Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme (Tüp Mide)


Normal mide hacminin (800-1000 ml) ⅔’sinin laparoskopik cerrahi yöntemle küçültülmesi (250-300 ml sınırına çekilmesi) işlemine “Mide Küçültme Ameliyatı” denir.

Mide Küçültme Ameliyatı birçok isimle anılır, en çok bilinen ve sıklıkla kullanılan “Obezite Cerrahisi” ve “Tüp Mide” dir.

Tüp Mide diye anılmasının nedeni Mide Küçültme Ameliyatı sonrası midenin aldığı biçimin tüp formuyla benzerliğidir.

Mide Küçültme Ameliyatı, obezite teşhisi konmuş, uzun uğraşlar sonucu diyet ve spor destekli yaşam programına rağmen kilo kaybı sağlanamamış, aşırı kilo ya da genetik sorunların eşlik ettiği kronik hastalıklar gelişmiş kişiler için en etkin tedavi yöntemlerinden biridir.

Mide Küçültme Ameliyatı, sadece istenmeyen kilolardan kurtulmanıza yardımcı olmaz ayrıca varsa kişinin şeker, uyku apnesi, tansiyon ve benzeri kronik hastalıkları da sonlandıran bir ameliyattır.

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları Ne Kadardır?

Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları 15.000-50.000 TL arasında değişir.

Bu genişlikte bir yelpazede ücretlendirilen Mide Küçültme Ameliyatı fiyatlarına etki eden pek çok etken vardır.

Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları; Mide Küçültme Ameliyatını yapacak doktor, doktorun ünvanı, doktor muayenehanesinin konumlandığı il, ilçe gibi detaylarla şekillenir.

Ayrıca ameliyatın yapıldığı hastane, hastanenin bulunduğu il, hastanenin otelcilik hizmeti gibi unsurlara bağlı olarak da Mide Küçültme Ameliyatı fiyatları farklılık gösterir.

Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Mide Küçültme Ameliyatı riskleri olan bir cerrahi işlemdir.

Ameliyatin riskleri diğer tüm ameliyat riskleri ile eşdeğerdir.

Bu nedenle Mide Küçültme Ameliyatı öncesi ve sonrası doktorunuzca önerilmiş tüm uyarı, öneri ve kuralın harfiyen uygulanması; varsa kronik rahatsızlıklar, süreklilik arz eden ilaç kullanımı gibi her bilgi önemli önemsiz denilmeden doktorunuzla paylaşılmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı risklerinin en büyüğü ameliyatın geri dönüşümsüz olmasıdır.

Adıyla müsemma Mide Küçültme Ameliyatında midenin küçültülmesi için mide çıkarılır.

Çıkarılan midenin yeniden yerine konulabilmesi mümkün değildir.

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası, kişinin hedeflenen kiloya ulaşması genellikle gerçekleşir.

Ancak bazı durumlarda ameliyat beklenen sonuçları getirmez.

Bu bir risktir.

İşte mide küçültme ameliyatı risk doğuran ve yöneltilmesi gereken sebep sonuç ilişkili etkenler;

1.Tatlı düşkünlüğü olan kişiler, Mide Küçültme Ameliyatı risk grubundan yer alan kişilerdir.

Bu kişiler, Mide Küçültme Ameliyatı sonrası iştah kaybı yaşasalar da tatlı alışkanlıklarından vazgeçemedikleri için beklenen kiloya ulaşamazlar.

Tatlı eğilimi olan kişiler için multidisipliner bir çalışma planlanmalıdır.  

Öncelikle beslenme alışkanlığının değiştirilmesine yönelik bir diyetisyen programı eşliğinde hareket edilmeli eğer sonuç alınamıyorsa “mide bypassı” veya “duodenal switche” gibi ameliyatlarla Mide Küçültme Ameliyatı desteklenmelidir.

2.Mide Küçültme Ameliyatı bazı kronik hastalıklar üzerinde belirli yüzdelerde azalma sağlar.

Diyabetik (şeker hastası) kişiler ameliyat sonrası %40-60 oranında; hipertansiyon hastaları ise %60-70 oranında hastalıklarından kurtularak ilaç kullanımına gereksinim duymadan hayatlarını sürdürebilirler.

Ancak mide bypassı ya da mini gastrik bypass ameliyatları bu tip kronik hastalıklar %90’a varan başarı oranları ile neticelenir.

Hedef, bu hastalıkların ortadan kaldırılması ise önerilen diğer iki ameliyat türüne oranla Mide Küçültme Ameliyatı risk taşır.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Mide Küçültme Ameliyatı için belirli kriterler vardır. Bu kriterlerin dışında kalan kişilere mide küçültme ameliyatı yapılmaz.

Vücut kitle indeksi 35 kg/m2 altında olan kişilere mide küçültme ameliyatı yapılmaz.

Bu değer Mide Küçültme Ameliyatı yapılacak kişiler için alt sınırdır.

18 yaş altı kişilere de Mide Küçültme Ameliyatı yapılmaz.

Ciddi bir obezite sorunu olsa dahi kişinin fiziki ve hormonel gelişim sürecinin bitmiş olması gereklidir.

Ciddi psikiyatrik hastalığı olan kişiler, ilaç ve alkol bağımlıları kişilere de mide küçültme ameliyatı yapılmaz.

Mide Küçültme Ameliyatı mutlaka anestezi altında yapılır.

Bu nedenle anestezi almasına engel bir rahatsızlığı olan kişilere mide küçültme ameliyatı yapılmaz.

Mide fıtığı olan kişilere Mide Küçültme Ameliyatı yapılmaz.

Son olarak hamilelik 1 yıl içinde hamile kalmayı planlayan kişiler de Mide Küçültme Ameliyatı için uygun aday değildirler.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi önemlidir.

 

Midenin ortalama dörtte üç oranına kadar küçültüldüğü bu ameliyatta, kişinin nasıl bir beslenme programı uygulayacağı, Mide Küçültme Ameliyatı sonrası hedeflenen kiloya ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Bu beslenme programı genellikle protein ağırlıklıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenme, sıvı gıdadan katıya geçiş aşamaları ile gerçekleştirilir.

Tıpkı bebek beslenmesinde olduğu gibi mide, yeni düzene sisteme alışana kadar önce sıvı ağırlıklı besinler tercih edilmelidir.

Buna berrak diyet denir.

Berrak diyet, Mide Küçültme Ameliyatı sonrası ilk günlerde sadece su ile başlayan ve yaklaşık 14 gün boyunca günde 1,5 litre suyun azar azar tüketildiği, ilk 3 günün sonunda su ile beslenmeye ek, şekersiz ve tanesiz komposto, ıhlamur, et ya da tavuk suyu gibi sadece sıvı alımı üzerine kurulu diyettir.

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenme biçimine 2. Haftadan itibaren pureed diyet denilen diyet modeli ile devam edilir.

Omlet, süzme peynirler, yağsız yoğurt, peynir altı suyu, sebze püreleri gibi ezilerek püre haline getirilmiş gıdalar ile birlikte çorba ve az şekerli muhallebi türevi tatlıların tüketimine bu süreçte başlanabilir.

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenme 1. Ayın sonunda taneli ama yumuşak gıdaların tüketildiği formülde olmalıdır.

1. Ayın sonunda kilo kayıplarının da başlamasıyla Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenme modeline protein yönünden ağırlıklı gıdaların eklenmesi beklenir tavuk, balık, hindi, köfte gibi protein zengini gıdalara sebze ve meyveler de eklenerek sağlıklı bir beslenme benimsenmelidir.

Günlük alınması gereken protein miktarının 60 gramla sınırlandırıldığı bu yeni sistemde 3 ana öğün düzenine geçilir.

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenmede dikkat edilmesi gereken en önemli kurallardan biri taneli beslenmeye geçildikten sonra her bir lokma küçük küçük alınarak uzun uzun çiğnenmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı sonrası beslenme ilk aylarından itibaren benimsenen yeme biçimi düzenli diyetiniz haline gelmelidir.

3. Aydan sonra kademeli olarak günlük alınacak protein miktarı arttırılmalı ve sağlıklı beslenme yaşam tarzı olarak benimsenmelidir.

Mide Küçültme Ameliyatını Devlet Karşılıyor mu?

Mide Küçültme Ameliyatı devlet tarafından karşılanan ameliyatlar statüsünde, 2015 yılından itibaren belirli kriterler dahilinde KISMEN SGK tarafından karşılanmaktadır.  

 

İstisnai sağlık hizmetleri sınıfında kabul edilen mide küçültme ameliyatı vücut kitle indeksi 40 kg/m2 ve üzeri olan kişiler için ameliyatın zorunluluğu endokrinoloji uzman hekiminin de yer aldığı kurul raporu ile belgelenmesi halinde ameliyat giderleri ve tedavi masrafları devlet (SGK) tarafından kısmen karşılanmaktadır.

Kamu hastanelerinde gerçekleştirilen Mide Küçültme Ameliyatında ise fark ücreti alınmaktadır.

Belirlenen kriter dışındaki kişilerin ameliyat ücret yapılandırması özel olarak tanımlandığı için SGK kapsamında değerlendirilmemektedir.


Yayınlanma tarihi: 09/07/2018

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Mide Küçültme (Tüp Mide) ile ilgili yazılar