Sosyal Medya Filtreleri Güzellik Algılarını Değiştirdi


Sosyal Medya Filtreleri Güzellik Algılarını Değiştirdi

Salgın döneminde sosyal medyanın filtreli görüntülerine alışanlar plastik cerrahların kapısını çalıyor. Estetik kliniklerin son dönemdeki hastaları filtreli görüntülerine benzemek isteyenlerden oluşuyor.

sosyal medya filtreleri öncesi sonrası

Pandemi döneminde insanlar eve kapanma ve hareketsiz yaşamla aldıkları kiloları filtre uygulamaları ile kapatmaya çalışıyorlar. Filtrelerin sıkça tercih edilmesi sonucu filtre uygulamalarının Pazar değeri de artış gösterdi ve 350 milyon dolara çıktı. Dünyanın bir çok yerinde estetik işlemlere talepler artmış durumda. Ünlü İngiliz estetik doktoru Tijion Esho artan taleplerle ilgili; “Eskiden benzemek istedikleri ünlülerin fotoğraflarını getirirlerdi. Şimdi Instagram’da çektikleri filtreli selfielerine benzemek istiyorlar” dedi.

En Çok Talep Bella’nın Gözlerine

Bella Hadid'in Gözleri

Uzmanlara göre karantina döneminde filtreli görüntülerine alıştıkları için bunu normal hayatlarına da taşımak istiyorlar. En çok istenen işlemin başında ise Bella Hadid’in çekik gözleri geliyor. Bella Hadid’den sonra ise kalp şeklinde Rus dudağı olarak da bilinen dudak dolgusu yer alıyor. Ortalama her hafta 20 yaş altında 10 kadın bu isteklerle kliniklerin kapısını çalıyor ve hastaların %30’u beden algılarının bozulmasından kaynaklı psikologlara yönlendiriliyor.


Yayınlanma tarihi: 03/05/2021

-

Son Güncellenme: 02/07/2021

Başa Dön