Prof. Dr. Önder Tan Cevaplıyor:  “Karın Germe Mi, Liposuction Mı?”

Karın Germe

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Prof. Dr. Önder Tan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Prof. Dr. Önder Tan Cevaplıyor: “Karın Germe Mi, Liposuction Mı?”

Karın germe ve liposuction iki farklı estetik cerrahi tedavi yöntemi fakat çoğu zaman bu iki konuyu araştıran insanlar, kendisi için hangisinin uygun olduğunu bilemiyor. 

Eğer siz de ne zaman karın germe, hangi durumlarda liposuction yapıldığını merak ediyorsanız, Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Önder Tan’ın bu açıklamaları işinize yarayabilir:

Önder Tan

Prof. Dr. Önder Tan

“Öncelikle karın germe ve liposuction arasındaki farka bakalım. Aslında bu ikisi çoğu zaman karıştırılabiliyor. Örneğin hastalarım karın germe için başvuruda bulunuyor ama muayene esnasında kendisine liposuction yaparak, arzu ettiği vücuda kavuşabileceğini gözlemliyoruz. Ya da tam tersi, liposuction isteyen bir hastamın karın dokusunu incelediğimde liposuction değil, karın germe ile ancak istenilen toparlanmayı sağlayabileceğimizi anlıyoruz. Evet bu iki yöntem özellikle karın bölgesinde birbirini tamamlayan uygulamalardır ama dediğim gibi liposuction ve karın germe kesinlikle aynı şey değildir.

Karın germe mi liposuction mu

Liposuction, kanüller yardımıyla, minimal kesi yaparak, diyet ve egzersize yanıt vermeyen izole cilt altı yağını bedenden uzaklaştırmak için kullandığımız bir vücut şekillendirme prosedürüdür. Liposuction tek başına yanlardaki, sırttaki ve karındaki yağlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir fakat bu tedavi genellikle gebelik sonrası veya büyük kilo kaybının ardından ortaya çıkan aşırı cilt veya kas gevşekliğini tedavi edemez. Öte yandan, karın germe, gevşek veya ayrılmış karın kaslarını sıkılaştırmaya ek olarak, pürüzsüz, gergin bir karın bölgesi elde etmemize fayda sağlar, fazlalık cildi bedenden uzaklaştırır.

Karın germe mi, liposuction mı

Dolayısıyla eğer karın kas dokusunda bir sorun yoksa, cilt kaliteniz yerindeyse ve liposuction sonrası karın cildinin sarkması gibi bir durum söz konusu değilse, liposuction tercih edilebilir. Tam tersi durumda, karın kaslarınızda ayrılma varsa, cilt dokusu sorunluysa ve hali hazırda bir sarkma durumu söz konusu ise, karın germe en doğru seçenek olacaktır.

Ayrıca şunu da eklemek istiyorum.  Karın germe operasyonunuza, liposuction uygulamasının eklemesinin çok fazla avantajı vardır. Karın germe ile gevşek deriyi ortadan kaldırıp, kas dokusunu onarıp bir de liposuction ile egzersize dirençli bel çevresi yağlarını da ele aldığımızda, gerçek anlamda güzel bir sonuç elde edebiliriz. Buna ek olarak yalnızca bir ameliyat planlaması, tek anestezi ile iki ayrı prosedürü uygularız ve sadece bir iyileşme dönemi yaşarsınız. Bu kombine estetik cerrahi girişimine lipoabdominoplasti diyoruz.  

Son olarak, karın germe ile liposuctionı birleştirdiğimizde, her iki prosedürle tek başına alamayacağınız mükemmel bir sonuç elde etmiş olursunuz.”


Yayınlanma tarihi: 13/11/2020

-

Son Güncellenme: 05/03/2021

Karın Germe ile ilgili yazılar