Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? Bilmeniz Gereken Her Şey

Meme Büyütme

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme boyutunu-şeklini, silikon implant ( protez ) ile istenilen boyutlara ulaştırmak amacıyla yapılan ameliyata “meme büyütme Ameliyatı” denir.

Meme Büyütme Ameliyatının Fiyatı Ne Kadardır?

Operasyon ilden ile de bütçesel farklılık gösterir. Kullanılan malzeme, operasyonun büyüklüğüne göre ortalama 5000 TL ile 15.000 TL arasında değişen ücretlendirme yapılır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır? Çeşitleri Nelerdir ?

Meme büyütme ameliyatı, plastik cerrahlar tarafından mutlaka ameliyathane ortamında gerçekleştirilmesi gereken , genel anestezi ile yapılan bir estetik bir operasyondur ve meme silikonunun meme içine yerleştirilmesiyle yapılır.

Silikon, meme yapısı içinde ya kas altına ya kas üzerine yerleştirilir. Bazı hekimler hem kas altı hem kas üstü olmak üzere dual yöntem değilen teknikle her iki alanın da kullanılması ile ameliyatı gerçekleştirir.

Ameliyatın hangi noktadan girilerek gerçekleştirileceğine karar verilmesinin ardından operasyon genel anestezi altında gerçekleştirilir.

Meme içine silikon üç bölgeden girilerek yerleştirilebilir;  Meme BaşıMeme Alt Kıvrımı ve Koltuk Altı.

Meme Ucu :

Bu bölgeden gerçekleştirilen ameliyatlarda ; Meme Ucu etrafındaki kahverengi alanının ( Areola ) alt kenarından yaklaşık 4 cm. uzunluğunda yarım çember biçiminde kesi açılır. Protezin yerleştirileceği alana süt bezi kanallarının içinden geçilir ki bu yöntemde süt bezlerinin kesilmesi gerekir. İmplantın (silikonun) yerleştirilmesinin ardından kesi yapılan alan kapatılarak genellikle kendiliğinden eriyen iplikler yardımı ile dikilir.

Meme Başı:

Daha önce doğum yapmamış kişilere önerilmemektedir. Meme başı diğer iki referans noktaya oranla operasyon sonrası his kaybının daha fazla yaşandığı bir noktadır ve bu durum emzirmede sorun yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Koltuk altı ve memenin alt kıvrımından açılan kesilerle silikon yerleştirilmesinde böylesi bir risk yoktur. His kaybı görülse bile bu emzirmeye engel değildir

Meme Alt Kıvrımı: 

Katlanma çizgisi adı verilen bölgeye 4 cm. uzunluğunda kesi açılır. meme büyütme ameliyatlarında en çok tercih edilen giriş bölgesi burasıdır. Bu alan süt bezlerine, süt kanal ve sinirlerine zarar vermeden implantın yerleştirilmesine olanak tanır

Koltuk Altı:

Bu bölgeden yapılan meme büyütme ameliyatında, koltuk altından 3-4 cm uzunluğunda kesi açılır ve göğüs altına doğru tünel açılır. İmplant bu tünelden memenin içine yerleştirilir. Genellikle silikonun yeri olarak kas altı seçilir. Süt bezleri zarar görmez. 

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Durumlarda Tercih Edilir Bir Uygulamadır?

Meme dokusunun;

  • Tek memede ya da iki memede birden görülebilen gelişim kusuru;
  • Aşırı kilo almak ve vermek;
  • Gebelik ve emzirmeye bağlı hacim kaybı gibi nedenlerle normalden daha küçük bir görünüm alması;

ve benzeri sebeplerle estetik açıdan kişinin yaşam kalitesinin ve psikolojisinin olumsuz etkilendiği bu gibi durumlarda meme büyütme (göğüs silikonu) ameliyatı planlanmalıdır.

 Meme Büyütme Ameliyatı İyileşme Süreci Nasıldır?

  • meme büyütme ameliyatı sonrası bandajlarınızın çıkacağı gün olan 3-4 gün sonra kişi normal hayatına, işine geri dönebilir. Dinlenme sürecindeki 3-4 gün boyunca kolları zorlamamak, ağır kaldırmamak önemlidir.
  • Ameliyat sonrası hassas olan meme bölgenizin darbe almaması için ekstra dikkat göstermeniz gerekir. Operasyonu takip eden 6. ve 12. Aylar arasında meme bölgesinde, kesi yerleri ve civarında hissizlik olması normaldir. 1 yılı aşan durumlarda ise doktorun bilgilendirilmesi gerekir.
  • İlk 2 hafta silikon yerleştirilen memeler olması gerekenden daha büyük ve hacimli olacaktır fakat ödemin azalması ve vücudun da bu süreçte implanta uyum sağlamasıyla memeler olması gereken ebada döneceklerdir.
  • 1 aydan evvel tenis, 6-8 haftadan evvel ağır spor aktiviteleri yapılması önerilmez.

 Meme Büyütme Benim İçin Doğru Bir Ameliyat Mıdır?

18 yaş üstü, sağlık sorunu olmayan her kadın meme büyütme ameliyatı planlanabilir.

Memelerinde orantısızlık, meme yapısında küçülme olan kişiler için meme büyütme ameliyatı doğru operasyondur.

Meme kanseri sonrası memesi alınan kişiler ya da doğuştan gelen bazı meme kusurlarına sahip kişiler için memenin yeniden oluşturulması hedefi ile göğüs silikonu takılması uygundur.

Doğum yapmış kişiler için; Emzirme süresi sonlandıktan 9 ay sonra meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme Büyütme Ağrılı Bir Ameliyat Mıdır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirildiğinden ameliyat sırasında bir ağrı, acı hissedilmesi mümkün değildir. Ameliyat sonrasında ise basit ağrı kesicilerle dindirilebilir bir ağrı duyabilirsiniz.

Meme Büyütme Ameliyatı İçin Doğru Doktoru Nasıl Belirlerim?

Meme büyütme ameliyatı plastik cerrahlar tarafından yapılır. Güvenebileceğiniz bir plastik cerrahla yol almak öncelikli kriteriniz olmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapmak ve hakkında okuduğunuz referanslara dayanarak bir kaç isim belirlemek ve ardından görüşmelere başlamak idealdir.

Meme Büyütme Ameliyatı Benim İçin Neden Uygun Değildir?

Bu ameliyatların 18 yaş öncesi yani gelişimin tam tamamlanmadığı süreçte eğer tıbbi bir zorunluluk söz konusu değil ise yapılması önerilmez.

Sık kilo alıp veren, kilo alma eğilimindeki kişiler için meme büyütme ameliyatı uygun değildir.

Hamilelik planlanıyorsa meme büyütme ameliyatının hamilelik sonrasına bırakılması daha uygundur. Hamilelik ve emzirme dönemindeki kişiler için göğüs silikonu ameliyatı yapılmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Süreçleri Nelerdir ?

A) Ameliyat Öncesi;

Meme büyütme ameliyatı planlanan kişi ameliyata karar verilmeden evvel mutlaka Mamagrofi ve Ultrason çektirmelidir.

Her iki görüntüleme tekniğinin ardından operasyonu gerçekleştirecek plastik cerrahi doktoru ameliyatın sizin için uygunluğu, hangi bölgeden implantın yerleştirileceği ve sağlıklı bir görüntü için yerleştirilecek implantın büyüklüğü, şekli ve operasyon sonrası memenin alacağı form gibi bilgileri size aktaracaktır.

B) Ameliyat Sonrası;

oncesi sonrasi
 

Ameliyat sonrası aynı gün ya da ertesi gün taburcu edilebilirsiniz. Ameliyattan çıkıp odanıza alındığınızda üzerinizde sporcu sütyeni olacaktır. Bu sporcu sütyeni memeler nihai şeklini alana kadar 1 yıl boyunca giymeniz gerekecek olan sütyen modelidir.

Ameliyattan sonraki 3-4 gün dinlenmek, ağır ve yorucu hareketlerden kaçınmak önemlidir. Operasyonu takip eden ilk günler ağrı, gerginlik hissedilmesi normaldir. Doktorunuzun vereceği ağrı kesicilerle bu sorun ortadan kalkacaktır. Yine ilk günler vücudunuzda ödem, ameliyat bölgesinde şişlik ve ödem sıkıntısı yaşayabilirsiniz bu durum geçicidir bir iki güne kendiliğinden ortadan kalkar.

Ameliyat sonrası meme bölgenizdeki kesilerin üzeri bandaj ile kapatılır. Bu bandajlar 3-4 gün sonra alınarak dikiş yerleri ısıya dayanıklı bantlar ile kapatılır. Bu işlemin ardından duş alabilirsiniz.

 Meme İmplantı ( Silikonu ) Çeşitleri Nelerdir ?

Göğüs silikonları; silikon ve fizyolojik serum bazlı olmak üzere iki farklı içerikte, yuvarlak ve damla modeli (anatomik) olmak üzere iki farklı şekilden oluşur. Yapısı vücuda en kolay uyum gösteren implant türü olduğu için alerjik reaksiyona sebebiyet vermez.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Hamile Kalırsam Ne Olur?

Eğer planlanan bir hamilelik varsa ameliyatın sonraya bırakılması daha doğru olur. Ama eğer operasyondan sonra hamile kalırsanız bunun hamilelik ve emzirme sürecine olumsuz bir etkisi yoktur. Koltuk altı ve meme alt çizgisinden yapılan ameliyatlarda süt emzirme kanallarına dokunulmadığı için emzirme ile ilgili de bir sorun yaşanmaz.

Meme İmplantı ( Silikonu ) Ne Kadar Kalıcıdır ?

Meme silikonu kalıcı bir çözümdür. Ömürlük bir uygulama olduğu söylense de bazı durumlarda 15-20 yıl sonra yenilemek gerekir. İstenildiği zaman yine cerrahi operasyonla silikonların çıkartılması mümkündür.

Meme Büyütme Kesilerim İleride Nasıl Gözükecek?

Ameliyatta mutlaka bir giriş kesisi açılır.Operasyonu takip eden 1 yılın sonunda ameliyat izi belli belirsiz bir hal alır. Tıpkı sezeryan kesisi gibi önce kırmızı sonra giderek beyazlayan bu ameliyat kesisi genellikle saklı bir bölgede kaldığı için dışarıdan algılanmayacaktır.

 Meme Büyütme Ameliyatından Nasıl Bir Sonuç Beklemeliyim ?

Meme büyütme ameliyatı nihai sonuçlu bir operasyondur. Genellikle implantların yenilenmesi gerekmez ama bazı durumlarda; 

  • Yaşlılığa bağlı deri sarkması,
  • Deri ve deri altı dokularının sıkılığını kaybetmesi, 
  • Meme görüntüsünde bozulma,

gibi nedenlere bağlı olarak 15-20 yıl sonra implantların değişimi ya da düzeltilmesi gerekebilir.  


Yayınlanma tarihi: 09/06/2017

-

Son Güncellenme: 04/02/2021

Meme Büyütme ile ilgili yazılar