Op. Dr. Recep Güzel: “Kepçe kulak ameliyatını genç yaşta geçirmenin birçok faydası vardır”

Kepçe Kulak Ameliyatı

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Recep Güzel tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Otoplasti yani kepçe kulak estetiği pek çok çocuk ve hatta yetişkinin muzdarip olduğu kepçe kulak sorununu düzelten, kulak deformitelerine kalıcı bir çözüm sunan operasyondur. Çoğu cerrahinin aksine kulak estetiğinin çocuklara rutin olarak yapıldığını görüyoruz. KBB Uzmanı Op. Dr. Recep Güzel Yeniben’e kepçe kulak nedir, tanısı ve tedavileri hakkında bilgiler verdi:

Op. Dr. Recep Güzel

“Otoplasti, kulakların görünümünü iyileştirebilen, kepçe kulak ya da asimetri sorununu çözümleyebildiğimiz bir operasyondur. Ameliyat çeşitli estetik kulak sorunlarına hitap etse de, ameliyatın en yaygın amacı çıkıntılı, kepçe olarak ifade edilen kulakları, başa yaklaştırmaktır. Kepçe kulak ameliyatı ayrıca aşırı büyük kulakların boyutunu küçültebilir veya doğuştan gelen kulak deformitelerini çözümleyebilir. Sonuçlar çok doğal görünür ve normalde kalıcıdır.

Kulaklar dört veya beş yaş civarında gelişimini tamamlar ve bu yaşlardan sonra istenildiği zaman yapılabilir fakat kepçe kulak ameliyatını genç yaşta geçirmenin birçok faydası vardır. Zira çocukların özgüvenine katkı sağlar. Ebeveynler erken yaşta yaptığımız otoplastiyi tercih ederek, çocuğa acımasızca yapılan alay etmenin yaratabileceği potansiyel psikolojik ve duygusal zararı azaltabilirler. Yetişkin hastaların da bir otoplasti prosedürünü takiben özgüven yaşadıkları bir gerçek. Artık kulaklarından utanmayan hastalar, genellikle ameliyattan sonra sosyal ortamlarda kendilerini daha rahat buluyorlar.

Kepçe kulak ameliyatı önce sonra

Otoplasti, kepçe kulak estetiği için ideal adaylar, çıkıntılı, büyük veya şekilsiz kulaklarından memnun olmayan çocuklar ve yetişkinlerdir. Adayların sağlıklı, sigara içmeyen bir profilde ve çocuklar söz konusu olduğunda kulaklarının tamamen gelişimini tamamlamış olması gerekir. Otoplastinin birçok faydası vardır, ancak her ailenin veya bireyin bu kararı dikkatlice düşünmesi önemlidir. Çocuklar, kepçe kulak estetiğine duygusal açıdan hazır ve iyileşme sürecine hazırlıklı olmalıdır.Kepçe kulak önce sonra

Otoplasti genel anestezi ya da sedasyon altında yapılabilir. Cerrah her bir kulağın arkasına kesi yapar. Bu kesiler kulakların doğal kıvrımlarındaki küçük izleri gizleyerek görünür yara izi miktarını azaltır. Kesiler yapıldıktan sonra, hastanın ihtiyaçlarına göre kulaklar yeniden şekillendirilir. Bazı durumlarda kulak kıkırdağına müdahale edilir ve kalıcı dikişlerle doğru pozisyona getirilerek, başa doğru bükülebilir. Diğer durumlarda kıkırdağın tamamen çıkarılması gerekebilir. Otoplasti oldukça hızlı yapılan bir cerrahidir ve işlem ortalama 1saatte tamamlanabilir.

Ameliyattan hemen sonra hastalara kulak çevresine bandaj takılır. Birkaç gün sonra, bu bandaj daha hafif bir kafa bandıyla değiştirilir. Kepçe kulak ameliyatı sonrası kulak bölgesinde bir miktar şişlik, uyuşma, kızarıklık ve bazen ağrı veya zonklama olabilir.”


Yayınlanma tarihi: 04/11/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Kepçe Kulak Ameliyatı ile ilgili yazılar