SGK Kapsamına Giren Estetik Ameliyatlar Var!


Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.

SGK Kapsamına Giren Estetik Ameliyatlar Var!

Estetik operasyonların bir kısmı doktor değerlendirmesine bağlı olarak devlet tarafından sigorta kapsamında yapılabiliyor. Evet yanlış duymadınız! Estetik operasyonunuzu SGK kapsamında devlet karşılıyor olabilir!

Estetik operasyon geçirmek isteyen ancak kısıtlı bir bütçeye sahip olan hastaların en çok merak ettiği konuların başında ise SGK’nın hangi estetik operasyonları karşıladığı ve bu kapsama girme kriterleri gelmektedir. 

Biz de sizler için merak edilen soruların yanıtlarını derledik.

1. SGK Burun Estetiğini Karşılar Mı?

2. SGK Meme Küçültme Ameliyatını Karşılar Mı?

3. SGK Meme Büyütme Ameliyatını Karşılar Mı?

4. Kepçe Kulak Ameliyatı SGK Kapsamında Mı?

5. Tüp Mide Ameliyatı SGK Kapsamına Girer Mi? 

6. SGK Liposuction Ameliyatını Karşılar Mı?

7. Başka Hangi Estetik Operasyonlar SGK Kapsamına Giriyor?

 

1. SGK Burun Estetiğini Karşılar Mı?

devlet hastanesi doktoruDenizli Devlet Hastanesi Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Hüseyin Zeybek ve hastası (Kaynak: Haber Denizli)

Burun estetiği ameliyatının devlet hastanesinde SGK tarafından ödenebilmesi için burunda işlev bozukluğunun olması gerekmektedir. Yani ssk.biz.tr kaynaklı bilgiye göre de burun estetik ameliyat ücretlerinin genel olarak SGK kapsamına girebilmesi için ameliyat için zorunluluk durumu olması koşulu bulunmaktadır.

Burun deformasyonları, kaza ya da doğuma bağlı olarak burun kemiklerinde, kemerinde ve kıkırdağında yetmezliğin olduğu durumlarda, ameliyat fonksiyonel bazda değerlendirilir ve ücret alınmaz. Bu işlevsel bozukluğa estetik operasyon da dahil edilecekse sadece estetik kısmının ücreti devlet hastanesi tarafından alınır. 

Devlet hastanelerinde burun estetiği fiyatları hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız. 


2. SGK Meme Küçültme Ameliyatını Karşılar Mı?

meme küçültme

Büyüklüğünden ötürü boyun, sırt ve bel ağrısı gibi sorunlar yaşayan hastaların meme küçültme ameliyatlarını da devlet üstleniyor.

Operasyon sağlığı etkileyen faktörler sebebiyle yapıldığından, plastik cerrahi hekiminin düzenlediği rapor neticesinde sigorta kapsamında değerlendiriliyor.

Hangi durumlarda meme küçültme ameliyatını SGK karşılıyor öğrenmek için yazımızı inceleyebilirsiniz.
 

3. SGK Meme Büyütme Ameliyatını Karşılar Mı?

meme büyütme

Meme kanseri sonucu memenin ya da dokularının kısmen ya da komple alındığı durumlarda memenin yeniden oluşturulması için yapılan protez meme büyütme operasyonları devlet tarafından karşılanıyor.


4. Kepçe Kulak Ameliyatı SGK Kapsamında Mı?

Çocuklara uygulanacak olan kepçe kulak ameliyatında devlet hastaneleri tarafından ücret alınmıyor. 


5. Tüp Mide Ameliyatı SGK Kapsamına Girer Mi? 

Tüp mide ameliyatını SGK karşılıyor

SGK kapsamında olup olmadığı en çok merak edilen ameliyatlardan bir tanesi de tüp mide ameliyatıdır. 05.02.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği‘nde belirtildiği üzere obezite ameliyatlarının SGK kapsamı genişletildi.

Normal sigortalı hastalar için obezite ameliyatları vücut kitle indeksi 40 ve üzeri için ücretsiz yapılıyor. Ayrıca vücut kitle indeksi 35 ile 40 arasında olan ve yüksek tansiyon, diyabet, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara sahip olan hastalar da SGK kapsamına dahil edildi.

Obezite ameliyatlarını devlet karşılıyor mu öğrenemek için yazımıza tıklayınız!

 

6. SGK Liposuction Ameliyatını Karşılar Mı?

liposuction

Liposuction ameliyatını, yani bölgesel yağlarını aldırmayı düşünen pek çok kişi yağ aldırma fiyatları konusunda araştırma yapıyor. Bunların çoğunluğu SGK'nın yağ aldırma işlemi ve operasyonunu karşılayıp karşılamadınığını da inceliyor.

Sıklıkla genel anestezi altında yapılan lipo uygulaması, hastanın hangi bölgelere yönelik sorunu olduğunun belirlenmesi ve yağ dokularının bedenden uzaklaştırılması ile yapılıyor. SGK kapsamında liposuction sıklıkla hastanın bölgesel yağlanma sorunun herhangi bir sağlık sorununa yol açmasına bağlı olarak yapılabiliyor.

Özel hastanalerde yapılan bu işlem oldukça konforlu bir ameliyat olup liposuction (yağ aldırma) fiyatı da, ameliyat sonrasında hastanın süreci de yine işlemin yapılan bölgesine ve hastadan hastaya değişiyor.
 

7. Başka Hangi Estetik Operasyonlar SGK Kapsamına Giriyor?

Muayene sırasında fonksiyonel bir bozukluk arz ettiği, keyfi olmadığı ve sağlığı etkileyen sebeplerden ötürü düzeltilmesi gerektiğinin belgelendiği durumlarda, estetik ameliyatları devlet karşılıyor.

Kazalar sonucu oluşan izler, yanık tedavisi, çatlak ve kesik izleri bu kapsamda. Ayrıca iyileşme sırasında vücudun meydana getirdiği keloidler, estetik maksatlı düzeltilse de devlet tarafından karşılanıyor.

Felç geçiren hastaların yüzünde oluşan deformasyon, kaş inmesi gibi durumlarda uygulanacak estetik müdahaleler sağlık güvencesi kapsamına giriyor.

Genital bölge ve organlardaki sistem, şekil ve cinsel fonksiyon bozukluklarının giderilmesinde uygulanan ameliyatlar devlet tarafından karşılanıyor.

Gençleştirme amacıyla uygulanmayan lazer ameliyatları SGK tarafından karşılanıyor.

Yukarıda sayılan operasyonlar dışında, kimi devlet ve eğitim araştırma hastanelerinde açılan polikliniklerde botoxtan dolguya, kimyasal peelingden saç ve cilt sorunlarını gidermek için uygulanan Platelet Rich Plazma (PRP) işlemine kadar birçok hizmet devlet güvencesiyle veriliyor.


Yayınlanma tarihi: 14/06/2017

-

Son Güncellenme: 24/01/2022

Başa Dön