Revizyon Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?


Revizyon Burun Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalı?

Rinoplasti -çoğu kişi tarafından estetik burun cerrahisi olarak bilinmekte- burnun uygun şekilde (fonksiyon ve/veya estetik nedenlerle) yeniden tasarlanması anlamına geliyor.

Revizyon burun estetiği ise, önceki yapılan operasyon sonucundan memnun kalınmadığında uygulanan/planlanan çoğu zaman dış görüntüyü değiştirmeye yönelik operasyonlardır. Revizyon burun ameliyatı olmaya karar vermenin zor bir süreç olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bu sebeple ‘Revizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı? Nelere dikkat edilmeli?’ gibi soruları Op. Dr. Cenk Teker’e sorduk:
Op. Dr. Cenk Teker whatsapp“Revizyon burun estetiği ciddi anlamda bir anatomi ve uzmanlık bilgisi gerektirir. Rinoplasti ya da önceki küçük lokal müdahaleler düzgün bir şekilde yapılmamış olabilir veya burnu oluşturan yapılar/cilt/cilaltı dokuların özelliği ile bir operasyon ile tatmin edici sonuç alınamayabilir.

Bazı hastalar, birkaç ay sonra burun estetiği sonucunu beğenmediğini dile getirir. Çok nadir olarak da, sorunlarının devam ettiğini hatta şiddetlendiğini ifade ederler.

Bazıları ise sorunları geçmesine rağmen, estetik bazı açılardan burunlarını beğenmediklerini belirtirler.

Revizyon Burun Ameliyatı İçin İlk Ameliyatın Üzerinden Ne Kadar Süre Geçmeli?

revizyon burun estetiğiRevizyon burun ameliyatı ne zaman yapılmalı sorunuzun cevabı işte tam şu kilit cümlelerde gizli: “Ne zaman burun estetiği oldunuz?” Çünkü hastanın iyileşme dönemi henüz bitmeden sabırsızlık yaparak, sonucundan memnun kalmadığını duyabiliyoruz.

Lütfen unutmayın! Burun dış bölge operasyonu ortalama 9 ay ila 1 sene arasında değişen süreçte nihai sonucuna ulaşabiliyor.

Bazı hastalar, henüz operasyon üzerinden 1-2 ay geçmiş olmasına ve hala ödemli olmasına rağmen, direkt revizyon burun estetiğini araştırmaya, sorgulamaya başlayabilir.

Maalesef, bu da yeni bir sorunu daha gündeme getiriyor, psikolojik olarak etkileniyorlar.

Henüz ameliyatının üzerinden 1 ay geçmiş olmasına rağmen, çıkan sonuçtan memnun olmadığını söyleyen hastayı, eğer operasyonu yapan cerrah ikna edemezse, hasta bu sefer bir başka doktora gidiyor.

Bundan sonraki süreçte, mesleki etik kurallar, iyileşme sürecinin önemsenmemesi gibi detaylarla birleşince hasta daha mağdur olabilir.

Hasta yanlış yönlendirilmemeli. Bu sebeple ‘revizyon rinoplasti’ kararı için, iyileşme döneminizin bitmesini beklemelisiniz. Bu süreç, dediğim gibi bir sene ya da bazen seneyi de aşabilir.

Örneklersek; burun hava yolu tıkanıklığı, kıkırdak ya da kemiklerde düzensizlik, burunda hoş olmayan estetik görüntü, iç ve dış bölgelerde hafif çöküntü, asimetri, yüksekliği yetersiz gelen kemer ve kambur burun sırtı, eksik şekillendirme, aşırı veya yetersiz burun ucu projeksiyonu, aşırı daralmış ve sıkıştırılmış burun ucu, aşırı iç ve dış kesi izleri vb. problemler çok nadir olarak ortaya çıkabilir; revizyon burun estetiği cerrahi düşünülebilir.

Eğer bu sorunları yaşıyorsanız, önceki burun estetiğini yapan cerrahınızla konuyu ayrıntılı görüşmenizi ve fikrini almanızı öneririm, size gerekli olan medikal veya cerrahi tedavi planlamasını yapacaktır.

Gerekirse, başka bir uzmanın da görüşünü alabilirsiniz. 

Revizyon Burun Estetiği Teknikleri

revizyon burun estetiği teknikleriRevizyon burun estetiği operasyonunuza hangi tekniğin yapılacağına, kapalı ya da açık yaklaşımlardan hangisinin seçileceğine, burun ucu revizyon olup olmayacağına yine mevcut burun yapınız düşünülerek karar verilecektir.

Tipik olarak ana yapısal değişikliklerin yapılması gerektiğinde burun estetiği revizyon tedavilerinde, açık yaklaşım tercih edilebilir.

Revizyon burun estetiğinde seçtiğiniz cerrahın öngörülerine güvenmeniz ve revizyon rinoplastinin kapalı veya açık yaklaşımda cerrahın tercihine bağlı kalarak hareket etmeniz önemlidir.

Hazırlıklı olun, cerrah gerekli gördüğünde bedeninizin bir başka alanından kıkırdak doku alarak, burnunuzda kullanması gerekebilir, görüşmede konuşulmalıdır.

Revizyon burun ameliyatı iyileşme süreci ise, çoğu zaman primer burun estetiğine yakındır.

Her ne ameliyatına giriyorsanız girin, her zaman iyi düşünün ve iyi olsun. Bu bilincin iyileşme sürecine katkısını hiçbir zaman unutmayın”. Sağlıklı, güzel günleriniz olsun.


Yayınlanma tarihi: 25/08/2022

-

Son Güncellenme: 25/08/2022

Başa Dön