Op. Dr. Soner Tezcan Kol Germe Sonrası İyileşme Dönemini Anlatıyor

Kol Germe

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Soner Tezcan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Op. Dr. Soner Tezcan Kol Germe Sonrası İyileşme Dönemini Anlatıyor

Brakioplasti olarak da bilinen kol germe ameliyatı, üst koldaki gevşek cildi sıkılaştırmak ve genellikle kolun altındaki yarasa kanadı görünümü oluşturan fazlalık yağ ve cildi bedenden uzaklaştırarak, kolu yeniden şekillendirme fayda sağlayan bir operasyondur.

Kilo kaybı veya doğal yaşlanma sürecinde ortaya çıkan kol sarkma sorunu, kol germe ameliyatı dahilinde koltuk altı bölgesinden dirseğe kadar uzanan gevşek cilde müdahale edilerek yapılıyor.

Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Soner Tezcan Yeniben’e kol germe sonrası iyileşme sürecinde en fazla sorulan soruları cevapladı:
Op. Dr. Soner Tezcan whatsapp

Kol Germe Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır? Ne Zaman İşime Dönebilirim? Ne Zaman Araba Kullanabilirim?

kol germe sonrasiÇoğu insan kol germe estetiğinden 10 gün sonra araba kullanmaya başlıyor ama bu tabii ki insandan insana değişebilen bir durum. Eğer masa başı işi yapıyorsanız kol germe ameliyatından bir hafta sonra işe geri dönebilirsiniz.

Daha hareketli bir işe sahipseniz bu ortalama 2 haftayı bulabilir. Kol germe estetiğinden sonraki ilk yedi gün boyunca kan basıncınızı yükseltebilecek, yorucu spor ve aktivitelerden kaçınmanızı öneriyorum.

Kol germe iyileşme döneminde alkol, sigara ve aşırı tuzdan sakınmalı ve bol bol su içmelisiniz

Kol Germe Operasyonundan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim?

kol germe sonrası sporDoktorunuzun da onayını aldıktan sonra 1 hafta sonra yürüyüşlere başlayabilirsiniz. 2-3 hafta sonra çok çok hafif ağırlıklarla direnç antrenmanı egzersizleri de yapabilirsiniz.

İyileşmenin ilk haftasında beş kilonun üzerinde hiçbir şeyi kaldırmamalısınız. Son olarak, iyileşmenizin üçüncü haftasında 15 kilodan fazla bir şey kaldırmayın.

İyileşme sürecinde herhangi bir sorunuz olursa, derhal doktorunuzla iletişime geçin.

Kol Germe Estetiği Oldum, İyileşme Sürecimi Nasıl Hızlandırabilirim?

kol germe sonrası iyileşmeİyileşme sürecinizi hızlandırmak için yapabileceğiniz birkaç şey var. Sigara kan dolaşımını ve iyileşme sürecini bariz bir şekilde etkileyen, zararlı bir alışkanlıktır.

Bu vesileyle sigarayı tamamen hayatınızdan çıkartabilirsiniz. Abur cubur, çöp gıdalar tüketmek yerine, sebze, meyve tuzsuz kuruyemişler ve bol bol su içmek, ayrıca bu süreci dinlenerek geçirmek en hızlı iyileşme sürecini sağlayacaktır.

Protein ve lif bakımından zengin sağlıklı bir diyet çok önemli. Mercimek, bezelye, fasulye, badem, kahverengi pirinç ve kinoanın hem çözünür lif olması hem de biyolojik olarak kullanılabilir bir protein kaynağı olmasından dolayı, iyileşme döneminde diyet listesine eklenmesini öneriyorum.

Kol Germe Estetiği Sonrası İzlerim Nasıl Olacak?

kol germe izleriKol germe estetiğinde en fazla kafaya takılan konu iz mevzudur. İzler kör nokta olarak tabir ettiğimiz, üst kolun tam olarak iç kısmında kalır. Zamanla silikleşir ince bir çizgi şeklinde kalır.

Ortalama 3-4 ay içinde bu durum gerçekleşir. Çoğu hastam zaten sarkan deriden, sallanan, pörsümüş bir fazlalık cilt dokusundan o kadar şikayetçidir ki, açıkçası bu izler onları rahatsız etmez.

Kol Germe Sonrası, Ne Kadar Süre Korse Kullanacağım?

kol korsesiKol germe estetiği sonrası kollara boleroye benzeyen bir çeşit medikal korse giydiriyoruz. Buradaki amaç ödemi engellemek ve dokunun bir an evvel iyileşmesine destek sağlamaktır.

Bu medikal korse, aynı zamanda iyileşme döneminde hastaya koruyucu bir destek de sağlıyor. Hastalarımın en az 3 hafta kadar bu korseyi kullanmasını öneriyorum.

Bu haliyle daha şekilli ve düzgün bir yapıya kavuştuklarını söyleyebilirim.


Yayınlanma tarihi: 04/11/2020

-

Son Güncellenme: 23/12/2021

Başa Dön