Meme Küçültme Ameliyatı Hem Estetik Hem de Sağlık İçin Gerekli…

Meme Küçültme

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Op. Dr. Çağhan Baytekin tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme Küçültme Ameliyatı Hem Estetik Hem de Sağlık İçin Gerekli…

Vücudumuz, belirli bir yaş dilimi içinde belirli bir boyuta kadar büyür ve sonra durur. Ancak bu gelişim hikayesi memeler için farklıdır. Memeleriniz hayatınız boyunca boyut ve şekil değiştirebilir.

Aile öyküsünden, kilo alımına ya da kaybına; yapılan doğum sayısından, emzirme süresine; menstrual döngüden, doğum kontrol yöntemlerine; günlük egzersizlerden vücut geliştirme antrenmanlarına; yaşa ve menapoz dönemi gibi bir kadının hayatının önemli dönemeçleri memelerin boyutuna etki eder.

Memelerin vücut kitle endeksi ve vücut proporsiyonu ile uyumlu ideal büyüklükte olmaları beklenir. Aksi durumlar kişinin hem genel sağlığı hem de ruh sağlığı açısından sorunları oluşturur.

İşte tam da bu noktada “meme küçültme ameliyatları” gündeme gelmeye başlar. Meme küçültme ameliyatlarının görsellik için olduğu kadar sağlık için de gerekliliğine vurgu yapan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Çağhan Baytekin’le, büyük memelere sahip olmanın yarattığı fizyolojik ve psikolojik etkileri üzerine konuştuk.
Op. Dr. Çağhan Baytekin meme küçültme whatsapp butonu
Estetik, bütünsel bir kavramdır. Belli bir oran ve orantı denkleminin kurulmasıyla her kişi için farklı kriterlerde planlanır. Aynı denklem memeler için de geçerlidir.

Bir memenin ideal boyutta olup olmadığı kişinin vücut proporsiyonu ve vücut kitle indeksine bağlı olarak değerlendirilir. Memelerin kişiye özel ideal boyutlarda olması hem sağlık hem de dış görünüm açısından çok önemlidir.

Aşırı Büyük Memeler Sağlığa Zarar!

ideal göğüs ölçüsüMeme estetiği uygulamalarının en önemli ve sağlık içeriğinden dolayı en gereklilerinden birisinin meme küçültme ameliyatı olduğunun altını çizen Op. Dr. Çağhan Baytekin; büyük memelerin uzun vadede kişiye çok ağır yük yükleyen sonuçlarının bilinmesinin ve soruna estetik kaygı gözüyle bakılmamasının önemini de hatırlattı.

Memelerin iri olması öncelikli; sırt, boyun ve omuz ağrısı şikayetlerine neden olur. Bu ağrılar zaman için kişinin postürünün bozulmasına sebebiyet verecek sonuçlar doğurabilir.

Duruş bozukluğu, kamburluk, kemik eğriliği gibi sorunlara hareketlerin kısıtlanması da eşlik edebilir. Büyük memeli kadınların sıklıkla karşılaştığı bir diğer sorun da meme altında oluşan pişik ve mantar gibi deri hastalıklarıdır.

Ayrıca aile öyküsünde yatkınlık olsun olmasın meme kistleri ve meme kanserine yakalanma oranının büyük memeli kadınlarda daha yüksek olduğu da paylaşılan istatistikler arasındadır.

Bunun olasılık dahilinde olmasına en büyük etken büyük memelerde; erken evrede herhangi bir doku bozulmasını anlamanın, bir yumruyu fark etmenin küçük göğüslere oranla çok daha güç olmasından kaynaklıdır.

Büyük Memeler Kader Değil!

büyük memelerErgenliğe giriş ile birlikte ortalama 13-14 yaştan itibaren memeler büyüme sürecine girer. Bu süreç 20’li yaşlara kadar devam eder. Bu süreç memelerin ne boyutta olacağının belirlendiği dönemdir.

Sonraki evrelerde kilo alma, kilo verme, hamilelik ve daha birçok etken memenin formsal değişikliği ile ilişkilidir.

Bu nedenle meme küçültme ameliyatı 20 yaş ve üzeri psikolojik, fiziksel ve sağlık açısından sıkıntı yaşayan kişilere yönelik planlanabileceğini söyleyen Op. Dr. Çağhan Baytekin; meme ameliyatı planlanan herkesin operasyon öncesi herhangi bir meme hastalığı olup olmadığının mutlaka taranması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Meme küçültme ameliyatları; memenin büyüklüğünün neden olduğu sağlık problemlerinden ve memenin neden olduğu ağırlıktan vücudu kurtarırken aynı zamanda da kişinin vücut proporsiyonuna uygun boyut, güzel ve doğal görünümlü memelere sahip olmasını sağlar.

Bu da kişinin yaşam kalitesini arttırırken eş zamanlı olarak psikolojisi üzerine de olumlu etki eder.


Yayınlanma tarihi: 09/11/2021

-

Son Güncellenme: 18/08/2022

Başa Dön