Revizyon Rinoplasti (Burun Estetiği) Düşünürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Revizyon Burun Ameliyatı

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Revizyon Rinoplasti (Burun Estetiği) Düşünürken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Rinoplasti her zaman istenilen sonucu vermeyebilir, işte bu noktada revizyon burun cerrahisi devreye girer.

Doktorlarımız revizyon burun estetiği düşünürken nelere dikkat etmeliyiz konusunu anlatıyorlar:

KBB Uzmanı Op. Dr. Cemil Yurtseven:

nose job“Aslına bakarsanız, gerçekte, burun estetiği geçirmiş bir hastanın sonucundan tamamen memnun kalmamasının hem işlevsel hem de estetik nedenleri vardır.

Prosedürün karmaşık doğası nedeniyle, operasyon her zaman planlandığı gibi gitmeyebilir. Bu sebeple burun estetiği sonrası revizyon olmak isteyen hastaların, fazla olması şaşırtıcı değil.

Revizyon isteyen hastaların oranı yayınlanmasa da genel olarak yüzde 20-25 civarında olduğu kabul ediliyor.
Op. Dr. Cemil Yurtseven whatsapp
Adından da anlaşılacağı gibi revizyon burun estetiği daha önce ameliyat edilmiş bir burnun işlevini veya görünümünü ele alan düzeltici bir ameliyattır. Ve şunu da eklemeden geçemeyeceğim, revizyon rinoplasti, tüm plastik cerrahi operasyonların en zorudur.

Zordur çünkü önceki ameliyatta oluşturulmuş bir yaranın tekrar gözden geçirilmesi gerekir. Genellikle altta yatan hassas anatomiyi tanınmayacak kadar bozan çok sayıda skar dokusu vardır.

Anatomi ortaya çıkarıldıktan sonra yeniden şekillendirilmesi gerekir ve bunu yapacak kıkırdak olmayabilir. Bu gibi durumlarda hastanın bedeninin bir başka yerinden kıkırdak doku alırız. Geçmişteki yara izi de cildi etkileyebilir.

İç yapı ve cilt çok yaralı olabilir ve değiştirilemeyen yapı üzerinde esneme yapamayabilir. Ayrıca söylemeye gerek yok, burnun da işlevini yapması gerekiyor.

Hava yolu her zaman göz önünde bulundurulmalı ve korunmalıdır. Hastanın istekleri doğrultusunda dış şekli ve iç işleyişi yeniden yapılandırmak için, kişiselleştirilmiş bir planlama yapılmalıdır.”

KBB Hast. Uzmanı Op. Dr. Cem Altındağ:

revision rhinoplasty“Herhangi bir hastanın revizyon cerrahi/ikinci bir burun ameliyatı geçirmeden önce beklemesi gereken belirli bir süre, genel olarak 1-1.5 yıldır, ancak bu durum, sorunun türüne göre bazen değişebilir (Örneğin, ameliyattan birkaç ay sonra burun sırtında çok ciddi asimetri olan hastalar ya da yan burun açısı ile ilgili aşırı yetersizlik gibi..).

Çoğu hasta, revizyon cerrahi planlanırken, doktoru ile uyum içindedir. Ödem/ şişliklerin burun görüntüsünü yanıltabileceğini bilmeliyiz.
Op. Dr.Cem Altındağ whatsapp
Sorun, burnun hala geniş veya büyük, hafif eğri görünmesiyse, zaman o hastanın lehinedir ve en az 12 ay bekleme ve nihai sonucu gördükten sonra bir operasyona doktoru ile birlikte karar vermelerini öneririm.

Revizyon burun estetiği:  Deneyimli bir cerrah tarafından yapılmalıdır, avantajları çok  anlamlıdır. Maliyet, normal rinoplastiden daha yüksekdir, normal şartlarda. En az, iki cerrahla görüşülmesi de, soru işaretlerini azaltacaktır.

Tercih edeceğiniz doktorun iyi iletişim kurup kurmadığını, net plan sunup sunmadığını ve olası problemler konusunda açık sözlü olup olmadığını mutlaka değerlendirin.

Revizyon cerrahi için kendi doktorunuz yerine (Cerrahlar, kendi hastasına ait bir revizyon cerrahi planında ücret talep etmeden - ikinci bir cerrahi gerekiyorsa- çoğu zaman yardımcı olmak isterler) başka doktor tercihi söz konusu olacaksa, bunun için önemli nedenleriniz olması, gerekir.

Revizyon cerrahi için çok acele edilmemelidir, bazı hastalar, operasyonu gerekli de bulmayabilir, fikirleri değişebilir. Sağlıklı günler dileklerimizle”

KBB Uzmanı Op. Dr. Naser Dadaşzade:

revision nose“Her cerrahinin riski vardır ve revizyon prosedürlerinde bu durum daha da fazladır. Nazal bölgede daha fazla travma yaratmanın, ek skar dokusu bırakacağını ve kümülatif yara izinin hastanın arzu ettiği sonuçlara ulaşmasını zorlaştırabileceğini bilmek önemlidir.

Ek komplikasyon riski de vardır. Hastanın geçmişine bağlı olarak, hastanın sağlığı daha fazla revizyona izin vermiyorsa, deneyimli bir cerrah elinden geleni yapacaktır.
Op. Dr. Naser Dadaşzade whatsapp
Bazen öyle hastalar oluyor ki, defalarca burun estetiği olmuş, derisi tamamen nekroz olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmış oluyor. Bu tarz hastaları geri çevirmek zorunda kalıyorum zira bu sadece fiziksel sağlıkla ilgili değil.
Op. Dr. Naser Dadaşzade podcast
Ruh sağlığı da dikkate alınmalıdır. Ardışık her girişimde operasyon teknik olarak daha zorlu hale gelir ve hastalar giderek daha fazla sinirlenir veya depresyona girer, bu yüzden revizyon burun estetiğinde, dikkate alınması gereken çok şey var.”

KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Ayata:

rsecond rhinoplasty“Revizyon burun estetiği hastaları en az bir rinoplasti ameliyatı geçirdikleri için iyileşme sürecinde neler yaşandığını bilirler. Genel olarak konuşursak, revizyon burun estetiği de tanıdık bir deneyim olacaktır.

Bununla birlikte, en iyi sonuçlar için cerrahınız tarafından belirlenen ameliyat öncesi veya sonrası bakım talimatlarını takip etmek çok önemlidir.
Op. Dr. Murat Ayata whatsapp
Daha önceki bir rinoplastinin sonuçlarından memnun olmayanlar, revizyon rinoplasti için iyi adaylar olabilir, ancak dikkatli bir şekilde ve gerçekçi beklentilerle yaklaşılmalıdır.

Kötü uygulanmış bir burun estetiğinden sonra bir burnun şekli farklı pek çok şekilde değişebilir. Revizyon burun estetiğinde ise hastanın sorununa odaklanarak, sınırsız sayıda incelikli teknik kullanabiliriz.
Op. Dr. Murat Ayata podcast
Bu, revizyon uzmanının sanatına, yaratıcılığına ve mümkün olan en iyi sonucu verme konusundaki kararlılığına bağlıdır."


Yayınlanma tarihi: 15/06/2022

-

Son Güncellenme: 15/06/2022

Başa Dön