Op. Dr. Oğuz Çörtük’e Karındaki Çatlakları ve Tedavisini Sorduk

Karın Germe

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Oğuz Çörtük tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Op. Dr. Oğuz Çörtük’e Karındaki Çatlakları ve Tedavisini Sorduk

Ciltte yara izi benzeri çizgiler olan çatlaklar en fazla karın bölgesinde gözlemleniyor. Özellikle karın germenin karındaki çatlaklar üzerinde etkili bir uygulama olduğunu da biliyoruz. “Karındaki çatlaklar neden oluşur ve bunun kesin tedavisi nedir?” sorularını Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Oğuz Çörtük’e yönelttik:

Op. Dr. Oğuz Çörtük

Op. Dr. Oğuz Çörtük

Karındaki çatlakların sebebi ciltte meydana gelen genişleme ile birlikte kolajen liflerinin yırtılmasıdır. Liflerde meydana gelen mikro çatlaklara özellikle karın bölgesinde çok fazla karşılaşılır çünkü kilo alma verme ve kadınlarda gebelik ile birlikte gerilen cilt buna en büyük etkendir. Cildin yaşadığı bu hızlı gerilmenin sonucu, cilt bir nevi form da kaybeder.  Çatlaklar mor veya kırmızı bir renkle başlar ve 12 ila 18 aylık bir süreç sonunda beyaza dönüşür. Ama hala estetik açıdan rahatsızlık verir.

Peki, karındaki çatlaklar nasıl geçer? Yağlar, kremler ve hatta lazer tedavileri gibi çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilecek bir dizi tedavi mevcut ama bunların hiçbirisi tam manasıyla bu sorunu ortadan kaldırmaz ancak görünümlerini silikleştirebilir. Özellikle karın bölgesinde, anlattığım şekilde bir çatlak oluşumu varsa, bu karın yapısında sarkma ve form kaybı gibi sorunların da oluştuğunu düşünebiliriz.

Karın germe veya mini karın germe işlemi, çatlaklardan kurtulmanın etkili bir yolu olabilir, ancak yalnızca ameliyatın kapsadığı cilt bölgesindeki çatlakları bedenden uzaklaştırır. Karın germe genellikle bu bölgedeki fazlalık deri, yağ veya gevşek karın kaslarının neden olduğu şişkinliği azaltmada etkilidir. Daha düz ve daha şekilli bir karnın oluşmasına fayda sağlar. Çatlaklar göbek deliğinin altındaki deride mevcutsa, muhtemelen karın germe operasyonu ile bedenden uzaklaştırılacaktır ancak göbek deliğinin üzerindekiler hala görünmeye devam eder. Zaten bu alandaki çatlaklar form olarak daha ince ve daha az görünür haldedir.

https://lh3.googleusercontent.com/-zgbfoGelMmCvUVTKkMwQ9ML36I3o-N4nlY5LHZS3T-QSRHX37pjAdoenEJgdelG9DusJRM8Dwh6x3DVYOR1loqyA9FB8BlWgpq1W0c4hVlZeTPXTtungOu0aw0ZshoPTCAVTpQk

 

 

 

 

 

 

 

Özetle karındaki çatlakları ortadan kaldırmanın en etkili yolu karın germe operasyonudur. Eğer karın bölgesi başta olmak üzere, bedeninizin herhangi bir yerinde çatlak sorununun oluşmasını istemiyorsanız, özellikle gebelik döneminde karnınıza bol bol nemlendirici ve bu duruma özel üretilmiş krem ve losyonları kullanarak, çatlakları oluşmadan engelleyebilirsiniz. Ayrıca doğru miktarda su tüketimi ve kilonun sabit tutulması da yine çatlakları önleyebilir."


Yayınlanma tarihi: 13/11/2020

-

Son Güncellenme: 12/03/2021

Karın Germe ile ilgili yazılar