Sadece Erkekler Mi Kalçalara Bakıyor Sanıyorsunuz?

Brezilya Poposu (BBL) Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Doç. Dr. Tahsin Görgülü tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Sadece Erkekler Mi Kalçalara Bakıyor Sanıyorsunuz?

Hemen sorunun yanıtını verelim: Hayır. Erkekler kadar kadınlar da kalçalara bakıyor. Üstelik erkeklerden farklı olarak hem cinslerinin o kıvrımlı hatlarına bakıyor ve kendisiyle kıyaslıyor.
 

Erkekler için bir cinsel çekicilik unsuru olan kalça kıvrımları, kadınlar için bir kıyaslama yapma nesnesine dönüşebiliyor.

Kalçaların bir cinsel cazibe unsuru olma durumu elbette Kardashianlarla başlamadı. Evrim sürecinde 4 ayaklı olduğumuz zamanlarda, memeler gözükmezken, ortada kalçalar vardı. Çıplak Maymun isimli kitapta bu açıkça anlatılmıştır. 

Şimdi hemen günümüz dünyasına geçelim. Erkeklerin biçimli popo takıntısını gayet iyi biliyoruz.

erkekler kadınların kalçasına bakıyor

Hatta en çok incelenen vücut parçamız olarak memelerin yerini bile aldığını ve kıvrımların son derece cazip durduğu da bir gerçek. Bunu biz söylemiyoruz: Austin’de bulunan Texas Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma, erkeklerin gerçekte ilgilendikleri şeyin kıvrımlı bir hat ve bunu sağlayan dolgun bir popo olduğu ortaya çıktı. 

BBL Estetiği

Çalışmada, 17-34 yaşları arasındaki yaklaşık 200 erkekten, yan durmuş  kadın siluet görüntülerinin çekiciliğini değerlendirmeleri istendi. Araştırmadan ortaya çıkan sonuç:

Erkekler, ezici bir çoğunlukla,  alt omurganın sırtından kalçaya kadar, 45 derecelik bir açıyla kavisli olan bedenleri aşırı çekici olduğunu ifade ettiler. Çalışmanın yazarlarından Eric Russell bakın ne diyor: 

"Bu araştırma, erkeklerin kalça kütlesine göre belirli omurga eğriliği açıları sergileyen kadınları tercih ettiklerini kesin olarak görmemizi sağladı. Bu eğriliği, bu kavisi sağlayan ise daha diri, daha çıkık, daha dolgun kalçalardır.”

Brezilya popo estetiği

Kalçalarınız doğuştan, tam da bu tarif edildiği şekilde olanlardansanız, şanslısınız. Aynı şekilde düzenli bir spor hayatınız varsa ve özellikle kalçalara yönelik squat gibi antrenmanları yapıyorsanız, bu da şahane… Bir de işin estetik cerrahi tarafı var. Farklı uygulamalarla bu tarzda kalçalara sahip olmanız mümkün. Adını dünyaca ünlü kıvrımlarıyla meşhur ülkeden, Brezilya’dan alan bu cerrahi girişimi, Brezilya poposu estetiğini, Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Tahsin Görgülü’ye sorduk:

Doç. Dr. Tahsin Görgülü

“Tam da söylediğimiz gibi, kadın erkek fark etmiyor, kıvrımları seviyoruz. İnce bir bel, ardından gelen ve kıvrımı belirgin hale getiren bir kalça boyutu, kadın bedenini son derece dikkat çekici hale getiriyor. Zaman zaman Kate Moss gibi incecik bedenler gündemde olsa da, tarih sürekli başa sarıyor ve bu kıvrımlı hatlar her zaman en beğenilen cazibe merkezi konumuna düşüyor. 

Brezilya Poposu estetiği dediğimiz cerrahi uygulama, tam manasıyla bu kıvrımlı vücut hattına ulaşmamıza yardımcı olan bir girişimdir. Temelinde, olan yerden, olmayan yere, hastanın kendi yağ dokusunun aktarılması, transfer edilmesi vardır. Sıklıkla karın, bel, yan bölgeler, uyluk gibi vücut alanlarından, liposuction ile yağları toplar ve popoya transfer ederiz. Aslında bir nevi bedene bir heykeltıraş gibi şekil verdiğimizi söyleyebiliriz. Bahsettiğiniz araştırmadaki 45 derecelik kıvrım hattına bu sayede ulaşmak mümkün. BBL’in bir başka avantajı ise, istenmeyen yağ birikimlerinin, istenilen yere taşınmasıdır. Üstelik bedeninize yabancı bir madde girmez, kullanılan sadece ve sadece sizin yağınızdır.

Fakat yapılan araştırmada memelerin bu konudan uzaklaştırıldığını, tam manasıyla poponun ön plana çıkarıldığını görüyorum. Oysa ki hiçbir zaman unutmamak gerekiyor: Bedenimiz bir bütün, karşımızdakiler bütün olarak algılar bizi. Doğru hacimler, doğru kıvrımlar, doğru büyüklük ya da küçüklükler, kısaca bedenin harmonisidir bizleri çekici kılan. “


Yayınlanma tarihi: 18/05/2021

-

Son Güncellenme: 21/05/2021

Brezilya Poposu (BBL) Estetiği ile ilgili yazılar