Saç ve Saç Dökülmesi İle İlgili 11 Şehir Efsanesi

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Saç Ekim Merkezi Emphair Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Saç ve Saç Dökülmesi İle İlgili 11 Şehir Efsanesi

Her sağlık sorununda olduğu gibi saç dökülmesinin de nedenleri hakkında birçok spekülasyon var ve biz bunlara şehir efsaneleri de diyoruz.

Özellikle saç ekimi konusu başta olmak üzere birçok insanın bu gerçekleri ve efsaneleri birbirinden ayıramadığını da gözlemliyoruz. Bu sanki, saç ürünlerini satmak için bazı efsaneleri canlı tutmaya çalışan bar takım şirket ve kişilerin çabasından kaynaklanıyor.

O halde güvenilir bir kaynağa Emphair Saç Ekim Merkezi’ne bu şehir efsanelerini soralım:
Emphair saç ekimi whatsapp butonu


1- Saç Dökülmesi, Kellik Sorunu Babanızdan Mirastır

kel baba oğul

Emphair: Sadece baba değil her iki ebeveynin de genleri bir faktördür. Bu alandaki araştırmacılar, saç dökülmesinin her iki ebeveynden miras alınan çoklu genlerden kaynaklanabileceğine dikkat çeker.

Bu yüzden ailenizdeki herhangi bir kişiyi suçlamayın.

2- Kalıtsal Saç Dökülmesi Sadece Erkekleri Etkiler

erkeklerde saç dökülmesi

Emphair: Kadınlar da kalıtsal saç dökülmesinden muzdarip olabilir. Genellikle erkeklerde olduğu gibi aynı incelme sürecinden geçer.

Bununla birlikte, incelme genellikle kadınlarda saç çizgisinin hemen arkasından uçlara veya başın tamamında meydana gelir.

Aynı zamanda, erkekler genellikle tipik " erkek tipi kellik " yaşarlar yani taç bölgesinde ve saç çizgisinde. Kadınlar ise genellikle ön saç çizgisinde çok az veya hiç saç dökülmesi yaşamaz.

3- Saç Dökülmesi Sadece Belirli Bir Yaşın Üzerindeki Yetişkinlerde Görülür

saç dökülmesi

Emphair: Gençler, yetişkinler ve hatta çocuklar, çeşitli faktörlerden dolayı saç dökülmesi yaşayabilir. Saçlı deride alopesi areata dediğimiz saçkıran veya saç gövdesinde travma veya saç çekme rahatsızlığı-trikotillomani çocuklar da dahi görülebilir.

4- Kadınlardan Daha Fazla Erkeklerin Saçı Dökülür

kadınlarda saç dökülmesi

Emphair: Aslında saç dökülmesi erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da var. Fakat kadınların kamuflaj yapabiliyor olması, tek bir bölgeden değil, genel olarak saç yoğunluğunun azalmasından dolayı, tam kellik yaşamıyorlar. Bu da erkeklerin daha fazla saçı dökülüyormuş algısını yaratıyor.

5- Kadınlarda Saç Dökülmesi Düzensiz Adet Kanamasına ve Anormal Kanamaya Neden Olur

kadınlarda ve erkeklerdeki saç sorunları

Emphair: Saç dökülmesi adet kramplarına neden olmaz, hamileliği veya endokrin fonksiyonunu etkilemez. Tam tersidir bir dengesizlik durumu saç dökülmesiyle sonuçlanır.

Anormal kanama ve saç dökülmesi tespit edilirse, diyet, vitamin ve mineral eksikliği veya hormonal dengesizlik gibi başka bir nedenden kaynaklanıyordur. Kan testleri yapılmalıdır.

6- Saç Dökülmesini Durdurmak veya Yeni Saçlar Çıkartmak İçin Harikalar Yaratan Birçok İlaç Var
saç için ilaç

Emphair: Saç dökülmesine destek ürünler arayan kişiler, saçlarını korumak ve potansiyel olarak eski haline getirmek için FDA onaylı tıbbi tedavileri değerlendirebilir.

Hormonel ürünlerden ziyade sadece saçın ihtiyacı olan ürünlerin kullanılması taraftarıyız. Onun yerine procapil içeren ürünler tercihlerimiz arasında sayılabilir.

Saça PRP gibi uygun bir saç tedavisi uygulandığında, saçın yeniden çıkma sürecini zenginleştirmek için ek ilaçlar reçete edebilir ama mutlaka bir doktor kontrolünde alınmalıdır.

7- Diyet Saç Dökülmesini Etkilemez
diyet yapmak

Emphair: Vitamin ve minerallerin yoksun olduğu uzun süreli bir diyet saç dökülmesine neden olabilir. “Aşırı diyetin” geçici saç dökülmesine neden olabileceğini gösteren çok fazla araştırma var.

8- Saçınızı Çok Sık Yıkamak Saç Dökülmesine ve İncelmesine Neden Olabilir
sık sık saç yıkamak

Emphair: Hafif, günlük yıkamaya uygun içerikli bir şampuan kullanırsanız ve saçınızı nazikçe yıkarsanız sorun olmaz. Ama gün aşırı yıkamayı daha çok tercih ederiz.

9- Steroid Saçın Daha Hızlı Uzamasını Sağlar ve Daha Fazla Saç Çıkartır

steroid ve saç

Emphair: Araştırmalar, anabolik steroidlerin erkek tipi kellik oranını artırdığını göstermiştir. Genetik olarak saç dökülmesine yatkın kişiler için steroid almak saç dökülmesini 3 ila 6 ay gibi kısa bir sürede hızlandırabilir.

10- Saçımı Kestiğimde Daha Hızlı Uzar

saçları kestirmek

Emphair: Saç kökleriniz saç kesiminden etkilenmez. Saç, hafif mevsimsel değişikliklerle birlikte yaklaşık ayda 1 cm kadar sabit bir oranda uzar.

11- Artan Testosteron Seviyeleri Kel Yapar

testosteron

Emphair: Artan testosteron seviyeleri saç dökülmesine neden olmaz. Erkek tipi kellik, saç köklerinin DHT hormonuna, dihidrotestosterona ne kadar hassas olduğuna bağlıdır.


Yayınlanma tarihi: 14/10/2021

-

Son Güncellenme: 15/10/2021

Başa Dön