Op. Dr. Murat Gürel: "Vajina daraltma hakkında çok fazla bilgi kirliliği var”

Genital Estetik

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Murat Gürel tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Op. Dr. Murat Gürel: "Vajina daraltma hakkında çok fazla bilgi kirliliği var”

Günümüzde teknolojinin ve tıbbın gelişimiyle, vücudumuzla ilgili pek çok ameliyatı artık çekinmeden, korkmadan yaptırabiliyoruz. Bunlardan birisi de, son dönemlerde adından sıkça bahsettiren genital estetik ve vajina daraltma ameliyatlarıdır. Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Murat Gürel Yeniben’e genital estetik, labioplasti ve vajina daraltma konularında açıklamalarda bulundu:

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v80), quality = 97

Op. Dr. Murat Gürel

“Kadın genital bölgesi ile ilgili estetik kaygıların giderilmesini sağlayan bu operasyonlarda öncelikle kadınların cinsel hayattaki mutlulukları ön planda tutuluyor. Önceleri vajinayla ilgili problemler önemsenmiyor, problemler gün yüzüne çıkarılmadan geçiştiriliyordu.  Kadınlarımızın daha bilinçli olması, bu tip ameliyatların varlığından haberdar olunması, operasyonun konforlu geçmesi gibi nedenlerle artık genital estetik utanılmadan konuşulan konulardan birisi olmaya ve uygulamanın artık çoğu kadın tarafından tercih edilmesine neden oldu.

Bu sorunlar ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerden, vajinal enfeksiyonun tedavi edilmemesinden, doğuştan ya da gebelik sonrası oluşan problemlerden kaynaklanıyor. Genital estetik ameliyatlarında genellikle, iç, dış dudakların uzunluğu, büyüklüğü, sarkıklığı, asimetrik dudaklar, klitoris büyüklüğü, pubis- Venüs tepeciğindeki fazlalıklar, vajinadaki renk değişimi, hasar gören kızlık zarı ve vajina deformasyonu gibi sorunlar çözümlenebilir. Ne yazık ki en fazla sorulan ve talep edilen vajina daraltma hakkında ise çok fazla bilgi kirliliği var.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), default quality

Bu konuya geçmeden evvel kadın genital estetiği başlığı altında neler yapabiliyoruz, onlara bakmak istiyorum. Kadın genital bölgesini dış genital ve iç genital olarak 2 ayrı bölümde inceleriz. Dış genital organlarda labioplasti ve labium majuslara yani büyük dudaklara yağ veya dolgu uygulamaları ve pubis estetiği yapılabilir. İç genital organlara ise, hymenoplasti ve vajinoplasti yapılabilir.

Özellikle dış genital uygulamalarda ele aldığımız labioplasti uygulamasının pek çok faydası var. Kadınların çoğu sarkmış ve fazlalık oluşturan labio sebebiyle mayo, bikini, tayt, dar pantolon giymekten çekiniyor, dış genital görüntülerinden memnun olmadıkları için karşı cinsle birliktelikten kaçınıyorlar. Kadınlarımızın, bu operasyonlar sayesinde, kendilerine güvenleri artıyor ve kendilerini daha rahat hissediyorlar. Pubis estetiği de aynı şekilde sezaryen çizgisiyle klitoris arasında kalan bölgenin yağlanmasından kaynaklanan kabarıklığın liposuction yöntemiyle alınmasıdır.

Bu operasyonlar en fazla 1 saat süren, oldukça konforlu uygulamalardır. Kişi operasyon sonrası hemen eve gidebilir. Bu operasyonları yaptıran kadınlar, normal doğum yapabilirler. Kızlık zarına zarar vermediği için, yani dış kısımda kaldığı için bakireler de rahatlıkla yaptırabilirler. Operasyonun deneyimli, konunun uzmanı bir cerrah tarafından yapılması, olumsuz sonuçlar yaşanmaması için önemlidir.

genital estetik

İç genital organlara ise, hymenoplasti ve vajinoplasti yapılabilir. Vajinoplasti hak arasında vajina daraltma olarak geçiyor. Ve az evvel de dediğim gibi vajina daraltma hakkında çok fazla bilgi kirliliği var. Vajina daraltma kremi adı altında satılan ne olduğu belli olmayan ürünleri kullanıp, sorunlar yaşayanlar, vajina daraltma doğal yöntemler diye sürekli konu komşusunda bitki karışım tarifleri almaya çabalayanlar… Öncelikle şunu özellikle belirtmek isterim. Böyle bir şey yok ve olması mümkün değil. Vajina zaten özel bir floraya sahip bir alan ve bu tarz içeriklerle farklı sorunlar yaşanması muhtemeldir. Vajina daraltma 2 farklı yöntemle yapılabilir. Bir tanesi hastanın bedeninden aldığımız yağın, vajina bölgesine daraltma sağlamak amacıyla enjekte edilmesidir. Bir diğeri ise, cerrahi dikişlerle bölgeyi daraltmak ve sıkılaştırmaktır.

Kadın genital bölgesinde estetik sorun ne olursa olsun, mutlaka bir estetik cerrah tarafından değerlendirilmelidir ancak bu şekilde doğru ve anlamlı bir sonuca kavuşulabilir.”


Yayınlanma tarihi: 24/11/2020

-

Son Güncellenme: 12/03/2021

Genital Estetik ile ilgili yazılar