Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme Büyütme
Meme Büyütme tedavisinde öne çıkan doktorlar
Tüm Doktorlar

Bahar Özbal tarafından yazılmış, Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut tarafından tıbbi olarak onaylanmıştır.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Prof. Dr. Aylin Bilgin Karabulut Yeniben.com'da meme büyütme ameliyatı konusunda merak edilenleri paylaşıyor.

Meme büyütme ameliyatı, hastanın isteği doğrultusunda, doğuştan ya da bazı sebeplerden dolayı küçük kalmış olan göğüslerin cerrahi işlem ile büyütülmesidir. Estetik operasyonlar arasında en yaygın olan uygulamalardan biridir. Özellikle teknolojinin de gelişmesiyle bu ameliyatlar güvenli bir şekilde yapılarak hasta memnuniyeti yüksek olarak sonuçlanır.

meme büyütme

Meme büyütme ameliyatları genel anesteziyle meme protezi (implant) kullanarak yapılır.  Kişinin kendi yağ dokusu ile (lipofilling) veya dolgu maddeleri (hyaluronc acid) ile de bir miktar büyüme sağlanabilir. Ama sonuç implant kadar memnuniyet verici değildir ve bu uygulama kalıcı olmamaktadır. 

Meme büyütme ameliyatlarındaki protezlerde kullanılan madde silikondur ya da bunun türevi jellerdir. Meme protezlerinin şekli  yuvarlak ve damla şeklinde olmaktadır. Bunların da kendi içerisinde farklılıkları (farklı yükseklikler, farklı yüzeyler) olabilmektedir. 

Meme büyütme ameliyatında silikonun takılabilmesi için giriş yapılabilecek üç yer vardır: Meme altı, meme başı ve koltuk altı. 

A) Meme Başı:

Daha önce doğum yapmamış kişilere önerilmemektedir. Meme başı diğer iki referans noktaya oranla operasyon sonrası his kaybının daha fazla yaşandığı bir noktadır ve bu durum emzirmede sorun yaşanmasına sebebiyet verebilir.

Koltuk altı ve memenin alt kıvrımından açılan kesilerle silikon yerleştirilmesinde böylesi bir risk yoktur. His kaybı görülse bile bu emzirmeye engel değildir.

B) Meme Alt Kıvrımı: 

Katlanma çizgisi adı verilen bölgeye 4 cm uzunluğunda kesi açılır. Meme Büyütme Ameliyatlarında (Breast Augmentation) en çok tercih edilen giriş bölgesi burasıdır. Bu alan süt bezlerine, süt kanal ve sinirlerine zarar vermeden implantın yerleştirilmesine olanak tanır.

C) Koltuk Altı:

Bu bölgeden yapılan Meme Büyütme Ameliyatında (Breast Augmentation), koltuk altından 3-4 cm uzunluğunda kesi açılır ve göğüs altına doğru tünel açılır. İmplant bu tünelden memenin içine yerleştirilir. Genellikle silikonun yeri olarak kas altı seçilir. Süt bezleri zarar görmez.

Genel olarak ameliyatın sorunsuz tamamlanabilmesi için hastanın tam teşekküllü bir hastane tercih etmesi çok önemlidir. 

meme büyütme ameliyatları

Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat sürmektedir. Bu süre hastanın ihtiyaçlarına ve uzman hekimin tecrübesine göre değişiklik gösterebilir. Dren konmaz ve dikişler alınmaz. Yalnızca ameliyatın ertesi gününe dek hastanın hastanede kalması gerekir. Ardından iki üç gün boyunca evde istirahat önerilir. Genellikle 4-5 gün içerisinde hasta işine dönebilir.

Bunun dışında zorlu bir süreç değildir. Ancak yine de hastanın göğüslerine özen göstermesi gerekir. 

Hastada 2-3 gün boyunca göğüs ağrısı olabilir. İlk zamanlarda memede duyu artışı veya azalması beklenebilir. Ama bu durumların ikisi de kalıcı değildir. 

Doktorunuzun önereceği medikal ürünler ile iyileşme süreci hızlandırılabilir.

Meme Büyütme öncesi sonrası

Meme büyütme ameliyatı, hayati risk içeren bir ameliyat değildir. Ameliyat sonrası hasta bebek emzirebilir. Meme büyütme ameliyatı geçirenlerin kanser riskinin arttığı doğru değildir. 


Yayınlanma tarihi: 01/10/2019

-

Son Güncellenme: 10/05/2021

Başa Dön