Sohbetinizi bir noktalı virgülle bölebilir miyiz?

Gülben Şaş tarafından yazılmıştır.


Bugün yeni bir beden ihtiyacının, neden mevcut bedeni olumlama kadar önemli olduğu hakkında konuşalım istedik. Giderek farklı yönlere evrilip biraz da iyi niyetli anlamından uzaklaşan body positivity, yani beden olumlama başlığı altında bugünlerde yine plastik cerrahi kötüleniyor. 

Plastik cerrahinin dili olmadığı için onun adına biz bu konuşmalara bir cevap vermek istedik.

Biz plastik cerrahinin avukatı mıyız?

el

Evet.

Bir yanlış anlaşılma olmasın. Aşırılıkların neden tehlikeli olduğunun biz de farkındayız. Fakat çeşitli sağlık sorunlarına sebep olan fazla kilolar bu kapsamda alkışlanabilirken, bir çift meme implantının karşısında durulmasına da içimiz el vermiyor. Bir insan başlar, gelişir ve bu aşamada kimileri hayatına bir noktalı virgül ekleyerek yeni bir başlangıç yapar. Bir noktayla olduğu gibi bırakmaktansa veya bir virgülle bir şeyleri süründürmeye devam etmektense, bir noktalı virgülle yine kendileri olmayı bırakmadan, ama yeni bir hikayeyle hayatlarını sürdürmeye devam ederler. Bu bir seçim olduğu kadar özgürlüktür. Burnunu sevip gururla taşıyabilmek ne kadar değerliyse, yeni burunla çekilen ilk fotoğrafın yaratabileceği mutluluk da o kadar gerçektir.

Sınırı nereye çizeceğiz?

güzellik

Vücudun, ruh sağlığının ve zihnin kapasitesini olumsuz şekilde zorlayan hiçbir değişim desteklenemez. Yani elinde Angelina Jolie’nin fotoğrafıyla bir doktora gitmek doğru değil. Fakat daha dolgun dudaklar istemek normal ve buna ulaşabilecek sağlığa sahip olmak bir şans.

Tıp insanlarının ve uzmanların yapmadığı operasyonlara karşıyız. Kendin için en doğru kliniği ve doktoru seçmelisin. Yeniben tam olarak bunun için var. Yani bir işlemi “ucuz yoldan” yapmak doğru değil. Fakat pahalı bir cilt gerdirme ameliyatı istemek normal ve buna ulaşabilecek kaynaklara sahip olmak bir şans. 

Başka bir dünyaya ait olma hayalleriyle kendinden kurtulmaya çalışmak için istenen müdahalelerin arkasında durmuyoruz. Yani Hollywood yanağı yaptırınca sana Hollywood’un kapıları açılmayabilir. Fakat cinsel seçimi farklı olan biri için yeni bir genital organ istemesi normal ve buna ulaşabilecek özgürlüğünün olması bir şans.

Beden olumlama işte en çok bu yüzden önemli. Vücudunu sevmek tek bir şekilde yapılabilen bir eylem değildir. Silikonlu olduğu için bir kadının daha çok hemcinsleri tarafından aşağı görülmesi kendimizce avukatlığını yaptığımız bu dünyada suçtur. Şurasını veya orasını yaptırmış olmak kimseyi yapay yapmaz. Kilona dikkat etsen de selülitten kaçamamak da doğaldır, selülit tedavisi de...

Kabullenirsek hayatımız kolaylaşacak

“Haydi kızlar, estetiğe” gibi bir sloganımız yok. Fakat olduğu haliyle iyi hissetmeyenler için başka bir dünyanın mümkün olduğunu her fırsatta söyleyeceğiz. Çünkü bir yerlerini yaptırmak istediği için destek göremeyen insanların yaşadığı garip kafa karışıklığını, ‘Ben mi garibim’ diye düşündüren hissi ve sonrasındaki muhtemel utanma hissini çok iyi tanıyoruz. Bu yüzden magazinde hala çıkan “Bilmem kim bilmem neresini yaptırdığını yalanladı.” haberleri hala en çok okunanlar arasında… Bunun artık normalleştiği bir dünyada o da gururla “Yaptırdım, sana ne?” diyebilsin diye çalışıyoruz.

Eylemlerimiz sürecek;

Yeni kal!


Yayınlanma tarihi: 23/06/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

İlgili yazılar