Sakal Ekimi Sonuçları Kalıcı Mıdır? Görünümü Doğal Olur Mu?


Bahar Özbal tarafından yazılmış, Gold City Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Sakal Ekimi Sonuçları Kalıcı Mıdır? Görünümü Doğal Olur Mu?

Sakal modasının son yıllardaki yükselişi kadın erkek herkesin dikkatini çeken bir durum.

Yolda yürürken, iş yerinde, spor salonunda kısacası günlük hayatın her yerinde sakallı erkeklerle karşılaşmamız mümkün.

Bu akımı takip edenlere sinema ve şov dünyasından ünlüler de eklenince sakalın popülerliği iyice arttı.

Doğuştan gür sakallara sahip olanların modayı takip etmek için yapması gereken tek şey tıraş olmayı bırakmak.
Jude Low
Bununla birlikte sakalları genetik nedenlerden, hormonlardan ya da çeşitli sağlık sorunlarından ötürü gür çıkmayanlar için de çözüm var.

Yetenekli cerrahlar ve de içinde bulunduğumuz teknoloji çağı sayesinde başarılı sakal ekim işlemleriyle dolgun sakallara sahip olmak mümkün.

Süreci saç ekimine benzeyen sakal ekiminin ayrıntılarını Gold City Hair uzmanlarına sorduk. Kendileri bize en merak edilen soruların yanıtlarını verdi.
Gold City Hair whatsapp
Yazının devamında sakal ekimi hakkındaki önemli ayrıntıları bulabilirsiniz.

Sakal Ekimi Süreci Saç Ekim Sürecine Ne Kadar Benzer?

sakal ekimi“Gür sakallara olan ilgi nedeniyle sakal ekimi son yıllarda oldukça fazla talep gören bir uygulamadır. Bu uygulama hemen hemen tüm yönleriyle saç ekiminin aşamalarını takip eder diyebiliriz.

Ağırlıklı olarak FUE tekniğiyle yaptığımız işlemde saçların en gür olduğu bölgeden topladığımız greftleri sakallarda açtığımız boşluklara yerleştiririz.

İşlem süresi ekim alanına göre, saç ekimindeki gibi yaklaşık 8 saati bulabilmektedir. İşlem esnasında hastalarımız uyanıktır. Yalnızca donör bölgeyi ve ekim yaptığımız alanları uyuştururuz.”

“Sakal ekimi tamamlandıktan sonra yeni ekim yapılan alanların zarar görmemesi gerekir. Bu nedenle hastalarımızdan yüzlerini iyi korumalarını, günlük bakımlarını dikkatli şekilde yapmalarını isteriz.

İşlemi takip eden ilk günlerde terlemeye neden olacak aktivitelerden ve tozlu alanlardan kaçınmaları, yüzlerini sürtünmeden korumaları gerekir.

Transfer yapılan alanlardaki kabuklanma tamamlandıktan sonra yeni kökleri tutmuş sayabiliriz. Kabuklanma saçtaki gibi yaklaşık 10.günde gerçekleşir ve dökülür.

Bundan sonra ise şok dökülme evresi gelir. Şok dökülme, tıpkı saç ekimi sürecindeki gibi, yeni ekilen köklerin tamamen dökülmesidir.

Yeni kıl kökleri dökülmeyi takip eden süreçte tekrar uzamaya başlar ve bu kez çıkan sakallar artık dökülmez.”

Sakal Ekimi Sonuçları Kalıcı Mıdır?

sakal ekimi öncesi sonrası“Sakal ekimi sonuçları kalıcıdır fakat işlemin kalıcılığını belirleyen birkaç faktör vardır. Bunlardan biri ve en önemlisi başarılı bir ekim işlemidir.

Bu nedenle sakal ekim işlemi için seçilen merkez büyük önem taşır. Sakal ekiminden sonraki sürecin ne kadar sağlıklı geçirildiği de işlem sonuçlarının kalıcılığını etkiler.”

“Hastalarımız işlem sonrasında sakal bakımlarını kendilerine belirttiğimiz şekilde yaparlarsa yeni ekilen köklerin daha kalıcı olmalarına katkı sağlar.

Sakal ekimi işlemini takip eden 8.aydan itibaren ekim alanında gür ve sağlıklı sakallar görebiliyorsak işlemi başarılı olarak düşünebiliriz.

Tam tersi, eğer hastalarımız önerilerimizi dinlemez, ya da sakal ekimi için deneyimli olmayan merkezleri tercih ederlerse, geri dönüşü zor sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu sorunlar tüm işlemin başarısını riske atabilir ve kimi zaman da kalıcı hasarlara yol açabilir. Örneğin, yeni ekilen alanlardaki kökler tekrar çıkmamak üzere dökülebilir.”

Sakal Ekimi Sonuçları Doğal Görünür Mü?

doğal görünümlü sakal“Sakal ekimi yanaklar ve çenenin dışında favorilere de yapılabilir. Bu alanlarda mevcut boşluklar doldurulabilir ya da bölgeye tamamen ekim yapılabilir.

Ekim yapılacak alan için genellikle kafa derisindeki en yoğun saçlı kısımlar donör alan olarak seçilir. Saç kökleriyle sakal kökleri aynı yapıda ve tonda değildir.

Bununla birlikte ekilen kökler uzayıp tıraş edilmeye başladıktan sonra sakal sertliğine yaklaşmaya başlar. Ton farkı ise gözle görülebilecek kadar belirgin olmamaktadır.”

“Sakal ekimi genel olarak memnuniyet yüzdesi yüksek olan bir işlemdir. Başarıyla tamamlanmış sakal ekiminden sonra bir erkek 7-8 ay içinde kalıcı sakallarına kavuşur.

Bu sakallar gür ve hacimlidir. Hastaya arzu ettiği görünümü sağlar. Hastaların işlem sonuçlarından memnun olması bir nevi sakal ekiminin sonuçlarının doğal göründüğünün kanıtıdır.”


Yayınlanma tarihi: 16/03/2022

-

Son Güncellenme: 25/06/2022

Başa Dön