Septorinoplasti Nedir? Nefes Problemi Nedir?

Burun Estetiği

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Doç. Dr. Süleyman Taş tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Septorinoplasti Nedir? Nefes Problemi Nedir?

Septorinoplasti, burun estetiği ameliyat yöntemlerinden biridir. Kökeni burun eğriliğine dayanan nefes problemi ya da diğer bir deyişle solunum problemlerinin giderilmesinde tercih edilen burun estetiği ameliyatı septorinoplastidir.

Solunum yani nefes problemi, kişinin yaşam kalitesine olumsuz yönde etki eden bir dizi sorunu da beraberinde getirir.

Özellikle burun eğriliği yaşayan kişilerde; sık ve sesli nefes alma, horlama ve uyku apnesi, ağız ve burun mukozasında kuruluk, burun tıkanıklığı, 4 mevsim geniz akıntısı, yürüyüş ya da spor faaliyetleri sırasında nefessiz kalma ya da çabuk yorulma gibi belirtiler baş gösterir.

Septorinoplasti ameliyatı burun eğriliği yaşayan ve buna bağlı olarak da nefes problemine sahip kişilerin hem estetik hem de işlevsel açıdan mutlu olmasını sağlar.

Bizde septorinoplasti ile ilgili merak edilenleri Doç. Dr. Süleyman Taş’a sorduk:
Doç. Dr. Süleyman Taş burun estetiği whatsapp butonu

Septorinoplasti ile Nefes Problemi Çözülebilir Mi?

septirinoplastiBurun estetiği ameliyatı kapsamında uygulanan septorinoplasti ile solunum yani nefes problemleri çözüme ulaşır.

Septorinoplasti ameliyatına karar vermeden evvel solunum yani nefes problemine neden olan sebepler tespit ve tedavi edilmelidir. Birçok etken ve hastalık nefes sorununa yol açabilir.

Solunum yani nefes sorununa neden başlıca etkenler; sinüzit, alerji, tütün ürünleri kullanımıdır. Altta yatan nedenlerin öncelikle çözümü septorinoplasti ameliyatının da başarısını arttıracaktır.

Özellikle alerji sorunu olan kişilerin Septorinoplasti ameliyatı kararı öncesi alerji tedavisi almaları da çok önemlidir. Alerji öyküsü olan kişilerde nefes probleminin temelinde burun eti büyümesi sıklıkla görülür.

Septorinoplasti ameliyatı sonrası sonuçların kalıcılığı alerjinin tedavi edilmesiyle doğru orantılıdır. Alerjinin ortadan kaldırılmasıyla burun eti yani konkalardaki şişme ortadan kalkar.

Septorinoplasti ile Septum Deviasyonu Çözülebilir Mi?

septumlarSeptorinoplasti ile burun eğrili yani septum düzeltilir. Septum kelime anlamı olarak “iki boşluğu birbirinden ayıran bölme” demektir. Burun anatomisi içinde septum; her iki burun deliğini birbirinden ayıran yapıdır.

Bu yapı (septum) doğumsal olarak ya da sonradan burun bölgesine alınan darbe nedeniyle tek ya da bazı durumlarda çift burun deliğini kapatacak şekilde form bozukluğuna uğrar.

Septorinoplasti ameliyatı ile septum düzeltilir ve burun içinde düz bir hatta olması sağlanır. Böylece solunum sağlıklı bir yola kavuşur.

Septorinoplasti ile Burun Eti Büyümesi Sorunu Çözülebilir Mi?

burun etiSeptorinoplasti ameliyatı ile büyümüş burun eti yani konkalar da olması gereken boyuta geri çekilir.

Konka yani burun etinin burun yapısı içindeki görevi; nefes alışverişi sırasında alınan havayı nemlendirerek hem nefes alışverişini akışkan kılmak hem de burun mukozasının nemli kalmasını sağlamaktır.

Septum eğriliği yani septum deviasyonu bir burun deliğinden daha az hava girmesine ve diğer deliğin daha çok çalışmasına neden olur.

Daha çok çalışması gereken burun eti zamanla büyüyerek burun deliğini kapatır ve içeri hava girişi sağlıklı şekilde yapılamaz duruma gelir.

Septorinoplasti ile konkalar gerektiği kadar küçültülerek daha sağlıklı ve ferah bir nefes yoluna kavuşulur.

Septorinoplasti ile Burun Estetiği (Rinoplasti) Farklı Zamanlarda Mı Yapılır?

burun estetiğiSeptorinoplasti rinoplasti kapsamında uygulanan bir ameliyattır. Estetik burun ameliyatı olmak ve aynı zamanda da nefes problemine çözüm bulmak isteyen kişilerin ayrı ayrı ameliyat olmasına gerek yoktur.

Burun estetiği ameliyatı sırasında estetik kaygılar ortadan kaldırılırken aynı anda nefes almaya engel olan sorunlar da giderilebilir. Sadece nefes sorunu olan kişiler septorinoplasti ameliyatını tercih etmelidirler.

Septorinoplasti Kaç Yaşından İtibaren Uygulanabilir?

gençlerde burun estetiğiSeptorinoplasti ameliyatı için de alt yaş sınırı Rinoplasti gibi kızlarda 17, erkeklerde kemik gelişimi daha geç tamamlandığı için 18’dir.


Yayınlanma tarihi: 02/11/2021

-

Son Güncellenme: 02/11/2021

Başa Dön