Saç Ekiminiz İnsan Elinden Mi Yapılsın, Robot Kolundan Mı?

Saç Ekimi

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Adem & Havva Klinik tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Saç Ekiminiz İnsan Elinden Mi Yapılsın, Robot Kolundan Mı?

Estetik dünyası; saç ekimine ihtiyaç duyan kişilerin beklentilerini en doğru şekilde karşılamak, işlem sırasındaki konfor düzeylerini artırmak, hata ve yanılma paylarını minimuma indirmek için gelişen teknolojinin katkısıyla yenilikçi çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

“Robotik saç ekimi” saç ekimi yöntemlerinden FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) tekniği ile geliştirilmiş uygulamalardan…

FUE tekniği ile klasik saç ekimi uygulaması adımlarının tamamı robotik saç ekiminde de aynı sıralamayla ancak bu sefer uygulama sırasında insan eli deği robot kolu kullanılıyor. 

Yenilikçi teknolojileri uygulamadaki başarısı, deneyimli ve uzman hekim kadrosu, son model teknik donanımlı klinik ve hastaneleriyle dünyanın dört bir yanından saç ekimi için tercih edilenler sıralamasında ilk sırada konumlanan Türkiye, robotik saç ekimi alanında da öncü çalışmalarıyla dikkat çekiyor.

Konuyla ilgili sorularımızı konunun uzmanına danışalım istedik ve 16.000’in üzerinde başarılı saç ekimi işlemine imza atan Adem & Havva Klinik doktorlarına sorduk “robotik saç ekimi mi? klasik saç ekimi mi?”
Adem & Havva saç ekimi whatsapp butonu
“İster robot kolundan ister insan elinden olsun saç ekimi uzmanlık gerektirir. Elbette robotik saç ekiminin klasik yönteme oranla çok daha avantajlı yönleri vardır.

Hata payı, göz yanılması, milimetrik sapma olasılıkları robotik saç ekiminde yok denilecek kadar azdır. Klasik saç ekiminde ekilen saçın çıkış yönünü operasyonu  gerçekleştiren doktorun özen, dikkat ve tecrübesi belirlerken, robotik cerrahi yöntemi kullandığı akıllı algoritmaları sayesinde sonucu daha baştan belli bir ameliyat başarısı vaat eder.

Uygulamanın bir diğer ve belki de en önemli avantajı ise; gerek greft toplama aşamasında gerek sonradan ara ekim yapılmasının söz konusu olduğu durumlarda mevcut saç köklerine asla vermeden tüm işlemlerin yapılmasına olanak tanımasıdır.” yanıtını aldığımız Adem & Havva Klinik doktorları saç ekimini sanata dönüştüren güçlü bir ekip…

Saç Ekimi, Tarlaya Tohum Ekmek Gibi…

saç ekim işlemiSaç ekimi sürecinin başarı ile tamamlanmasındaki en büyük rol mevcut saç köklerinin ve transfer edilecek alanın yeni saçların büyümesine izin verecek sağlıklı alt yapıda olup olmamasıyla çok ilgidir.

Teknik olarak hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, hangi teknoloji gelişirse gelişsin; verimsiz bir topraktan mahsül alamazsınız. Kısaca tarlanın toprağı ne kadar iyi ise, kaliteli tohum ile birleşince vereceği ürün kalitesi de bir o kadar iyi olacaktır.

İşte tam da bu noktada “robotik saç ekimi”nin sunduğu bir diğer ayrıcalık devreye giriyor…Adem & Havva Klinik doktorları robotik saç ekimi tekniğinin sunduğu bu özelliği şöyle anlatıyor… 

“Robotik saç ekimi uygulaması öncesi, robotik optik okuyucu yardımıyla saç köklerinin analizini gerçekleştiriyoruz. Bu analizle toplanan saç kökleri ömür boyu dökülme riski taşımayan saç köklerinden oluşuyor.

Dolayısıyla kişi, ömürlük bir saç nakli almış oluyor. Ayrıca robotik saç ekimi ile saç telinin çıkış yönü; kişinin baş bölgesinde nerede konumlandırılacağının ve hangi açıda ekim yapılması gerektiğinin robotik okuyucunun hafızasına eklenmesiyle hata payı olmaksızın belirlenmektedir.”

Robotik Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

robotik saç ekimiRobotik saç ekimi tekniği, uzman bir doktor olmaksızın sadece bir makineden ibarettir.

Saç ekimi aşamalarının tamamı bu uzman doktor tarafından yönetilecek, toplama ve ekme işlemlerinde robot teknolojisine ihtiyaç duyulacaktır.

Bu bilginin ışığında saç ekimi uygulaması aşağıdaki işlem sıralamasıyla yapılır.

  • Robotik optik okuyucu yardımıyla saç köklerinin analizini gerçekleştirilir, sağlıklı saç köklerinin bulunduğu alan işaretlenir.

  • Donör alana anestezi uygulanır ve robotun saç hücrelerini koruyan yapılara zarar vermeden kayıpsız şekilde greftleri çıkarmasını sağlamak için gergi aparatı bölgeye sabitlenir. Bu şekilde robot hassas bir şekilde belirlenen saç köklerini toplamaya başlar.

  • Toplanan greftlerin ayrıştırılması, ekilecek alana hangi açıda ve ne yoğunlukta ekilmesi gerektiğinin robotun okuyucu hafızasına eklenmesiyle birlikte; ekim işlemi gerçekleştirilir.

  • İşlem süresi ortalama 7 saattir.

Robotik saç ekimi, uygulayıcı doktor ve uygulamanın yapıldığı kişi için oldukça konforlu bir teknik olmakla birlikte avantajları oranında dezavantajları da vardır.

Sizin için en doğru olan uygulama biçimine karar verecek olan doktorunuzdur. Saç ekiminde tercihiniz ne yönde olursa olsun güven duyduğunuz bir doktorla yol almak öncelikli hedefiniz olsun.


Yayınlanma tarihi: 29/11/2021

-

Son Güncellenme: 29/11/2021

Başa Dön