Meme kanseri sonrası estetik cerrahi hakkında neler biliyorsunuz?

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi
Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi tedavisinde öne çıkan doktorlar

Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Ekim ayı, hem meme kanseri ile yaşayan kadınlara, hem de meme rekonstrüksiyonu kararı almış ya da almayı düşünen kadınlara destek, Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı. 

Meme rekonstrüksiyonu farkındalığı yaratmak ve meme kanserli kadınların aslında belki de farkında dahi olmadıkları seçenekleri onlara sunmak ve yardımcı olmayı amaçlayan pek çok dernek ve kurum var. 

Kanser ameliyatından sonra meme rekonstrüksiyonu için uygun olan birçok kadın seçeneklerinden haberdar edilmiyor. Oysaki tüm kadınlar seçeneklerini bilmeli. 

Yapılan çalışmalar şunu gösteriyor:

 • Kadınların dörtte birinden azı (% 23) mevcut meme rekonstrüksiyon seçeneklerini biliyor.
 • Kadınların yalnızca % 22'si sonuçların kalitesini biliyor.
 • Kadınların yalnızca % 19'u meme kanseri sonrası yeniden yapılanma zamanlamasını ve alacakları sonuçları biliyor.

Peki meme rekonstrüksiyonu nedir?

meme rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu, mastektomiden sonra, bir memeyi normal şekline, görünümüne ve boyutuna getirmeye çalışan çeşitli plastik cerrahi teknikleriyle gerçekleştirilen bir ameliyattır.

Her ne kadar meme rekonstrüksiyonu memeyi yeniden oluşturabilse de, sonuçlar farklılık gösterebiliyor. Örneğin:

 • Yeniden yapılandırılmış yani meme kanseri sonrası bir meme rekonstrüksiyonu operasyonu geçirmiş memede his kaybı oluşabilir.
 • Memede rekonstrüksiyondan veya mastektomiden kaynaklanan görünür kesi çizgileri olabilir.
 • Bazı cerrahi teknikler, genellikle sırt, karın veya kalça gibi vücudun daha az görünen bölgelerinden donör doku alındığı için, o bölgelerde de kesi çizgileri bırakabilir.

Meme rekonstrüksiyonu oldukça kişisel yani bireye göre planlanması gereken bir prosedürdür.  Hasta bu operasyonu başkalarının arzularını yerine getirmek veya herhangi bir ideal görüntüye uymaya çalışmak için değil, sadece kendisi için yaptırmalıdır.

Meme rekonstrüksiyonu sizin için iyi bir seçenektir, eğer:

 • Tanı ve tedaviniz bittiyse
 • İyileşmeyi bozabilecek ek tıbbi durumlarınız veya başka hastalıklarınız yoksa
 • Meme ve beden imajınız için pozitif bir görünüme ulaşma konusunda gerçekçi hedeflere sahipseniz

Ayrıca şunları unutmamanız gerekiyor:

        Meme rekonstrüksiyonu çoklu aşamaları olan birkaç operasyonu içerebilir.

        Meme rekonstrüksiyonu için kendinizi hazır hissetmeniz önemlidir. 

        Meme rekonstrüksiyonunun sonuçlarını kabul etmek biraz zaman alabilir.

        Meme rekonstrüksiyonu, kanser veya diğer rahatsızlıklar nedeniyle göğsünü kaybeden bir kadın için fiziksel ve duygusal olarak faydalı bir prosedürdür.

·         Yeni bir memenin oluşturulması, kişisel imajınızı, özgüveninizi ve yaşam kalitenizi önemli ölçüde artırabilir.  Ameliyat size nispeten doğal görünümlü bir meme verebilse de, yeniden yapılandırılmış bir meme asla eski meme ile aynı görünmeyecek veya hissettirmeyecektir.

 Üç ana meme rekonstrüksiyonu türü vardır:

 • İmplant kullanarak yapılan meme rekonstrüksiyonu:

 Meme höyüğünü yeniden oluşturmak için meme implantının yerleştirilmesi

 • Yağ transferi kullanılarak yapılan meme rekonstrüksiyonu:

 Vücudunuzun başka bir yerinden liposuction yöntemiyle alınan yağın, memeye transferi. Bu ayrıca implant uygulaması ile de kullanılabilir.

 • İmplant ve Otolog Doku

Vücudunuzun başka bir yerinden cerrahi yöntemle alınan deri dokusunun memeye transferi.

Plastik cerrahınız ve ekibi bu yöntemleri sizinle görüşür, fiziksel özelliklerinize ve tedavi içeriğine göre sizin için en uygun seçeneğin hangisi olduğuna dair tavsiyede bulunur.

Geç kalmamak gerekiyor

meme kanser

Kanserli hücre memeden temizlendikten sonra hatta mastektomi cerrahisiyle ile aynı anda meme rekonstrüksiyonu yapılabilir. Bu karar sizdeki meme kanserinin karakteristiğine ve evresine bağlıdır. Buna ancak cerrahınız karar verebilir. Meme rekonstrüksiyonuna engel herhangi bir durum olmadığında ise, cerrahinin hemen yapılması makul ve güvenli bir seçenektir.

Lütfen unutmayın!

Hemen yapılan rekonstrüksiyonun birçok kadın için güvenli bir seçenek olduğu dünya üzerindeki pek çok bilimsel araştırma sonuçlarında belirtiliyor.  Bu tip rekonstrüksiyonda meme höyük oluşumu mastektomi ile aynı anda yapılabilir.  Bu durumun en büyük faydası, kadının mastektomi sonrası beden imajı ve özgüveni üzerindeki olumsuz etkisini en aza indirmeye yardımcı olmasıdır. Hemen yapılan rekonstrüksiyon ayrıca rekonstrüksiyonu tamamlamak için gereken anestezi sayısını azaltır.  Mastektomi sonrası estetik değil hemen aynı operasyonda rekonstrüksiyon istiyorsanız, bunu meme kanseri doktorunuzla ve estetik cerrahla konuşmanız ve talebinizi bildirmeniz gerekir.

Meme rekonstrüksiyon cerrahisi, mastektomi operasyonundan birkaç ay, hatta yıllar sonra dahi yapılabilir. Fakat göğüs cildinin meme rekonstrüksiyonu yapmadan önce iyileşmesini sağlamak için, radyasyon tedavisinin tamamlanmasından sonra en az 6- 9 ay beklemesi önerilir.

  

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi hakkında daha detaylı bilgi al

Yayınlanma tarihi: 28/09/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Meme Rekonstrüksiyonu Cerrahisi ile ilgili yazılar