Meme Protezinin Büyüklüğü Ne Kadar Önemli?

Meme Büyütme

Meme Protezinin Büyüklüğü Ne Kadar Önemli?

Milliyet’te yer alan haberde Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Sönmez, seçilecek meme protezinin büyüklüğünün, meme büyütme ameliyatında önemli bir kriter olduğunu dile getirdi.

Doç. Dr. Ahmet Sönmez

Seçilecek meme protezinin büyüklüğünün, meme büyütme ameliyatının püf noktalarından olduğunu söyleyen Doç. Dr. Ahmet Sönmez, protez büyüklüğüne karar verme aşamasında bilgisayar destekli görüntüleme yöntemlerinden bahsetti. 

Doç. Dr. Ahmet Sönmez, meme büyütme estetiği düşünen hastaların bir kısmının, yıllarca küçük göğüslerle dolaşmış, takviyeli sütyenler kullanmış oldukları için büyük göğüs istediklerinden söz ediyor.

Bazıları biraz daha mı büyütseydik diye bakıyor

meme büyütmek

Aslında hayatlarında ilk defa yaşayacakları bu deneyime ne olursa olsun tam hazır olmadıklarını belirten Doç. Dr. Ahmet Sönmez, hastaların, gözleri ancak bir süre sonra bir süre sonra büyümüş göğüslerine alışabildiklerini iletiyor ve şöyle ekliyor “Acaba biraz daha büyük bir protez mi olsaydı?” diye düşünebiliyorlar, sanki ne kadar büyük o kadar iyi olacak gibi bir algılıyorlar ve bu algı cerrahların çok da istediği bir şey değil."

Doç. Dr. Ahmet Sönmez, ‘’Göğüs kafesinin kaldırabileceği çaptan daha fazla bir protez koltuk altına doğru taşma yapacaktır." diyor.

"Yine deri kılıfının taşıyacağından büyük bir hacim hem protezin kenarlardan ele gelmesini kolaylaştırır hem de derinin normal yapısına zarar vererek deformasyona ve hatta deri çatlaklarına bile sebep olabilir.

Bilinmesi gereken diğer önemli bir ayrıntı ise şöyle belirtiliyor:  "Protez hacmi büyüdükçe kapsül kontraktürü diye bilinen ve uzun dönemde protezli memelerde istemediğimiz bir durumla karşılaşma ihtimali de artar.’’ 

Görüntünüzü değiştirmek zor gelebilir

göğüs büyütme ameliyatı

Doç. Dr. Ahmet Sönmez, bazı kişiler için de tam tersi durumların söz konusu olabileceğini anlatıyor. Vücut algıları daha eril ve sportif olan kadınların göğüs kafesleri için ideal oranlarda olan bir büyüklüğü fazla olarak algılayabileceklerinden bahsetti.

Yıllarca küçük göğüsle yaşayanlar buna uygun giyim tarzı oluşturmuş oluyorlar.  Bu da imajını ve görüntüsünü belirlemiş kişiler için sorun yaratabiliyor. Kıyafet seçimlerini, sütyen ölçülerini değiştirmek zorundalar.

‘’İyi bir ameliyat öncesi değerlendirme süreci, iyi bir hasta-doktor iletişimi ile pek çok durum hastanın yaşam şekline ve vücut algısına göre düzenlenebilir’’ şeklinde açıklamalarda da bulunuyor.

 “Hastanın ameliyatı aslında ameliyathanede değil, daha ilk doktor görüşmesinde başlar” sözünü ekleyerek, protezi siz kullanacak olduğunuza göre son kararın size ait olduğunu, cerrahın sizi “uygun olmayacak” uç noktalar konusunda uyarması gerektiğini ve son kararı birlikte vermeniz gerektiğinin altını çizdi.

Protez ölçüleri dünyada nasıl seyrediyor?

Doç. Dr. Ahmet Sönmez, göğüs protezi konusunda toplumların sosyal normlarının da rol oynadığını özellikle iletiyor. 

Amerika Birleşik Devletlerinde kullanılan ortalama bir protez hacminin, Avrupa ülkelerinde kullanılan ortalama bir protez hacmine göre 100 cc daha fazla olduğunu belirtiyor.  

Doç. Dr. Ahmet Sönmez, ‘’Yıllar içinde bana başvuran hastaların büyük çoğunluğu abartılı olmayan doğal duran göğüsler istemiştir. Bu anlamda Avrupa’ya daha yakın bir anlayışımız var denilebilir."

Bazen "küçük” bulunan protezlerin büyükleriyle değiştirilmesiyle de zaman zaman karşılaştım ama bu çok daha nadirdir. Tersiyle daha çok karşılaştım.

Bu bizim toplum olarak daha küçük protezleri tercih ettiğimiz yönünde yorumlanabilir’’ diyerek sözlerini tamamlıyor.  


Yayınlanma tarihi: 31/10/2018

-

Son Güncellenme: 15/02/2021

Meme Büyütme ile ilgili yazılar