Plastik Cerrahlar Lübnan'daki Ekonomik Krize Rağmen Çalışmaya Devam Ediyor

Burun Estetiği
Burun Estetiği tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Plastik Cerrahlar Lübnan'daki Ekonomik Krize Rağmen Çalışmaya Devam Ediyor

Burun estetiği Lübnan'lı kadınların, özellikle genç kızların en çok yaptırdıkları operasyonlar arasında yer alıyor.

Genç kızlar, mezuniyet partilerine gitmeden evvel, ailelerinden mezuniyet hediyesi olarak burun estetiği talebinde bulunuyorlar.

Üstelik ülkede yaşanan ekonomik kriz ve terör olayları gibi pek çok sıkıntı bu talebin gerilemesine bile sebep olamadı. Hatta ülkenin plastik cerrahları taleplerin günden güne artığını bile dile getiriyorlar.

Hasta Havuzu Aynı Kaldı

DSÖDünya Sağlık Örgütü, Lübnan'daki ekonomik çöküşün, ülkedeki doktorların yaklaşık %40'ının ülkeyi terk etmesine neden olduğunu düşünüyor.

Ancak kalanlar, özellikle burun ameliyatına olan talebin, terk etmemek için yeterli bir sebep olduğunu söylüyor.

Beri yandan yurtdışından gelen hastalar da yine estetik cerrahinin daha da fazla canlanmasına sebep oluyor. Ülkede plastik cerrahi hastasının %70’i yabancı.

Çünkü Ucuz

rinoplastiBeyrut'ta burun estetiği Batı'dan daha ucuz. Ortalama burun estetiği, Amerika'daki mevcut oranın yarısından daha az. Yabancılar 2.500 dolara burun estetiği yaptırabiliyorlar.

Halk Güzelliğine Çok Düşkün

Lübnanlı kadınlarLübnan'ın güzellik meraklıları, 2019'da Lübnan hükümetinden kurtulmayı umarak yolları kapatan protestoculara rağmen, estetik kliniklerine yürüyerek gittiler.

Ülke temel ilaçların eksikliğinden yakınırken, plastik cerrahlar Botoks ve dolgu maddeleri stokladılar. Elektrik kaynağının düzenli olarak kesilmesiyle, plastik cerrahlar, kendi jeneratörlerini temin ettiler.

2020'de Beyrut limanında meydana gelen patlama sebebiyle, yaklaşık 6 ay boyunca pek çok yabancı hasta ülkeye gelmeye korkuyordu. O sırada da yine estetik cerrahları ayakta tutan yerel halk oldu.

Lübnanlı kadınlar estetiği sevdikleri sürece, Beyrut'taki estetik tedaviler muhtemelen ayakta kalacak gibi görünüyor.


Yayınlanma tarihi: 30/03/2022

-

Son Güncellenme: 20/06/2022

Başa Dön