Meme İmplantları, Mamografiye Engel Mi?

Meme Büyütme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme İmplantları, Mamografiye Engel Mi?

Meme implantları mamografi sırasında meme kanseri bulgusunu araştırmayı zorlaştırabilir mi?

İster salin ister silikon olsun meme implantları, mamogram görüntülerini gizleyebilir ve mamogramların meme kanserini ortaya çıkarma yeteneğini azaltabilir diye duyuyoruz. Bunun ne kadar doğru olduğunu merak ettik ve sevgili hocamız Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’in konu hakkındaki görüşlerine başvurduk. 

Op. Dr. Berat Çiğdem whatsapp butonu

“Meme implantları subglandüler kasın üzerine yerleştirildiğinde, bu konumdaki implantlar potansiyel olarak radyoloğun mamogramı yorumlama yeteneğini azaltabilir çünkü tüm meme dokusu bu haliyle görüntülenemez.

Kasın altına yani subpektoral altına yerleştirilen implantlarda ise, radyoloğun mamogramı yorumlama becerisi daha iyidir. Yine de araştırmalar mamogramların meme implantı olan kadınlarda meme kanserini taramanın etkili bir yolu olduğunu gösteriyor.

Şimdi meme implantlarınız varsa, mamogramınızı daha başarılı hale getirmek için bazı önerilerim olacak:

mamografi

  • Meme implantlı birçok kadına mamografi çekmiş bir merkezi bulun. Doktorunuzdan, radyologların meme implantlı kadınların mamogramlarını uygulama ve okuma deneyimine sahip olduğu bir kliniğe sevk etmesini isteyin.

  • Randevunuzu alırken klinik personelinin deneyimlerini sorun. Meme dokusunu daha iyi değerlendirmek için kliniğin standart mamogram görüntülerine ek olarak özel mamogram görüntüleri alıp almadığını sorgulayın.

  • Randevu alırken, meme implantınızın olduğunu mutlaka söyleyin. Randevunuza geldiğinizde personele meme implantınız olduğunu tekrar hatırlatın.

  • Memelerinizde değişiklikler fark ettiyseniz veya endişeleriniz varsa, derhal doktorunuza bildirin. Doktorunuz ek görüntüleme veya meme ultrasonuna ihtiyacınız olup olmadığına karar vermek için radyolog ile konuşacaktır.

mamografi nasıl çekilir

Mamogram çekilirken, cihazın bastırma ve sıkıştırma eğiliminden dolayı, meme implantlarınızın yırtılması gibi çok az da olsa bir risk vardır. Ancak meme kanserinin erken teşhisinde mamografinin faydaları bu riskten daha ağır basar.

Şimdi mamogramlar ve meme implantları hakkında bazı yaygın yanılgılara değinmek istiyorum şimdi:

Yanlış: İmplantlar meme dokusunu kaplar, bu nedenle mamografi çektirmenin bir anlamı yoktur.

Doğru: Mamografi teknisyenleri, mümkün olduğunca fazla meme dokusu gösteren röntgen çekmek için ne yapmaları gerektiğini tam olarak bilirler. İmplantı nazikçe meme duvarınıza doğru iterler ve meme dokunuzu farklı pek çok açıdan görüntülerler. Bu ekstra röntgen resimlerinin çıkmasına neden olur o kadar.

Yanlış: Meme implantı olan kadınlar, mamogramlar sırasında çok fazla radyasyona maruz kalırlar.

Doğru: Günümüzün mamografi makineleri, X-ışınlarını çekmek için düşük radyasyon dozları kullanır. Meme implantlarınız varsa, ekstra röntgen resimlerine ihtiyacınız olacak, ancak bu sizin için herhangi bir tehlike oluşturmaz.nRadyasyona maruz kalmanız artar ama sadece biraz. Hala güvenli sınırlar içinde kalırsınız.

Ayrıca araştırmalar, mamogramlardan kaynaklanan düşük radyasyon seviyelerinin kanser riskinizi önemli ölçüde artırmadığını gösteriyor. Mamogramı atlamak ve tespit edilmemiş kansere sahip olmak çok daha tehlikelidir.

Yanlış: İmplantlar mamogram taraması sırasında yırtılabilir.

meme implantları ve mamaografi

Doğru: Tarama sırasında yırtılma yaşanması nadirdir. İmplantlı kadınları rutin olarak tarayan bir merkez seçtiğinizde bu risk daha da düşüktür.

Yanlış: Meme implantı olan kadınlar 3D mamogram taraması yaptıramaz

Doğru: Yapabilirler, ancak artan radyasyon konusunda endişeleriniz varsa, 3D mamografinin artıları ve eksileri hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. Üç boyutlu (3D) mamografi veya meme tomosentezi, gelişmiş bir mamografi türüdür.

Göğsünüzün 3 boyutlu görüntüsünü oluşturmak için memenizin ince katmanlarının farklı açılardan fotoğraflarını çekmeyi içerir. Bu görüşler anormallikleri tespit etmeyi kolaylaştırır.

Meme implantlarına sahip olmak, mamografi veya meme kanseri taraması yaptırmanızı engellememelidir. Normal bir tarama mamogramında, her memenin tipik olarak iki farklı açıdan röntgen resimleri çekilir, implantlarınız varsa, birkaç röntgen daha çekilir.

Tekrar hatırlatmak istiyorum. Mevcut meme implantları ile mamografi çekme konusunda çok fazla deneyime sahip bir merkeze ulaşmanız çok önemli.”


Yayınlanma tarihi: 22/06/2021

-

Son Güncellenme: 28/10/2021

Başa Dön