Sculptra Ameliyatsız Popo Büyütmede Kullanılıyor Mu?

Ameliyatsız Popo (Kalça) Büyütme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Sculptra Ameliyatsız Popo Büyütmede Kullanılıyor Mu?

Sculptra derin kırışıklıkları düzeltebilen ve yanak çöküklüğü ve çene kırışıklıkları gibi sorunlara neden olabilecek hacim kaybını tersine çevirebilen ve en önemlisi FDA onaylı enjekte edilebilir bir dolgu maddesidir.

Türkiye’de Sculptra kullanılmamaktadır fakat muadilleri mevcuttur. Ve evet en yaygın kullanılma alanı, kalçalara ince bir hacim ve kontur eklemek için ameliyatsız popo büyütme uygulamasıdır.

Neden Ameliyatsız Popo Estetiğinde Tercih Ediliyor?

ameliyatsız popo estetiğiHem hacim kazandıran hem de derin dermiste yeni kolajen üretimini uyaran biyouyumlu sentetik bir malzeme olan poli-L-laktik asitten (PLLA) yapılan Sculptra, Juvéderm veya Restylane gibi hyaluronik asit (HA) dolgu maddelerinden daha uzun ömürlüdür.

Bu sebeple ameliyatsız popo estetiğinde daha fazla tercih edilir. Fakat dudak veya göz altı dolgusu olarak kullanılması önerilmez. 

Sculptra, cildinizin ve yağ yastıklarınızın içinde ve altında kolajen oluşumuna neden olur, kelimenin tam anlamıyla kayıp kolajeni yeniden üretmek için bir tohum görevi görür diyebiliriz.

Hatta bazı doktorlar, Sculptra dolgusunu uyluk, triseps, biceps ve pektoral bölgelerde hacim artırmak için de kullanıyorlar. Dirsek, göğüs ve dizlerdeki kırışıklıkları azaltmak ve selülit çukurlarını doldurmak için kullanıldığı da biliniyor.

Sculptra Dolgusunun Artıları ve Eksileri Nelerdir?

sculptraArtıları

 • Sculptra, en uzun süreli enjekte edilebilir tedavilerden biridir: sonuçlar genellikle iki ila üç yıl sürer.            

 • Tedaviden dört ila altı ay sonra en iyi sonuçlar ortaya çıkar zira doğal kolajen üretimini uyaran bir yapısı vardır. Sonuçlar yavaş yavaş geliştiğinden, hiç kimse bir şey yaptırdığınızı anlamayacaktır.           

 • Bu cerrahi olmayan prosedürün iyileşme süreci son derece kısadır.   

 • Ameliyatsızdır, cerrahiden korkan hastalara uygulanabilir.

 • Yağ transferi ya da popo implantı yaptırmayı düşünen ama nasıl görüneceğini tahmin edemeyenler için bir alternatiftir. Cerrahiye karar verme sürecine yardımcı olur.

 • Bedeninde yeteri kadar yağı olmadığı için yağ transferi yaptıramayanlar ama hacim kazanmak isteyenler için de uygundur.  

 • Cerrahinin olası risklerini taşımaz    

Eksileri

 • Sculptra'nın maliyeti, hyaluronik asit bazlı dolgu maddeleri için ödeyeceğiniz fiyatın iki katından fazladır.           

 • Sonuçlar kalıcı olmasa da, sonuçları beğenmezseniz veya bir komplikasyon yaşarsanız hızlı bir şekilde geri alınamazlar; zamanla azalmasını beklemek gerekir.           

 • Sculptra sabır gerektirir. İstediğiniz sonucu elde etmek için muhtemelen birkaç ay içinde birden fazla tedaviye ihtiyacınız olacaktır           

 • Sculptra tedavisinin olası yan etkileri arasında morarma, asimetri ve cilt altında nodüllerin gelişmesi yer alır.

Sculptra Uygulaması Nasıl Yapılır?

ameliyatsız popo estetiği uygulaması
Araştırmalar, Sculptra’nın cildin daha derin katmanlarında düşük seviyeli uyarım yaparak, yeni kolajen üretimini artırdığını ve bunun da 24 aya kadar yeni kolajen üretimini teşvik ettiğini gösteriyor.

Bu yeni kolajen cildi sıkılaştırır, hacim sağlar, cilt kalınlığının artması ve dokuda genel bir iyileşme yapar.

Sculptra enjeksiyonları genellikle bir saatten az sürede yapılır. Doktorunuz önce tedavi edeceği alanı inceler, enjeksiyon yerlerini işaretler ve bölgeyi antiseptik ile hazır hale getirir.

Enjeksiyonlardan önce topikal anestezi de kullanılabilir. Doktorunuz rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olmak için Sculptra enjeksiyonunu lidokain gibi bir uyuşturma maddesiyle karıştırabilir. Çoğu insan çok az ağrı yaşadıklarını bildirir. 

Enjeksiyonlarınızdan sonra doktorunuz Sculptra'nın dağılmasına yardımcı olmak ve cilt altında topak veya nodül oluşumunu önlemek için bölgeye masaj yapacaktır.

Ayrıca, bunu önlemek için işlemden sonra yaklaşık bir hafta boyunca günde beş kez bölgeye kendi başınıza masaj yapmanızı önerecektir. Doktorunuz masajı nasıl yapacağınızı gösterecektir.

Sculptra Sonrası Neler Yaşayacağım?

ameliyatsız popo estetiği sonrasıÇoğu hasta tedaviden hemen sonra normal aktivitelerine dönebilir. İlk gün enjeksiyon bölgesine buz kompresi yapılması önerilir. Bu herhangi bir rahatsızlığı veya şişmeyi azaltmaya yardımcı olacaktır.

İlk tedavi serisinden yaklaşık üç ay sonra artırılmış kolajen üretiminin daha uzun süreli sonuçlarını ve ilk tedavi seansından dört ila altı ay sonra maksimum sonuçları görmeye başlarsınız.

Sculptra, genellikle 6 ila 18 ay süren (metabolizmanıza bağlı olarak) birçok hyaluronik asit bazlı dolgu maddesinden çok daha uzun yani iki ila üç yıl sürer.


Yayınlanma tarihi: 04/07/2022

-

Son Güncellenme: 01/08/2022

Başa Dön