Op. Dr. Berat Çiğdem: “Meme küçültme, hastayı büyük bir yükten kurtarır”

Meme Küçültme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Göğüs küçültme ameliyatı dediğimizde aklımıza ilk olarak ufalan memeler gelse de aslında sırt ağrısı, kalıcı kızarıklıklar, meme altında oluşan cilt problemleri gibi pek çok sorunu da çözümleyebiliyor. Kısaca göğüsleri forma sokan meme küçültme estetiği, aynı zamanda kadınlarda sağlık sorunlarına yol açan bu fazlalıklardan kurtulma şansı da veriyor. Meme küçültme öncesi ve sonrası fotoğraflara baktığımızda ise gerçek anlamda büyük bir değişime şahit oluyoruz. Eğer siz de meme küçültme estetiğini düşünüyorsanız, Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’in bu yazısı tam size göre olabilir:

“Dediğiniz gibi meme küçültme sadece estetik amaçla yapılan bir cerrahi değildir. Meme küçültme hastayı büyük bir yükten kurtarır. Her memeden fazla doku çıkarılır, kalan deri daha kompakt bir şekil elde etmek için gerilir ve meme başı yani areolar kompleksi daha anatomik olarak merkezi bir konuma yeniden konumlandırılır. Tüm bu adımlar, güzel bir şekilde yuvarlatılmış, daha küçük, daha sıkı bir göğüs şeklinin oluşturulmasına izin verir.

Op. Dr. Berat Çiğdem

Op. Dr. Berat Çiğdem

Eminim büyük meme sorununu yaşayan pek çok kadın meme küçültme öncesi ve sonrası fotoğraflarına bakıyor, mukayese yapıyor ve kendine uygun olan yöntemi veya doktoru bulmaya çabalıyor. Bu araştırmayı yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini 5 başlıkta inleyebiliriz.

1. Yuvarlak bir şekil

Meme küçültme estetiği basit bir küçültme gibi gelebilir sizlere fakat estetik cerrahlar, göğüsleri küçültme konusunda stratejik olmanın ötesinde, göğüsleri sadece daha küçük değil, aynı zamanda daha biçimli ve yükseğe çekme yani dikleştirme de yaparlar, daha doğrusu yapmalıdırlar. Ben kendi pratiğimde hastalarıma her zaman, meme küçültmede, göğüs dokusunun alınmasıyla birlikte meme dikleştirmenin de yapıldığını söylüyorum çünkü büyük göğüslerin rahatsızlığı sadece buraya toplanmış kilodan değil aynı zamanda sarkıklıktan da kaynaklanır. Göğüslerin sternumdan ne kadar aşağı sarktığına bakarak her iki faktörü de ele almak önemlidir. Hatta göğsün altından ve yanlarından fazla kiloları almak ve hacmi göğsün üst ve orta kısımlarında tutarak, gömülü bir görünümden kaçınmak, daha hoş, yuvarlak bir şekil oluşturmak için son derece gereklidir.

Üst kutup dolgunluğunu oluşturmak neredeyse her meme ameliyatında bir hedef olsa da, tek başına bu, her zaman mümkün olmuyor. Yani göğüsleri küçülttükten sonra bu bölgeye az da olsa yağ transferi veya hatta küçük bir implant ekleme fikri belki mantıksız görünebilir, ancak çoğu hastanın arzuladığı sutyen etkisini sağlamanın tek yolu budur.

2. Simetri

Göğüslerin ikiz değil, kız kardeş olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur yani her açıdan, tam olarak birbirine benzemiyorlar. Dolayısıyla meme küçültme sonrası da tıpa tıp aynı olmayacaklar ama olabildiğinde simetrik durmaları için çabalarız. Bunun sonucunca meme küçültme ile ameliyathaneden aynı büyüklükte, koordineli oranlarda ve aynı yükseklikte duran, yuvarlak veya oval memelere sahip olarak çıkmanızı arzularız. Simetrik bir sonucun anahtarı, dikkatli preoperatif işaretlemeler yapmak ve hem meme başı, areolar konumlandırması hem de areola altı ile meme altı kıvrımı arasındaki mesafe konusunda hassas olmaya dikkat etmektir. Ayrıca, her iki taraftan alınan miktarları karşılaştırmak için eksize edilen meme dokusunu tartarız. Son olarak, son dikişleri atmadan evvel, göğüslerin şeklinin ve boyutunun birbirine yakın olduğundan emin olmak için hastayı ameliyat masasında dik pozisyona getirip, tekrar kontrol ederiz.

meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası

3. Genç bir meme ucu-areolar pozisyonu

Meme küçültme sırasında, her kesi belirli bir hedef doğrultusunda yapılır. Örneğin areola küçültme için meme başına yapılan kesi, areolanın boyutunu küçültür ve memede daha yüksek, daha merkezi bir konuma taşınmasına izin verir. Nihayetinde, areolaların boyutları, alttaki memelerin boyutlarına uymalıdır. Hastalar bazen yeni meme uçları için özel isteklerde bulunurken, ideal yerleşimin meme kıvrımı seviyesinde olduğunu hatırlatır ve başka bir pozisyonun doğallıktan çıkaracağını vurgularım. Meme ucunun memenin en çıkıntılı kısmında olup olmadığını görmek için yandan konumuna bakmalısınız.

4. İnce ve gizli izler

Doktorlar ve hastalar için, göze çarpmayan yara izleri her zaman bir önceliktir. Geçirilen ameliyatın türü ne olursa olsun bu böyledir. Ancak bu özellikle meme küçültme için çok daha fazla geçerlidir çünkü kesiler çok önde ve merkezdedir, dolayısıyla hasta bunu çok dert eder, haklıdır da. İyi bir kesi izi görünümü, memenin genel görünümü için hayati önem taşır. Koyu, kabarık, belirgin yara izi, en mükemmel şekilli göğüs küçültme işlemlerinin bile güzelliğini azaltacaktır.

meme küçültme estetiği

Daha önce de belirtiğim gibi, her kesi cerrahi bir amaca hizmet eder. Göğüsleri dikerken, cerrahlar meme uçlarını yeniden boyutlandırmak ve yeniden yerleştirmek için areolaların etrafını keserler. Bu haliyle fazla deriyi sıkılaştırmak ve çıkarmak, böylece göğüs tabanını daraltmak ve yuvarlamak ve kalan dokunun dikleştirilmesini sağlarız.  Areolayı çevreleyen ve göğsü dikey olarak bölen bu iki kesi, lolipop izi olarak bilinen şeyi oluşturur. Daha büyük göğüsler için, ek dokuyu çıkarmak amacıyla genellikle göğüs kıvrımı boyunca üçüncü bir kesi yapılması gerekir. Bu çizgi, bir çapa modeli oluşturmak için öncekiyle birleştirilir. Kendi pratiğimde bu kesiyi kolun altına kadar uzatmam, olabildiğince gizli bırakmaya çabalar ve böylece daha doğal bir görünüm elde etmeye çalışırım. İnce, neredeyse görünmez yara izleri için önkoşul, titiz kapatma ve olabildiğince minimum gerginlik yaratan dikişlerdir.

5. Orantı

Her zaman meme küçültme sırasında şu soruyu kendime sorarım: “Sonuç hastanın genel beden büyüklüğü ile orantılı mı?” Bu bence meme küçültme konusundaki en önemli kriterlerden birisi. Kısaca göğüsler vücudun geri kalanıyla orantısız görünmemelidir. Siz de meme küçültme sonrasını değerlendirirken buna dikkat etmelisiniz.


Yayınlanma tarihi: 27/01/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön