Meme büyütme için yağ transferini mi yoksa meme implantlarını mı tercih etmelisiniz?

Meme Büyütme

Emel Gerdaneri tarafından yazılmış, Op. Dr. Berat Çiğdem tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.


Kadınların estetik olarak kendilerini daha iyi, mutlu hissetmeleri, giydikleri dekolte kıyafetleri daha iyi taşıyabilmeleri için tercih ettikleri estetik operasyonlardan birisi de meme büyütme operasyonlarıdır. Meme estetiğinde göğüslerin küçük olduğunun düşünülmesi, aşırı kilo kaybıyla göğüslerin küçülmesi, hamilelikte emzirme sonrasında dokunun küçülmesi, genetik nedenler, kazalar sonucu göğüslerdeki bozukluklar veya göğüs kanseri sebebiyle göğsü alınmış kişilere bu operasyonlar uygulanıyor.

Meme estetiği cerrahileri arasında en fazla talep gören meme büyütme operasyonları bugün pek çok farklı teknik kullanılarak yapılıyor. Klasik anlamda memeye dışarıdan suni bir protezin konularak memenin büyütülmesi işlemlerine ek olarak memeye yağ transferi uygulamaları da sıkça yapılıyor. Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Berat Çiğdem’ e hangi durumlarda memeye yağ transferi ve ne zaman memeye implant uygulamasının yapıldığını sorduk:

Dr. Berat Çiğdem

Op. Dr. Berat Çiğdem

“Çoğu insan meme büyütme için tek seçeneğin implant olduğunu düşünüyor fakat öyle değil. Yağ transferi meme büyütme için kullanılan tedavilerden bir tanesi.  Memeye yağ transferinde önce liposuction yoluyla vücudun bir bölgesinden yağı alıyoruz ve işlemden geçirdikten sonra transferini sağlıyoruz. Günümüzde bu prosedür, tek başına meme büyütme için kullanılabileceği gibi, meme implantıyla birlikte daha doğal bir görünüm elde etmek için veya kanser nedeniyle memesinden kitle kaybetmiş kadınlar için meme dokusunu yeniden yapılandırmanın bir yolu olarak oldukça ilgi görüyor.

Memeye yağ transferinin yani kendi yağ hücrelerini kullanmanın faydaları vardır. İmplant gibi yabancı cisimler vücuda yerleştirildiklerinde minimal de olsa kapsül oluşumu riskini beraberinde getirir. Öte yandan, yağ transferi nispeten sorunsuz ve güvenlidir. Fakat yağ transferiyle memeye bir orana kadar hacim verebiliriz. Eğer istediğiniz 2 ya da 3 cup bir meme büyüklü ise, memeye yağ transferi ile bunu sağlayamayız.

Meme estetiği öncesi sonrası

Fakat unutmayın daha büyük meme her zaman daha iyi değildir. Bu nedenle ideal meme büyüklüğünüz üstüne kafa yormalısınız. Memenizde önemli bir oranda artış olmasını istiyorsanız, bunu doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız. Yağ transferi, implanttan farklı olarak sadece meme dokusunun hacmi kadar büyüme, dolgunluk sağlayacaktır. Meme implantında minimal de olsa dikleşme durumu söz konusu olabilir ama yağ transferinde bu durum olmaz.

Memeye transfer edilen yağın erimesi söz konusu olabilir ya da ayrıca, kilo alıp vermenize bağlı olarak da meme boyutunuz bu dalgalanma çerçevesinde değişecektir.  Bunun tam aksi olarak meme implantlarında, meme boyut olarak tutarlı kalır yani değişmez. Ayrıca meme implantları, daha sert ve daha dik göğüs dokusu görünümü sağlar.

https://lh5.googleusercontent.com/ufuKk70QJIjwyaCHn7vJ7KodLqkYCMb7OOmbrcrIFJfkMRNirolvDqBSQz-8ZQXyUNd5wxyK1q971d93ogxLxBF9c5P1ySxwiEv30jJmE0pN62b5Wgk3ZQiYZow2JWsy-zc59F2G

Memeye yağ transferi ya da meme silikonu fark etmez öncelikle bilinçli bir karar vermeniz için ihtiyaç duyduğunuz gerekli bilgileri size ancak konunun uzmanı bir estetik cerrahın verebileceğini unutmayın. Seçeneklerinizi değerlendirirken, nihai hedefinizin ne olduğunu, ulaşmak istediğiniz meme boyutunu, günlük yaşam tarzınızı, sağlık geçmişinizi inceleriz ve hangi ameliyat yönteminin size en uygun olduğunu tüm bunlardan sonra belirleriz.”


Yayınlanma tarihi: 27/10/2020

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Meme Büyütme ile ilgili yazılar