Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme Küçültme
Meme Küçültme tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Bahar Özbal tarafından yazılmıştır.

Meme küçültme ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken estetik bir operasyondur. Genel anestezi ile yapılır. Ortalama 2 - 2,5 saat içinde tamamlanır. Meme küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası yapılması ve dikkat edilmesi gereken pek çok şey vardır;

Meme Küçültme Ameliyatından Önce:

Meme küçültme ameliyatı öncesi, ultrasonografi ve/veya mamografi çekilmesi, kişinin genel sağlık durumuna ilişkin değerlendirme yapılması, evlilik ve çocuk sahibi olmak gibi gelecek planlamaları, aile sağlık geçmişi gibi bilgilerin paylaşılması önemlidir.

Bu tetkik ve değerlendirmelerin ardından doktorunuz memelerin mevcut büyüklüğü, şekli, ilgili bölgedeki deri durumu, meme başının yeni yeri gibi konularda sizi bilgilendirecek ve ameliyat sonrası memelerin hedef görünümü ile ilgili hemfikir olunan bir yol haritası belirleyecektir. 

Meme Küçültme Ameliyatından Önce; 

  1. Kişinin omuz genişliği, göğüs çevresi ve vücudunun genel ölçüleri değerlendirilir ve vücut ile orantılı meme boyutu saptanır.
  2. Belirlenen ölçüde küçültme yapılabilmesine elverişli koşullar değerlendirilir. Bu aşamada en önemli kriter emzirme fonksiyonun korunup korunmayacağıdır. 
  3. Bekar, doğum yapmamış ya da hamilelik planlaması olan kişilerde emzirme fonksiyonunun korunması esas alınır bu durumda meme boyutu ancak belirli bir ölçüde küçültülebilir. 
  4. Memenin küçültüleceği oran belirlendikten sonra doktorunuz seçilmiş ve tartışılmış tekniğe göre memede çizim ve planlama yapar. Bazı cerrahlar nihai görünüm ile ilgili size özel bir simulasyon hazırlayabilir.  
  5. Ameliyat öncesi yeme, içme, sigara kullanımı, bazı ilaç ve vitaminlerin alınması veya alınmaması gibi bilgiler ameliyatınızı gerçekleştirecek doktor tarafından sizinle paylaşılır. 
  6. Gerekli durumlar için kişinin kendisinden 1 ünite kan alınır ve ameliyat sırasında gelişebilecek aşırı kanama durumunda kullanılmak üzere saklanır. 
  7. Ameliyat için gerekli kan tetkikleri ameliyat öncesinde aynı gün hastanede yapılır.

Meme Küçültme Ameliyatı:

Meme küçültme ameliyatı, iki farklı kesi yöntemi ile gerçekleştirilir. Cerrahın hangi yöntem ve tekniği uygulayacağı memenin büyüklüğü ve hedeflenen küçültme boyutuna göre değişiklik gösterir. Meme başının yeni yerine konumlandırılması için hangi yöntem uygulanırsa uygulansın meme başı kenarında bir iz olur. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. 

1- Vertikal Kesi Yöntemi ile Meme Küçültme Ameliyatı 

meme küçültme

Vertikal yöntemi (dikine tek çizgi), her bir memeden en fazla 1000 gr. ağırlık çıkarılmasının planlandığı meme küçültme ameliyatlarında kullanılır. Bu yöntem ile meme küçültmede kalabilecek en kısa izler elde edilir.  

Ameliyat, meme başı etrafından aşağı doğru inen düz bir çizgi ile kesi açılmasıyla başlar. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır. Bu yöntemde meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru inen 5-6 cm’lik tek bir çizgi olur.

2- Ters T Hatlı Kesi Yöntemi ile Meme Küçültme Ameliyatı 

meme küçültme

Ters T Hatlı Kesi Yöntemi, aşırı büyük, sarkma oranı 8 cm.den fazla ve her bir memeden 1000 gr.dan fazla ağırlık çıkarılmasının planlandığı meme küçültme ameliyatlarında kullanılır. 

Ameliyat, meme başı etrafından aşağı doğru dikey kesi ve meme katlantısını takip eden yatay kesi açılmasıyla başlar. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Son olarak meme dokusu meme başı ve çevresinde birleştirilerek memenin yeni formu kazandırılarak kesi kapatılır. Ters T Hatlı Kesi Yönteminde T şeklindeki izin alt kısmı, meme altı kıvrımına gizlenir. 

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra:

Meme küçültme ameliyatı sonrası hemen özel sütyen giydirilerek meme bölgesi kapatılır. Genellikle her iki memeye dren yerleştirilir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi 1 gündür. Taburcu olmadan evvel dren çıkarılır. Ameliyat sırasında eriyebilen dikişler kullanıldığı için dikişlerin alınmasına gerek yoktur. 

Meme küçültme ameliyatı sonrası genellikle rahat bir iyileşme süreci yaşanır. Erken dönemde şişlik, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bu şikayetler kısa sürede kendiliğinden kaybolur. Özel sütyen korse 3 hafta giyilecektir.

Ameliyat sonrası ağrı hissi hafiftir. İlk günler hareket ederken ya da öksürük -hapşırık gibi göğüs kafesini zorlayan durumlara bağlı ağrı gelişebilir. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesicilerle bu sorun ortadan kalkacaktır. 

Meme küçültme ameliyatından sonra kişi 5-6 gün sonra iş, okul ya da sosyal yaşantısına geri dönebilir. Öncesinde evde istirahat önerilir.


Yayınlanma tarihi: 27/10/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Başa Dön