Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Saç Ekim Merkezi Emphair Hair Transplant tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Saç Ekimi Sonrası Saç Yıkama Nasıl Yapılır?

Saç ekimi sonrası saç yıkama, şampuanlama, durulama ve kurulama işlemlerinin nasıl yapıldığını Emphair Saç Ekimi Merkezi uzmanlarına sorduk:

Emphair whatsapp butonu

“Saç ekimi sonrası saç yıkama, bu tedavinin en önemli parçalarından birisidir. Doğru şekilde yapılmazsa hastanın yeni yapılmış saç ekimi işleminde sorunlar oluşur. Bu sebeple hastalarımıza ilk yıkamayı biz yaparız ve ona yapması gerekenleri, dikkat etmesi gereken hususları anlatırız. Sıklıkla saç ekimden sonra ilk yıkama işlemi tercihen operasyondan sonra 1 gün ara verilerek, operasyonun 3. gününde saç ekimi uzmanlarımız tarafından gerçekleştirilir. Saç yıkamaları oluşan kabuklanmayı yumuşatmak için sürdüğümüz losyonla başlar. Ardından şampuanlama, durulama ve kurulama gerçekleştirilir.

Saç ekimi sonrası saç yıkama sırasında, köklerin alanda yeni olduğu yani hala yeni nakledildikleri yere tutunmaya çalıştığı unutulmamalıdır. Eğer hatalı bir manevra yapılırsa, saçın deriye tutunması veya yerinden oynatılması söz konusu olacağı için, gerçek anlamda titizce hareket edilmelidir.

Saç ekimi hastasının bu endişe ile yıkama işlemini gerçekleştirmekten kaçınması da hatalıdır çünkü saç ekimi sonrası yapılan yıkama ile, oluşmuş kabuklanma ayrılır ve kökler nefes almaya başlayarak, iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Dediğimiz gibi ilk yıkama önemlidir ve bu ilk yıkama için tarif edilen titiz aşamalar 10 gün boyunca devam ettirilmelidir.

1. Aşama: Losyondan Arındırma

Losyonu avuç içinize dökün ve dağıtın. Ardından hafifçe işaret parmağınızın ucuyla, fazla bastırmadan dairesel hareketlerle saçınıza uygulayın. Tamamen kabukların yumuşaması için 15-20 dakika kadar kafanızda bırakabilirsiniz. Tazyiği fazla olmayan, ılık bir su ile durulayın. Losyon markası için doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

2. Aşama: Şampuanlama

Şampuanı avuç içine dökün, dağıtın, avuç içinizde köpürtün ve yine parmak uçlarınızla dokunup çekme hareketleriyle saçınıza yıkama yapın. Her bölgeye eşit dağılım uygun olacaktır. Dikkatlice ve fazla baskı yapmadan uygulamayı gerçekleştirin. Şampuanlama ya da losyonlama aşamasında kesinlikle kalan kabukları tırnaklarınızla kaldırmayın. Saç ekimi sonrası şampuan markaları için doktorunuzdan öneriler alabilirsiniz. İçeriğinde parapen olmayan, besleyici, doğal ve yenileyici özelliğe sahip olan, hafif şampuanlar kullanılabilir.

3. Aşama: Durulama

Suyun sıcaklığı ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır ve ayrıca şiddetli bir tazyik yapmayınız.  Hafifçe parmak uçlarınızı kullanarak durulamaya yardımcı olabilirsiniz.

4. Aşama: Kurulama

Temiz, hijyenik bir havlu kullanılabilir. Havlu kullanırken, havluyu sürtmeden ve saça baskı uygulamadan sadece dokundurarak suyun havluyla emilmesini sağlayınız.

Masajlı saç yıkama 8. saç yıkamada başlanılır ve 10. saç yıkamaya kadar yapılır. Normal saç yıkamadan farkı şampuanlama ve durulama sırasında dairesel hareketlerle, parmak uçlarıyla hafif masaj yaparak ilerlenmesidir. Bu kabuklanmanın giderilmesine yardımcı olacaktır. 10. Saç yıkamasında kabuklanmanın neredeyse tamamının giderilmesi beklenmektedir.

Bu ilk yıkama talimatlarını, ne kadar süre devam ettireceğinizi doktorunuza sorunuz. Dediğimiz gibi ortalama 10 gün içinde kabuklanma süreci bitecektir ve hızlı bir iyileşme ve nakledilen saçların tutunması yaşanacaktır. Doktorunuzun da onayı ile sonraki aşamalarda dilediğiniz gibi yıkama sürecine geçiş yapabilirsiniz.”


Yayınlanma tarihi: 10/12/2020

-

Son Güncellenme: 20/04/2021

Saç Ekimi ile ilgili yazılar