Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Tüp Mide Hakkında Sık Sorulan Soruları Yanıtlıyor

Mide Küçültme (Tüp Mide)

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Ceyhun Aydoğan tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ceyhun Aydoğan, Tüp Mide Hakkında Sık Sorulan Soruları Yanıtlıyor

Doğumdan Ne Kadar Süre Sonra Mide Küçültme Ameliyatı Yaptırabilirim?

Doğumdan sonra genellikle 4 ila 6 ay bekliyoruz. Hastaların metabolizması oturduktan sonra da mide küçültme operasyonlarını gerçekleştiriyoruz.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatlarında Kampanya Olur Mu?

Tüp mide ameliyat fiyatlarında şu an için bir artış yapmadık, döviz kurları artmasına rağmen. Ayrıca unutmayın, sadece ameliyat değil, düzenli diyetisyen ve psikolog takibi hizmetini ömür boyu veriyoruz. Aslına bakarsanız bu son derece ekonomik bir sürece taşıyor sizleri.

Ceyhun aydogan

Op. Dr. Ceyhun Aydoğan


Tüp Mide Operasyonundan Sonra Yemekle Birlikte Sıvı Tüketilemiyormuş, Öyle Duydum ve Kana Kana Lıkır Lıkır Su İçilemiyormuş, Doğru Mu?

Evet, katılarla sıvıları ayırmanız yani yemekten önce ve sonra yarım saat boyunca su içmemenizi öneriyoruz ama lıkır lıkır su içme süreci zamanla oturuyor. Genellikle 2 yıl içerisinde hastalarımız rahatlıkla sıvı tüketebiliyorlar.

Tüp Mide Ameliyatı ve Mide Bypass Ameliyatı Arasındaki Fark Nedir?

Tüp mide ve gastrit bypass ameliyatları farklı tekniklerle yapılan ameliyatlardır. Sonuçları da farklıdır. En önemli farkları tüp mide operasyonunda 6 ay sonra ilaç ve farklı destek tedavilerini keserken, gastrit bypass ameliyatında ise ömür boyu destek tedavisi almak zorunda olmanızdır.

Tüp Mideli Hastalar İçin Uygulanabilecek Mide Balonu Üretilebilir Mi?

Tüp mideli hastalara mide balonu ya da mide botoksu gibi uygulamalar önermiyoruz ve ayrıca üretileceğini de zannetmiyorum çünkü balon ya da botox, ameliyat olmamış hastalara fayda sağlayan işlemler. Kişiye özel tedavi planlaması gerekir.

Tüp Mide Ameliyatı Olduktan Sonra Hayatım Boyunca Yapmam ve Yapmamam Gereken Şey Nedir?

Bu ameliyatı olduktan sonra hayat boyu asitli gıdalar tüketmemeniz lazım ayrıca katı ve sıvı ayrımına dikkat etmek gerekiyor. Yani yemeklerden yarım saat sonra sıvı almanız gerekiyor, onun dışında herhangi bir şey yapmanıza gerek yok.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hastanede Kaç Gün Kalınıyor?

Tüp mide ameliyatı sonrası biz 2 gece hastanede yatırıyoruz. 3. gün kaçak testlerini yaptıktan sonra, her şey yolundaysa, hastalarımızın direnini alıp, taburcu ediyoruz. Çok korkulacak bir süreç değil, genelde 1. gün bile evine gitmek istiyor pek çok kişi.

Merhaba, Boyum 167, Kilom 75… 10 Kilo Vermek İstiyorum, Ne Önerirsiniz?

Size mide botoksu önerebilirim. 10-12 kilo fazlalığı için gayet ideal bir yöntem. Aynı zamanda diyet desteği almanızla da çok başarılı sonuçlar elde eden, çok kilo veren hastalarımız var.

Tüp Mide Ameliyatından Kısa Bir Süre Sonra Covide Yakalanırsak Ne Kadar Riskli Bizim İçin?

Ameliyatın ilk 1 haftasında katı bir hap alamadığınız için biraz sıkıntı yaşanabilir. Ama onun dışında, daha sonraki süreçte çoğu hastamız habersiz olarak covid geçiriyor ve hiç kimsenin tedaviye ihtiyacı olmadı. Covid konusunda endişeniz olmasın.

Merhaba Safra Kesesi Taşım Var. Muayene Esnasında Ultrasona Kendiniz Mi Bakıyorsunuz?

Çalıştığımız hastanelerde radyoloji doktorlarından ultrason için destek alıyoruz. Hem daha güvenilir hem de daha kalıcı ve net sonuçlar sizin elinize veriliyor. Bu yüzden daha çok radyoloji doktorlarıyla bu işi yürütüyoruz.

Hocam 92 Kiloyum, Boyum 160. Mide Ameliyatı Olabilir Miyim?

İndeksiniz önemli bizim için ve sizin indeksiniz 36. Bu indeksle dünyanın her yerinde ameliyat olabilirsiniz. Buradaki amaç sizi 60’lı kilolara %95 oranında kalıcı olarak düşürmektir.

Mide Botoksu Gerçekten İştahı Biraz Kapatıp, Tatlı Krizlerini Azaltıyor Mu?

Obezite, kilo alma psikolojik, hormonal, genetik faktörlere bağlı bir hastalık dolayısıyla tek bir işlem, botoks yapıldı diyelim, sadece bu şekilde kalıcı bir kilo vermeniz güç. Ardındaki sebebi incelememiz ve diyetisyen kontrolü ile desteklenmenizi öneririm.

Tüp Mide Sonrası Saç Dökülmesi Yaşıyorum, Normal Mi? Demir Eksikliği İçin Aldığım İlaç Mide Bulantısı Yaptı, Normal Midir?

Tüp mide ameliyatı işin %50’si, bundan sonraki kısım tamamen profesyonel bir ekip tarafından, bir diyetisyen, bir psikolog hatta bir fitness koçu tarafından takip edilmeniz gerekir. Eğer bu takipleri aksatırsanız bu tarz sorunlar yaşanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Kaç Kilo Olmamız Gerekiyor?

Tüp mide ameliyatınız için, biz sizin kilo boy oranınıza yani vücut kitle indeksinize bakıyoruz. Bu indeks 35’in üzerindeyse, tüp mide olabilirsiniz. 32’in üzerinde şeker hastalığı olan insanlara da operasyon yapılabiliyor.

Tüp Mideden Sonra Midede Ağrı Olur Mu?

Normalde gördüğümüz bir şikâyet değil mide ağrısı. Her zaman söylediğim gibi, takip önemli. Çok iyi takip edilirseniz, herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Mide Botoxu Yapıldıktan Sonra Diyetisyen Kontrolü, Covid Sebebiyle Online Mı Yapılıyor?

Kliniğimizde yapıyoruz genellikle görüşmeleri. Online isteyen hastalarımıza, online diyet olarak da yardımcı oluyoruz. Fakat endişelenmeyin, kliniğimiz sık aralıklarla dezenfekte oluyor, ayrıca hastalarımızın birbiriyle karşılaşmaması için de randevu planlamalarına dikkat ediyoruz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Yan Yatılamıyormuş, Bu Süre Ne Kadar Devam Ediyor?

Hayır böyle bir şey yok. Herkes istediği pozisyonda yatabilir. Ameliyat kapalı bir teknikle yapıldığı için, rahatlıkla hareket edebilirsiniz. 4 saat sonra kalkıp yürüyorsunuz zaten. Benim pratiğimde bahsettiğiniz tarzda bir durum yok.

Tüp Mideliyim. 95’ den 63’e Düştüm. Ne Yaptıysam Daha Da Veremedim. Boyum 155. Neden Sizce?

Aslında ameliyat hedefine ulaşmışsınız. Kilonuzun 3’te birini vermişsiniz. Bu kiloyu korumanız gerekiyor.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Oruç Tutabilir Miyiz?

Ramazan yaklaştıkça en fazla sorulan sorular arasında tüp mide ve oruç tutma konusu yer alır. İlk 1 yıl oruç tutmanızı istemiyorum ama 1 yıldan sonra kendinizi deneyerek, herhangi bir rahatsızlık hissetmezseniz oruç tutabilirsiniz.

Tüp Mide Fiyatı Nedir?

Açıkçası 7- 8 farklı grup hastanede ameliyat yapıyoruz. Burada önemli olan sizin tercihiniz. Hangi hastanede hangi şartlarda ameliyat olmak istiyorsanız, bu şekilde bir fiyatlandırma yapıyoruz. Tüp mide fiyatı için online, ücretsiz görüşme yapabilirsiniz bizimle.


Yayınlanma tarihi: 19/11/2020

-

Son Güncellenme: 10/03/2021

Mide Küçültme (Tüp Mide) ile ilgili yazılar