Meme estetiği implantlar, markalar ve trendler


Emel Gerdaneri tarafından yazılmıştır.

Göğüsler, tıbbı ifadesiyle memeler, estetik cerrahi denilince akla ilk gelen organların arasında geliyor. Memelerde ister doğuştan ister sonradan oluşan her türlü sorun, gelişen teknolojiyle birlikte estetik ve rekonstrüktif cerrahi tarafından çözümlenebiliyor. Meme implantları ise cerrahların ve elbette meme estetiği yaptıranların yardımına koşuyor, üstelik tam 50 senedir.

Meme silikonu, meme protezi gibi farklı isimlerle de anılan meme implantlarının asıl amacı memelere hacim vermektir buna ek olarak bir miktar da dikleştirme sağladıklarını biliyoruz. Küçük bir memeyi büyütme; kilo alıp verme, emzirme, yer çekimi gibi sebeplerle hacmini kaybeden memelere dolgunluk sağlama; rekonstrüktif cerrahi kapsamında özellikle meme kanseri sonrası alınan memenin yerine implant yerleştirilmesi gibi pek çok amaca hizmet eden kullanım alanları mevcut.

meme implantı

Sebep ne olursa olsun, meme büyütme operasyonunun başrol kahramanı implantlardır. Peki size uzunca bir süre eşlik edecek, bedeninizin içinde sizinle birlikte yaşayacak olan bu ürün hakkında neler biliyorsunuz, trendlerden haberdar mısınız ve hangi implatın size uygun olduğunu biliyor musunuz? Meme implantlarında marka ve şekil seçimi bireysel özelliklerinize, güvenlik mevzusuna ve tabii ki estetik hedeflerinize yani nasıl görünmesini istediğinize bağlıdır. Önce markalara ve onay kurumlarına bakalım.

FDA, CE ve meme implantı markaları

meme implant markaları

Çoğu cerrah veya klinik, ticari olarak bir üreticiye bağlıdır ve size farklı seçenekler sunmayacaktır. Birçok silikon meme implantı üreticisi var ve hepsi oldukça ikna edici broşürlere, pazarlama metin ve görsellerine sahip. Kuvvetle muhtemel estetik cerrahın kliniğinde de bu tanıtım materyallerine rastlarsınız. Bu yüzden cerrahınıza neyi, neden önerdiğini sormanız çok önemli. Diğer markaları ya da modelleri neden tercih etmediğini bilmek, en doğal hakkınız. İşte bu noktada cerrahınız farklı ürünler hakkında özgürce ve kolayca konuşamıyorsa, bilgisi yoksa, sadece elindeki markaya hakimse doğru yerde olup olmadığınızı ciddi olarak sorgulamalısınız. Fakat deneyimlerini anlatıyor, sorularınıza mantıklı cevaplar veriyorsa, sorun yok.

Dünyada meme implantı markalarına bakacak olursak karşımıza en bilinenleri Allergan, Mentor, Polytech, Nagor, Sebbin, Eurosilikon ve Motiva gibi markalar çıkıyor. Tüm bu üreticilerin her ürünü FDA onaylı değildir. FDA onayı uzun ve maliyetli bir süreçtir, bu yüzden birçok üretici bu rotayı takip etmiyor, Avrupa’da geçerli olan CE onayını tercih ediyor. Marka araştırması yaparken özellikle ürünün en az 10 yılı bulan hasta takip süreçlerini ve verilerinin olup olmadığını, CE veya FDA onaylarını kontrol etmekte fayda var. Sizin yaşam tarzınıza uygun olup olmadığını da incelemelisiniz. Örneğin CE onaylı Polytech markasının B Lite meme implantı, özellikle sportif kadınlara önerilen bir üründür. B Lite’lar aynı boyuttaki diğer markalardan %30 daha ha hafif bir yapıya sahiptir ve hareketli bir yaşam tarzını benimseyen kadınlara uygun bir üründür.

Elbette bir cerrahların “Önce zarar verme (primum non nocere)” ilkesini benimseyerek, hastalarının güvenliğini ön planda tutup, marka ve model tercihi yapacağından da eminiz. İşte burada da yine doğru ve güvenilir bir estetik cerrahı seçmenin önemini bir kez daha görüyoruz.

Trend meme implantları

meme implantı

Meme implantları da gelişen teknolojiden nasibini alıyor ve farklı firmalar en doğal görünüme ve farklı ihtiyaçlara ulaşmak için çeşitli ürünler piyasaya sürüyorlar. Allergan’ın 510 serisi ve Polytech’in 4 in 2 serisi aynı kılıf içinde farklı kıvamda jel içeren yapılarıyla daha doğal bir meme görüntüsünü hedefliyorlar. Her ikisinde de anatomik implantın göğüs duvarına gelen kısmı daha yumuşak ve meme başı altına gelen bölgesi ise dada sert bir silikondan üretilmiştir. Bu da profilden bakıldığında implantın başladığı kısımda yarattığı geçişin daha yumuşak olmasını ve meme başının daha iyi görünmesini sağlıyor.

Peki hangi meme implantını seçmeliyim?

Her üretici genellikle, çok çeşitli silikon implant modeli çıkartıyor. Bu da oldukça farklı profil şekillerini yani farklı genişlik ve yükseklikleri, önden arkaya farklı derinliğe sahip modelleri beraberinde getiriyor.

Şekline göre implantlar damla ve yuvarlak formda üretiliyor. Damla diğer adıyla anatomik protez olarak geçen bu model, yan taraftan bakıldığında aşağıya doğu genişleyen yapısıyla memenin yandan duruşuna benzerdir. Şekle göre implant seçimi, hastanın tercihlerine, doktorun yönlendirmesine ve elbette vücudun genel şekline göre şekillenir. Söz gelimi, oldukça zayıf bir hastaya yerleştirilecek yuvarlak implant, üst kısımda doğal olmayan bir çıkıntı, geçiş yaratır. Doktorunuzun yuvarlak protez yerine anatomik implant ve kas altı yerleşimini önemesi muhtemeldir. Bu haliyle daha doğal bir görünüm sağlanır. Eğer hastanın memesinde hafif bir sarkma mevcutsa, meme ucunu biraz yukarı kaldırmak için de yine anatomik protez kullanılabilir.

Yuvarlak protez sıklıkla yoğun spor yapan hastalara önerilir ve kas altı yerleşimi de kas hareketlerinin protezi itmesini engeller, asimetri oluşumunu durdurur. Ayrıca meme dikleştirme ve ek olarak büyütme yapılacak hastaya da yine yuvarlak protez tercih edilir. Amaç memenin üst kısmındaki boşluğu doldurarak doğal bir geçiş sağlamaktır.

Hangi implantın size uygun olduğu muayene sırasında belli olur

meme implantı

Çünkü her kadının bedeni birbirinden farklıdır örneğin göğüs kafesinin yapısal özellikleri, derisinin inceliği ve hatta esneklik durumu, meme bezinin genişliği ve şekli gibi… İşte bu farklılıklar meme implantı seçiminde rol oynar. Fakat kadın bedeni ne kadar farklı özeliklere sahip olursa olsun, markaların ürettikleri implantlar bu denli çeşitli değil. İşte bu iki durumdan dolayı kişiye özel implant seçimini gerçekleştirebilmek için muayene çok önemlidir.

Öncelikli olarak cerrahınıza hangi boyda bir meme büyüklüğü istediğinizi anlatmanız gerekiyor. Beğendiğiniz meme cup ölçüsünü ifade ettikten sonra cerrahınızla bu ölçünün size uygun olup olmadığını tartışırsınız. Ardından yuvarlak ya da anatomik olarak meme şekli seçimine karar verilir.

Muayene sırasında cerrahınız ölçülerinizi alır. Memenin boyu, eni, projeksiyonu, esnekliği, meme başı ve boyun arasındaki mesafe, cildinizin kalınlığı gibi ölçülere bakılır. Memenizin taban genişliği protezin büyüklük sınırını belirlemeye yardımcı olur. Bu aşamada kullanılacak protez çeşidi, boyutu tam manasıyla belirlenir.

 


Yayınlanma tarihi: 09/09/2020

-

Son Güncellenme: 18/09/2021

Başa Dön