Pandemi Hasta Taleplerini ve Estetik Trendlerini Değiştirdi


Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Ebru Şen tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Pandemi Hasta Taleplerini ve Estetik Trendlerini Değiştirdi

2020 kuşkusuz tarihe her şeyin değiştiği bir yıl olarak geçti ve elbette bu değişimden estetik uygulamalar da nasibini aldı. Görünüşe göre, "yeni normalimiz" hem nasıl görünmek istediğimizi hem de istenen sonucu elde etmeye yardımcı olabilecek tedavilere karşı tutumumuz üzerinde doğrudan bir etkiye sahip oldu. Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ebru Şen 2020’nin etkisiyle, hastaların eğilimlerinin de değiştiğini ve farklı uygulamaların trend olduğunu söylüyor:

Op. Dr. Ebru Şen

Op. Dr. Ebru Şen

Daha Küçük Memeler Trend Oluyor

Meme küçültme ameliyatı için daha fazla talep gelmeye başladı. COVID-19 ile ilişkili kilo alımından kaynaklanıyor olabilir.  Aynı zamanda evde olan herkes gibi kadınlar da, ayna karşısında kendilerini daha fazla inceleyip kusur aramalarından ötürü vücut şekillerinden memnun olmadıklarını fark ediyorlar. Çözüm arayışı, araştırma için bol zamanlarının olması bu talebi artırmış olabilir. Dahası pandemiden evvel çoğu kadın C veya D cub-beden isterken şimdi B bedene doğru bir eğilim var. Aynı durum meme büyütme için de geçerli, protez kullanımında da B cupa ulaşılacak ölçüler daha çok talep ediliyor.

Estetik Uygulamalar Artık Bir Kişisel Bakım Ritüelidir

Pandemiyle birlikte özellikle anneler tarafından çok fazla talep geldi. Bu yıl yaşadıklarımızdan kendimize bakmanın ve kendimiz için önemli olan şeyleri ertelememenin önemini anladık. Kendini en fazla erteleyenler ise annelerdir biliyorsunuz. Bu yıl her anne süper anne olmaya zorlandı. Hep daha fazlasını verdiler ve sonunda odak noktasını kendilerine çevirdiler. Uzun zamandır düşündükleri her tedavi için kapımızı çalıyorlar diyebilirim. Estetik uygulamalar artık kişisel bir bakım ritüeli halini almaya başladı.

Cerrahi Prosedürlerin Ameliyatsız Tedavilere Göre Tercih Edilme Oranı Arttı

Pandeminin tam ortasında muayenehanemde gördüğüm en büyük değişikliklerden biri, cerrahi operasyonlara olan ilginin artmasıydı. Pek çok hasta, çoklu seans gerektiren ameliyatsız tedaviler için sık sık muayenehaneye gitmekten rahatsız olduklarından,  bu uygulamaları ertelediler.  "Maske yüzümü gizleyecekse, herhangi bir şey yaptırmanın ne anlamı var?” cümlelerini de duydum. Yaz aylarında genelde ameliyatlı işlemlerin oranı düşerdi ama bu yaz tam tersi oldu. Tatile gidemeyen, evden çalışan, hızlı ve kesin sonuç isteyen büyük bir kesimin operasyonlara ilgisi arttı. Bu sebeple pandemiyle gelen bazı yasakları avantaja çevirerek, cerrahiden yardım alıp, evlerinde karantinada iyileşme süreçlerini atlatan da çok oldu.

Düşünmek İçin Daha Fazla Zamana Sahip Olmak Fark Yarattı

İnsanların daha fazla kişisel, kendilerine ayırdıkları zamanları var artık. Sosyalleşmek yerine kendi kendimize oturmanın, içimizden bizi neyin mutlu ya da mutsuz ettiğini düşünmenin ve aynaya bakıp gördüklerimizi teşhis etme zamanındayız. Düşünmek için daha fazla zamana sahip olmak fark yarattı. İnsanlar artık daha fazla online durumdalar ve her zaman merak ettikleri estetik tedavileri ayrıntılı bir şekilde araştırıyorlar. Üstelik tam manasıyla hazır, konuya son derece hakim bir şekilde ve kararlı olarak gelip, uygulamaları talep ediyorlar.

Online Toplantılar Çok Şeyi Değiştirdi

İnsanlar iş toplantıları için ve hatta aile bireylerini görebilmek için bile Zoom veya farklı video konferans uygulamalarını kullandılar. Bu da kendilerini daha önce görmedikleri açılardan görme imkanı sağladı. Genellikle kendimize çoğunlukla aynadan ve doğruca bakarız, nadiren kendimizin bir profilini veya yandan bir görünümünü görürüz. İnsanlar bu yansımalarını web kameraları üzerinden giderek daha fazla gördükleri için, özellikle boyun liposuction, boyun germe, çene ucu implantı ve rinoplasti gibi profillerini değiştiren cerrahileri talep ediyorlar. 

Bazıları Çok Güzel Birikim Yaptı

Covid döneminde parası olan insanlar, çok ciddi bir birikim yaptılar. Zira tatille gidemediler, yurtdışı seyahatleri yoktu, alışverişe para harcayamadılar, restoran, kafe kısaca dışarda harcadıkları tüm para ceplerinde kaldı. Bunu estetik cerrahide değerlendiren çok fazla hastam oluyor. Pandemide kendilerine, bedenlerine yatırım yaptıklarını söylüyorlar.

Hayatımıza Online Konsültasyonlar Girdi

Yabancı hastalarımıza yaptığımız online muayenelerin sayısı arttı ve buna Türk hastalarımız da eklendi. Online konsültasyon sırasında her şey ele alınamaz, ancak hastalar yine de çok şey öğrenebilir. Üstelik online konsültasyonda daha rahat olduklarının farkına vardım. Ben pandemi geçse bile online konsültasyonların aynı şekilde devam edeceği inancındayım.

Maskeler Gizli Bir İyileşme Süreci Yarattı

Yüz germe ve boyun germe gibi çok fazla talep aldık çünkü iyileşme süreçlerini maskelerin ardında geçirebildiler. İnsanların tüm etkileşimleri sadece yüze odaklıdır ve ayrıca tüm cerrahi alanı kaplayan bir maske takarken iyileşmenin ve iletişimin de konforunu yaşadılar. Maskeler iyileşme sürecinde dışarı çıkmayı çok daha kolay hale getirdi. 

 


Yayınlanma tarihi: 08/02/2021

-

Son Güncellenme: 22/10/2021

Başa Dön