devam ettirebiliyor.

KAŞ VE GÖZ ÇEVRESİ HASSAS

Yüzün üçte birlik kısmını tutan göz ve kaş, kişisel farklılıkları ve algıyı en çok fark ettiren noktalar olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla buradaki değişimler ifade ve yaş açısından diğer alanlara göre daha fazla önem taşıyor.

Günümüzde, göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, badem göz ameliyatı, baygın bakış estetiği gibi farklı yöntemlerle bu bölgelerde sorun yaşayan kişilere alternatif getirilebiliyor. Hangi işlem yapılırsa yapılsın öncelikle göz fonksiyonu korunarak daha dinamik daha genç bir bakış kazanmanın hedeflenmesi gerekiyor.

KALICI MAKYAJ HATALARI

Göz altı dolgularının çok fazla kullanması ve uygunsuz kalıcı makyaj hataları gibi yanlış uygulamalar ifade ve yaş konusunda negatif etkilere yol açabiliyor. Göz çevresi için cerrahi ve cerrahi dışı uygulamaları sınırlandırmak ve hastaya yönelik çözüm üretmek için bu konuda estetik cerrahi uzmanlarına ulaşılması ileride geri döndürülemez problemleri önleyeceği unutulmamalı.

Bununla birlikte baygın bakış estetiği, badem göz estetiği 18 yaşından itibaren yapılabilirken, göz kapak ve kaş estetiklerinin 30 yaşından sonraya bırakılması çok daha doğru ve uygun oluyor.


Yayınlanma tarihi: 26/04/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Başa Dön