Meme Dikleştirme, Meme Toparlama Nasıl Yapılır?

Meme Dikleştirme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Emre Gönenç Baygöl tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme Dikleştirme, Meme Toparlama Nasıl Yapılır?

Sarkmış, çoğu zaman diriliğini kaybetmiş göğüsler, kadınların kendilerini yaşlı hissetmelerine sebep olan bir durum.

Hamilelik ve yaşlanma, göğüslerin çekici, genç görünümünü kaybetmesine neden olabiliyor ve pek çok kadın göğüslerinde meydana gelen bu değişiklikleri, özellikle şekil kaybı ve dolgunluk eksikliğini kabullenmekte zorlanıyor.

Meme dikleştirme ameliyatı ise daha sıkı ve genç göğüsler için meme dokusunu sıkılaştıran ve destekleyen operasyonlar.

Meme dikleştirme operasyonlarını, Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emre Gönenç Baygöl’e sorduk:
Emre Gonenc Baygol, MD
“Tıpkı söylediğiniz gibi meme dikleştirme operasyonları, formunu, diriliğini kaybetmiş ve ayrıca sarkmış memelere uyguladığımız bir estetik cerrahi operasyonudur.

Bazen memede sertlik kaybı yaşanmaz ama belirgin bir sarkma durumu da olabilir. Aslında memedeki sarkma sorununu anlayabilmek için meme pozisyonunu derecelendirebiliriz.

Memenin sarkık olduğu nasıl anlaşılır sorusuna da bir cevap olabilir bunlar. Örneğin:

Birinci derece – Bu normal meme dokusudur, sarkma yoktur. Alt meme dokusu meme kıvrımının üzerinde oturur ve meme ucu dışarıya bakar.

İkinci derece - Hafif cilt gevşekliği ve sarkma mevcuttur. Alt meme dokusu meme kıvrımına oturur ve meme ucu dışa bakar.

Üçüncü derece - Orta derecede cilt gevşekliği ve sarkması. Alt meme dokusu meme kıvrımının altında oturur ve meme başı aşağı doğru sarkmaya başlamıştır.

Dördüncü derece - Ciddi cilt gevşekliği ve sarkması. Alt meme dokusu meme kıvrımının önemli ölçüde altında oturur ve meme ucu aşağıya bakar.

Spor Memeyi Dikleştirebilir Mi?

sporla meme dikleştirmeTüm bu saydıklarımız meme dikleştirme operasyonu için bize yardımcı olan kriterlerdir. Ayrıca yeri gelmişken söylemek isteriz, meme dikleştirme egzersizleri fayda etmeyen bir konudur.

Spor yapmak elbette sağlık için önemlidir ama sarkan meme dokusunu toparlayamaz. Bir de ameliyatsız meme dikleştirme diye bir durum, günümüz teknolojisi ve medikal teknikleriyle henüz mümkün değil.

Meme dikleştirme kremi gibi ürünleri kullanırken ya da satın almayı düşünürken, bu ifademizi dikkate almanızı öneririz.

Meme dikleştirme ameliyatında kullanacağımız kesi türü, göğüs büyüklüğünüze ve şekline, göğüs sarkıklığının derecesine ve areolanızın yani meme başının boyutuna ve konumuna bağlıdır. 

Meme dikleştirme cerrahisinde fazla meme dokusunu ve deriyi alırız, göğüsleri toparlamak için dokuları bir araya çekeriz.

Gerekirse, meme başı yani areolar kompleksini de yeniden konumlandırabiliriz, böylece doğal ve genç bir pozisyon elde ederiz.

Yine gerekliyse hastamızın meme dikleştirme operasyonunu sağlamlaştırmak ve memeleri yeni yerlerinde tutmaya yardımcı olmak adına, dokunun derinliklerine sütürler yani dikiş atılabilir.

Farklı meme dikleştirme teknikleri var. Bizler her zaman çok az iz bırakan göğüs dikleştirme kesi tekniklerini kullanmaya, hastamızın cildine saygı göstermeye çabalıyoruz.

Ayrıca kesinin yeri ve boyutu, meme dikleştirme sonuçlarınızın ne kadar doğal görüneceğini belirlemede önemli bir rol oynar.

Çok Ağır Meme Dokusu Olan Hastalar İçin…

meme dikleştirmeEğer hastanın meme yapısı ve sarkma derecesi uygunsa sircumareolar mastopexy dediğimiz kesi tekniğini kullanabiliriz.

Bu kesi tekniğinde, meme dokusuna areolanın renkli kenarı etrafında bir kesi açarak ulaşıyoruz.

Bu meme dikleştirme kesi tekniğinde areola çevresindeki deride kıvrılma olmaz, areolanın yuvarlaklığı korunur, göğüs tümseğinin şekli kontrol edilebilir ve meme başı, areolar kompleksi belirli bir orana kadar hareket ettirebilir.

Ters T Mastopeksi ise bir diğer meme dikleştirme kesi tekniğidir ve aslına bakarsanız en fazla uygulananlar arasında yer alır.

Çok ağır meme dokusu ve 4. derece pitozisi yani sarkması olan kadınlar için de özellikle tercih ederiz.

Bu teknik, çok fazla kilo vermiş, hamilelik, emzirme sonrası göğüslerinde sorun olan ve cilt elastikiyeti zayıf olan kadınlar için son derece etkilidir. Areola çevresinde, alt meme dokusunda ve meme altı kıvrımının doğal eğrisi boyunca kesi yapılır.

Meme Dikleştirme ve İmplant Boyutu

meme implantıAyrıca şunu da söylemekte fayda var. Zayıf, sarkık göğüsleri olan ve meme hacminde artış isteyen hastalar, meme büyütme ameliyatı ile meme dikleştirme ameliyatını birlikte düşünebilirler.

Meme dikleştirme ameliyatı ile birlikte meme büyütme yaptığımızda, tek seferlik bir operasyonla hem çekici hem de dolgunluğunu geri kazanmış göğüslere sahip olunmasını sağlayabiliriz.

Bunun için sıklıkla meme implantı uygulaması yaparız ve aslına bakarsanız implantları meme dikleştirme ile birleştirmek uzmanlık gerektirir.

Doku çıkarmayı implant boyutuyla dengelemek için büyük özen göstermek şarttır. Göğüslerinizin mevcut boyutu ve istediğiniz implant boyutu dikleştirme sırasında çıkarılan doku miktarını etkileyecektir. 

Detaylara özen göstererek, doğal görünen ve hissettiren yeni bir göğüs görünümü oluşturmak ancak bu şekilde mümkün olur.
 
Meme dikleştirme sonrası biraz morarma, şişlik ve kızarıklık yaşanabilir. 

Tüm bunların önüne geçmek ve meme dikleştirme sonrası iyileşme sürecini daha konforlu hale getirmek için korse kullanımı gereklidir.

Operasyonu izleyen üç ila dört hafta boyunca yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınılması gerekir. Meme dikleştirme, göğüslerin görünümünü uzun süreli olarak düzeltmek için tasarlanmıştır.

Ancak meme dokusu yine de doğal yaşlanma sürecine tabidir ve zamanla ek sarkmalar gelişebilir.”


Yayınlanma tarihi: 27/02/2023

-

Son Güncellenme: 27/02/2023

Başa Dön