Op. Dr. Metin Kerem açıklıyor: Covid-19 aşısı ve dolgular

Dolgu Uygulamaları

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Metin Kerem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Op. Dr. Metin Kerem, son günlerde gündemde olan Covid aşısının estetik yaptıranlar için zararlı olabileceği üzerine çıkan haberlere Yeniben'e özel açıklamada bulundu. 

op dr metin kerem

Kerem; “Covid aşısı olan kişilerde mevcut dolgu bölgelerinde bir takım reaksiyonlar olduğu ile ilgili bazı haberler var. Bunların doğruluk payıda var ancak bunlar biraz çarpıtılarak yansıtılıyor. Aşının dolguları eritme durumu söz konusu değil. Dolguları eritmek öyle kolay bir şey değil. Biz istediğimiz zaman bile kolay kolay eritemiyoruz.”

Vücut dolguları yabancı madde olarak algılayabiliyor

dolgu

“Vücutta immün sistem herhangi bir mikroba ya da herhangi bir olaya karşı bir reaksiyon gösterdiğinde, bağışıklık sistemimiz bir şekilde yükselişe geçtiğinde yabancı mikroba karşı dolgu maddelerinin de bazen yabancı madde olarak algılayıp, bunların etrafında da bir takım reaksiyonlar gerçekleşebiliyor. Biz bunları daha çok kızarıklık, şişlik ve hassasiyet şeklinde görüyoruz. Bu yeni bir durum değil ve sadece Covid aşısında olan bir şey de değil. Herhangi bir ateşli hastalık geçirildiğinde ya da bir başka sebeple immün sisteminiz aktive olduğunda bu tür reaksiyonlar zaten hep görülebiliyordu halen de görülebiliyor. Covid aşısı da immün sistemi harekete geçiren bir uyaran olduğu için ona bağlı olarak da bu tür reaksiyonlar görülebilir ancak konunun silikon ile hiçbir ilgisi yok. Silikonların bu tür bir reaksiyon vermesi söz konusu bile değil. Dolgu maddelerinin gösterdiği reaksiyonlar da herkeste olmuyor, arada nadiren görülebiliyor. Ben de daha önce bazı hastalarımda bu durumun örneklerini gördüm. Bir takım ateşli hastalıklar geçirildiği zaman bu bölgelerde biraz daha bir hassasiyet, hafif bir şişlik ya da sertleşme gibi belirtiler görülebiliyor.”

 


Yayınlanma tarihi: 29/12/2020

-

Son Güncellenme: 07/02/2021

Dolgu Uygulamaları ile ilgili yazılar