Op. Dr. Tayfun Demirel Daha Önce Duymadığınız 7 Rinoplasti Gerçeğini Açıklıyor

Burun Estetiği

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Tayfun Demirel tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Op. Dr. Tayfun Demirel Daha Önce Duymadığınız 7 Rinoplasti Gerçeğini Açıklıyor

Burun estetiğine günden güne artan bir talep var zira hemen herkes yüzün tam ortasında bulunan bu uzvun yüze ne derece bir estetik duruş kattığının farkındalar...

Peki burun estetiği hakkında ne kadar ayrıntılı bilgiye sahipsiniz, hemen her yerde yazılan söylenen kadar kolay ve pratik bir operasyon mu?

KBB Uzmanı Op. Dr. Tayfun Demirel rinoplasti hakkında daha önce duymadığınız 7 gerçeği açıklıyor:
tayfun demirel“Burun ameliyatları konusunda çoğu insan yeteri kadar bilgili değil. Bunun nedeni, maalesef belirli bilgi parçalarının aktarılmasından kaynaklanıyor. Burun estetiğini uzun süredir düşünenlere faydalı olacağını düşündüğüm bazı noktalara değinmek istiyorum.

1. “Rinoplasti Sadece Estetik Amaçlı Değildir”

nose job for better breath
Evet, burun estetiği çok yapılan bir operasyon hatta tahmininizden çok daha fazla yapılıyor zira kayıtlı olmayan da pek çok vaka var.


İnsanların burun estetiğine karşı bu denli fazla olan ilgilerinin ardında ise sadece estetik kaygılar değil, farklı sorunlar da var. Birçok hasta sapmış bir septum veya farklı burun deformiteleri sebebiyle nefes alma sorunları yaşıyor.

Burun nefes aldığınızda havayı ısıtan ve filtreleyen bir uzuvdur ve operasyon sadece görsellikle ilgili olmayabilir. Yaşanan travma, yaralanma sonrası nefes alma güçlüğünden muzdarip olan insanlara yardımcı olma potansiyeline sahip bir ameliyattır.

2. “Burun Estetiği Sesinizi Değil Ama Tonlamanızı Değiştirebilir”

Burun estetiği iyileşmeDeneyimli bir doktora giderseniz muhtemelen ses tonunuz değiştirmeyecektir. Fakat burnunuzda bir kırık veya tıkanıklık varsa, burun ameliyatı sonrası düzeltilen bu sorun sonrası, sesinizin daha taze ve vurgulu çıkacağı kesindir.

3. “Burun Estetiği Farklı Tekniklerle Yapılabilir”

tayfun demirel ve hastası
Genel olarak, burun ameliyatını gerçekleştirmesinin iki ana yolu vardır. Açık ve kapalı teknik.


Açık teknik, iki burun deliğini ayıran doku olan columella boyunca küçük bir kesi yapılmasıyla gerçekleştirilir. Açık tekniğin kullanılması cerrahın burnun iç kısmına daha iyi erişim sağlar. 

Ayrıca burnun dış kısmında küçük bir iz bırakır. Kapalı teknik ise, sadece burnun iç kısmına kesi yapılmasını içerir.

Pek çok hasta, dışarıdan yara izi olmadığı için kapalı tekniğin tercih edilebilir olduğunu düşünür. Ancak gerçek şu ki, açık veya kapalı tekniğin kullanılması tamamen hastanın deformitesine bağlıdır.

Açık burun estetiği, cerrahın istediğiniz görünümü oluşturması için burun yapısında yeterli değişiklikleri yapmasına izin verirken, kapalı burun estetiği seçeneklerinizi sınırlayabilir.

Açık burun estetiğinden sonra kalan küçük yara izinin genellikle iyi gizlenmiş bir alanda olduğunu ve genellikle çok az kişinin fark edeceği kadar küçük olduğunu da belirtmek gerekir.

4. “İyileşme Beklediğinizden Hızlı ya da Uzun Olabilir”

https://lh4.googleusercontent.com/5EJpQsNlsy7KtoBL_8pYiKgJD82RgetqQPnsdYtuxqENQJL4cmQC1XIHT2wnMGv_biA5ac6x-kqdUqrcQ5zzundlVy0y4UlWXvHPTGjE33RU-02AqP7XlanvFIJjQ4i6fkCmMPf7Birçok kişi burun estetiğinden sonra dinlenmek ve iyileşmek için işten yaklaşık bir hafta kadar izin alır.

Ancak rinoplasti uygulama şeklindeki gelişmeler sayesinde, gerçek iyileşme süresi düşündüğünüzden daha kısa ve rahat olabilir. Fakat tam tersi de olabilir.

İyileşme süreci gerçek anlamda hastadan hastaya değişir, belirli bir zaman vermek oldukça güçtür.

Ek olarak, cerrahınızın ameliyattan sonra ağrı kesici ilaçlar yazması muhtemeldir ve bu da rahatsızlığı hafifletmeye yardımcı olacaktır. Kısaca er ya da geç iyileşeceğinizden emin olabilirsiniz.

5. “İşler Her Zaman Yolunda Gitmeyebilir, Revizyona İhtiyaç Duyulabilir”

revizyon burun
Bazen burun estetiğinden beklediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Ek olarak, ameliyat sonrası burna alınabilecek darbe veya iyileşme döneminde yapılacak hatalı davranışlar sonuçları etkileyebilir.


Sonuçlarınızdan tamamen memnun değilseniz veya ilk ameliyatınızdan sonra burnunuz hasar görürse, burun revizyon ameliyatı düşünülebilir.

Revizyona ihtiyacınız olabileceğini düşünüyorsanız, ilk burun estetiğinizden sonra burnunuza iyileşmesi için yeterince zaman tanımanız önemlidir.

İlk ameliyattan sonra şişliğin azalması ve nihai sonuçların ortaya çıkması 6 ayı ve hatta 1 seneyi bulabilir. Bu sebeple öncelikle ilk burun estetiği sonuçlarının tam olarak oturması için beklemek gerekiyor.

6. “Burun Ameliyatı İyileşme Döneminde Bazı Yasaklar Var”

burun estetiği yasakları
Yasak kelimesi çoğu insana itici gelse de, tüm bunların yapılması ya da uzak durulması iyileşme döneminin sağlıklı bir şekilde geçmesini ve sorun yaşanmamasını sağlar.


Örneğin burun ameliyatınızdan sonra birkaç hafta boyunca yüzmekten veya diğer egzersiz türlerinden kaçınmanız gerekir. Ayrıca yüzüstü uyumaktan ve sigara içmekten kaçınmanız lazım.

Özellikle yurt dışı ya da şehir dışı hastaları uçağa binildiğinde oluşabilecek hapşırma veya şiddetli öksürmeden kaçınmalı, burnunu silmemelidir.

Birkaç hafta boyunca, gözlük takmak da dahil olmak üzere burnunuza herhangi bir ağırlık veya baskı uygulamamanız gerekiyor.

7. “Burun Estetiği Sonrasını Gösteren Bilgisayar Çizimlerine Fazla Güvenmeyin”

Burun estetiği photoshop Bilgisayarda photoshop programı ile yapılan veya farklı uygulamalarla burun estetiği sonrası halinizi gösteren çizimlere çok fazla güvenmemenizi öneriyorum.

Zira 'yeni' bir burnu en iyi şekilde modellemek için bilgisayar simülasyonlarının kullanılması hakkında birçok araştırma yapıldı ve incelediğim kadarıyla bu üretilen sonuçların çok gerçekçi olmadığını düşünüyorum. Her zaman cerrahınızın eğitimine, sanatına güvenerek operasyona girin.

Podcast


Yayınlanma tarihi: 10/11/2020

-

Son Güncellenme: 17/06/2022

Başa Dön