Op. Dr. Ceyhun Aydoğan Cevaplıyor: Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşilir?

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Op. Dr. Ceyhun Aydoğan Cevaplıyor: Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kaç Günde İyileşilir?

Mide küçültme, tüp mide veya tıbbi adıyla sleeve gastrektomi olmaya hazırlanıyorsanız, sonrası süreçte neler yaşayacağınızı merak ediyorsunuzdur. Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Aydoğan’a mide küçültme ameliyatı sonrası kaç günde iyileşilir, tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli sorularını sorduk?

Op. Dr. Ceyhun Aydoğan

Op. Dr. Ceyhun Aydoğan

“Tüm mide operasyonlarında midenin yaklaşık %80’nini alarak, adı üstünde midenin tüp şeklini almasını ve bu haliyle hastanın daha az besinle doyabilmesini sağlıyoruz. Elbette tüp midenin sadece obeziteye faydası yok aynı zamanda tip 2 diyabet veya uyku apnesi gibi kiloyla ilgili yandaş hastalıkları da tedavi edebiliyor. Dahası kilo verme ameliyatı geçirenlerin neredeyse tamamı %95’i yaşam kalitelerinin de arttığını söylüyorlar. Tüp mide ameliyatı olan kişiler fazla kilolarının yaklaşık %40'ını kaybeder.

Tüp mide ameliyatı laparoskopik cerrahi tekniğiyle yapılır yani cerrahın küçük kesikler yaptığı ve bu kesiklerin bir tanesinden midenin kesilmiş kısmının çıkarıldığı bir operasyondur. Küçük kesiler demek, büyük oranda konforlu bir iyileşme süreci demektir. Mide küçültme ameliyatı sonrasında çoğu insan 2 ila 3 gün hastanede kalır ve 3 ila 5 hafta içinde normal aktivitelerine dönerler. Hatta masa başı işi yapıyorsanız, 1 hafta sonra işinize dahi dönebilirsiniz. Elbette ameliyatın "açık" olması gerekiyorsa, yani cerrahın daha büyük bir kesi yapması gerekiyorsa, iyileşme süreci uzayacaktır.

Tüp mide ameliyatı sonrası nasıl beslenmeli sorunuza gelecek olursak, kilo verme ameliyatı sonrası bariatrik diyet uygulaması yapılır. Bir süre sıvı, bir süre lapa ve sonra bol bol çiğneyerek katı gıda sürecine geçersiniz. Bu süreç ilk 1 ay içinde tamamlanır. Geri kalan özellikle ilk 6 ay boyunca küçük lokmalarla çok çiğneyerek yemek yenmeli. Porsiyonlarınız avuç içiniz kadar olmalı zira kilo verme ameliyatının yarattığı küçük mide ancak bu kadarını alabilir. Tokluk yaşadığınız an yemeyi bırakabilirsiniz. Büyük öğünler yemek sorunlarına neden olabilir. 

https://lh3.googleusercontent.com/mi-mQ9sDXsBg74goPPMUgfN94f0_NSCS1K-0iA02MpRNC7_WaqwmjZ680K2ho8Acvf-8myAPBXjc_POi6UhZ3koHhEE39oeRMdn1vvK9hLgGi0dXFYb5aDcljuLQUyJ5c7daRvhP

İyi beslenmelisiniz, ağırlıklı olarak protein tüketmeli, su içmeli ve kalorisi yüksek gıdalardan uzak durmalısınız. Özellikle katı sıvı ayrımına dikkat etmek gerekiyor, yemek öncesinde ve sonrasında yarım saat sıvı alımı durdurulmalı, yemekle birlikte sıvı tüketilmemelidir.

Kliniğimde hastalarıma sağlıklı bir yaşam tarzına geçmelerine yardımcı olacak programlar sunuyor ve mide küçültme ameliyatı sonrası iyileşme dönemlerinde ve beslenme konularında onlara rehberlik ediyoruz. “


Yayınlanma tarihi: 05/11/2020

-

Son Güncellenme: 10/03/2021

Mide Küçültme (Tüp Mide) ile ilgili yazılar